protest górników

Artykuły - Protest górników (6)

 • W kopalni Brzeszcze trwa podziemny protest górników

  W kopalni Brzeszcze trwa podziemny protest górników

  W dwóch kolejnych kopalniach, które według rządowego planu mają zostać zlikwidowane, rozpoczęły się podziemne protesty. Do strajkujących od środy górników z kopalni Brzeszcze dołączyły załogi kopalń Bobrek-Centrum w Bytomiu i Sośnica-Makoszowy w Gliwicach. Poinformowała o tym w czwartek rano śląsko-dąbrowska Solidarność.
 • Górnicy protestują: Po nocnej zmianie zostali pod ziemią

  Górnicy protestują: Po nocnej zmianie zostali pod ziemią

  Kilkunastu górników z kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku nie wyjechało po nocnej zmianie na powierzchnię. To pracownicy Jastrzębskich Zakładów Remontowych, które należą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na początku roku firma ma zwolnić blisko pół tysiąca osób.
 • Kazimierz-Juliusz: Ciąg dalszy protestu górników

  Kazimierz-Juliusz: Ciąg dalszy protestu górników

  Pracownicy z przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część zaległych wypłat za sierpień. Mimo to ok. 150 górników kontynuuje prowadzony od środy podziemny protest, domagając się m.in. wydłużenia działania kopalni.
 • Rząd obawia się protestów górników

  Rząd obawia się protestów górników

  Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie akceptują planu naprawczego przygotowanego przez zarząd. Jego wdrożenie jest jednak koniecznie, by uratować 54 tys. miejsc pracy i uniknąć upadłości - ostrzegał niedawno prezes KW Mirosław Taras. Związkowcy naciskają na sprzedaż części kopalń i integrację ze spółkami energetycznymi. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, bo rząd nie chce wchodzić z nimi w konflikt.
 • Lewica poprze protesty górników

  Lewica i Demokraci popierają wysunięte przez górnicze związki żądania podwyżki płac w branży i poprą ewentualny strajk płacowy w górnictwie, jeżeli do niego dojdzie - zadeklarował w Katowicach lider SLD i LiD, Wojciech Olejniczak.
 • Zaostrza się protest górników

  Zaostrza się protest górników

  Pracownicy dwóch przeznaczonych do likwidacji śląskich kopalń - "Centrum" i "Bytom II" - rozpoczęli bezterminowe, podziemne strajki. Protestujący chcą gwarancji, że kopalnie nie będą zamykane. Wczorajsze rozmowy w tej sprawie z zarządem Kompanii Węglowej zakończyły się fiaskiem.