prymas Polski

Artykuły - Prymas Polski (18)

 • ​Prymas: Rocznica chrztu okazją do umocnienia wiary

  ​Prymas: Rocznica chrztu okazją do umocnienia wiary

  "Przyszłoroczne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski powinny być nie tylko wspomnieniem ważnego wydarzenia, ale przede wszystkim okazją do odnowienia i umocnienia wiary" - powiedział w środę na Jasnej Górze prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
 • Prymas: Bronimy odpowiedzialności indywidualnej

  Prymas: Bronimy odpowiedzialności indywidualnej

  Zdaniem prymasa Wojciecha Polaka, odpowiedzialność za przestępstwo seksualne ma charakter indywidualny. W ten sposób duchowny odniósł się do rozpoczętego procesu cywilnego przeciwko diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ofiara księdza pedofila chce od Kościoła katolickiego zadośćuczynienia. Prymas zaznaczył, że Kościół czeka na wyrok.
 • Prymas: Kościół musi być otwarty na ludzi i przekonujący

  Prymas: Kościół musi być otwarty na ludzi i przekonujący

  Nowy prymas Polski abp Wojciech Polak uważa, że publiczna opinia o Kościele zmieni się, jeśli będzie on otwarty na ludzi i przekonujący. Kondycji Kościoła nie można określać w kategoriach czarno-białych - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
 • 12 listopada 1948 r. Biskup Stefan Wyszyński prymasem Polski

  12 listopada 1948 r. Biskup Stefan Wyszyński prymasem Polski

  Papież Pius XII mianuje biskupa lubelskiego ks. Stefana Wyszyńskiego arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym Prymasem Polski. Ks. Stefan Wyszyński ma wówczas 47 lat i od dwóch lat jest biskupem diecezjalnym lubelskim.
 • Zapomniany męczennik

  Zapomniany męczennik

  60 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 roku władze komunistyczne aresztowały kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Wraz z Prymasem aresztowano jego sekretarza, skromnego i cichego biskupa pochodzącego z Wielkopolski, Antoniego Baraniaka. Było to apogeum walki władz z Kościołem katolickim. Dlaczego mimo upływu lat tak mało wiemy o okolicznościach tego dramatu, dlaczego nikt nigdy nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności?
 • Prymas Kowalczyk: Papież mnie nie ukarał, spokojnie

  Prymas Kowalczyk: Papież mnie nie ukarał, spokojnie

  Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk, w dzień swoich 75. urodzin odprawił mszę w rodzinnej parafii - Jadownikach Mokrych. Duchowny w związku ze swoim wiekiem, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu.
 • Prymas z Jasnej Góry: Wołamy do wszystkich o język miłości

  Prymas z Jasnej Góry: Wołamy do wszystkich o język miłości

  O język miłości "w polityce, mediach, na ulicach i stadionach" apelował w poniedziałek z Jasnej Góry prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas sumy pontyfikalnej odprawionej w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.
 • Czym jeżdżą polscy duchowni?

  Czym jeżdżą polscy duchowni? Tego możemy dowiedzieć się z "Faktu". Lexus , audi, volkswagen - tabloid donosi, że takie auta parkują w garażach polskich duchownych i biskupów.