przełom

Artykuły - Przełom (195)

Filmy - Przełom (4)

 • Sukces polskich lekarzy! Sparaliżowany zaczął chodzić

  Cały świat mówi o ogromnym sukcesie polskich neurochirurgów. O ich dokonaniu informują czołowe agencje prasowe, m.in. agencja AFP. Wrocławscy specjaliści postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Było to możliwe dzięki przeszczepowi komórek glejowych z opuszki węchowej w mózgu. Za ich pomocą udało się połączyć przerwane nerwy w rdzeniu kręgowym pacjenta, który kilka lat temu został kilkakrotnie dźgnięty nożem w tej właśnie okolicy – i całkowicie stracił czucie w nogach. Pacjent - Dariusz Fidyka, 40-letni strażak - nie krył łez wzruszenia, opowiadając dziennikarzom o tym, jak odzyskuje kontrolę nad swoim ciałem. Jego historia daje nadzieję tysiącom sparaliżowanych. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapowiadają już kolejne zabiegi. Rewolucyjna metoda znajduje zastosowanie u osób, u których doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego na skutek urazu ostrym narzędziem.
 • Przełom w sprawie zabójstwa Marka Papały

  Prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi i policjanci ze specjalnej grupy operacyjno-procesowej z Komendy Głównej Policji, zatrzymali pięć osób mogących mieć związek z zabójstwem generała Papały.
 • Zbrodnia katyńska - czas na przełom?

  W 1990 Michaił Gorbaczow przekazując dokumenty pochodzące z radzieckich archiwów po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD. Jednak po tak wielu latach zatajania i różnych (nie)wypowiedzianych słów, to zdaje się być ciągle za mało... - mówi Stefan Pedrycz, działacz i pracownik PCK.
 • Przełom w życiu PAT

  8. miejsce wśród uniwersytetów i 21. wśród wszystkich polskich uczelni w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" to dla Papieskiej Akademii Teologicznej spory sukces. - To dla naszej uczelni przełom - mówi prorektor PAT, ks. dr hab. Tadeusz Dzidek.