promieniowanie

Artykuły - Promieniowanie (82)

 • Odkryto nowy rodzaj kosmicznych eksplozji

  Odkryto nowy rodzaj kosmicznych eksplozji

  ​Kilka lat temu naukowcy odkryli kosmiczny wybuch jak żaden inny. Wyglądał jak supernowa, ale był jaśniejszy i krótszy w porównaniu z poprzednimi zdarzeniami. Oznaczono go jako AT2018cow, a nazwę tę potocznie skrócono do Cow (krowa). Od tego czasu naukowcy znaleźli dwie podobne eksplozje.
 • Smartfony Apple i Samsunga z dopuszczalnym poziomem promieniowania

  Smartfony Apple i Samsunga z dopuszczalnym poziomem promieniowania

  Smartfony od Apple i Samsunga nie naruszyły wymagań FCC w zakresie poziomu narażenia użytkownika na promieniowanie oraz częstotliwości radiowe.
 • Normy promieniowania dla sieci komórkowych zostaną zwiększone. Co to oznacza?

  Normy promieniowania dla sieci komórkowych zostaną zwiększone. Co to oznacza?

  Nowy projekt rozporządzenia opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada podniesienie norm promieniowania dla sieci komórkowych - czytamy w materiale przygotowanym przez Wirtualnemedia.pl. To jeden z pierwszych kroków, który ma przyczynić się do wdrożenia w Polsce sieci 5G.
 • Wokół Czarnobylu nadal jest niebezpiecznie

  Wokół Czarnobylu nadal jest niebezpiecznie

  ​Ponad trzy dekady od największej w historii awarii jądrowej, poziom promieniowania w częściach strefy wykluczenia wokół Czarnobyla pozostaje niebezpiecznie wysoki. W celu zmapowania fluktuacji radioaktywności naukowcy wykorzystali drony.
 • Nowy sposób wytwarzania bezcennego plutonu-238

  Nowy sposób wytwarzania bezcennego plutonu-238

  Pluton-238 okazał się niezwykle skutecznym paliwem dla dziesiątek misji NASA, takich jak Voyager, Curiosity czy Cassini. Ale produkcja tego radioaktywnego izotopu od zawsze była problemem. Wkrótce może się to zmienić.
 • Ludzie podświadomie wierzą w promieniowanie emitowane z oczu

  Ludzie podświadomie wierzą w promieniowanie emitowane z oczu

  Jedna z legend miejskich głosi, że oczy emitują niewidzialne wiązki promieniowania, które mogą wpływać na obserwowany przez nas obiekt. Okazuje się, że wiele osób wciąż wierzy w takie teorie, także podświadomie.
 • Odkryto pierwszy sygnał ciemnej materii?

  Odkryto pierwszy sygnał ciemnej materii?

  Brytyjscy naukowcy opublikowali badania na temat szeroko dyskutowanego sygnału, który jest linią emisyjną w widmie rentgenowskim o długości fali 0,354 nm lub 3,5 keV, co jest energią fotonów. Źródłem tego promieniowania może być ciemna materia.
 • Telefony komórkowe jednak groźne dla zdrowia?

  Telefony komórkowe jednak groźne dla zdrowia?

  Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego został zmuszony do aktualizacji danych na temat bezpieczeństwa telefonów. Wydano kilka ostrzeżeń.
 • Nie należy brać jodu na własną rękę

  Nie należy brać jodu na własną rękę

  Jakie są skutki przyjęcia jodu bez powodu? Jeśli nie ma skażenia promieniowaniem radioaktywnym jest to zachowanie nieuzasadnione, błędne i może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne – ostrzegają specjaliści medycyny nuklearnej i endokrynolodzy.
 • Czy życie odradza się w atolu Bikini?

  Czy życie odradza się w atolu Bikini?

  W czasach zimnej wojny atol Bikini był miejscem prowadzenia przez Stany Zjednoczone prób jądrowych. W ciągu 9 lat zrzucono na niego 23 głowice jądrowe. Blisko 60 lat po ostatniej próbie naukowcy chcą sprawdzić, czy życie w atolu się odradza.

Filmy - Promieniowanie (3)

 • Jak chronić twarz przed słońcem?

  Słońce uwielbia każdy - któż nie lubi wylegiwać się na pełnym słońcu, opalać się i odpoczywać w letnie dni! Niestety, słońce sprawia, że nasza skóra wysusza się w ekspresowym tempie, szybciej robią się zmarszczki, pojawiają się też zaczerwienienia. Jak chronić twarz przed szkodliwym wpływem światła słonecznego? Zobaczcie parę naszych trików - to dziecinnie proste!
 • Jak przygotować skórę do wakacji?

  Przygotowywanie skóry do lata w solarium nie jest mądrym pomysłem. Za to sprawdzonym sposobem na uchronienie się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych są preparaty z filtrem. Pozwolą one uniknąć przebarwień i zmarszczek - mówi dr Maria Noszczyk, dermatolog.
 • Rozsądne opalanie służy zdrowiu i urodzie

  Dziewczyny lubią brąz, a gwiazdy nie są tutaj wyjątkiem! O zbawiennym wpływie opalenizny na urodę i samopoczucie, a także o właściwej pielęgnacji skóry latem, rozmawialiśmy m.in. z Omeną Mensah, Dorotą Williams i Tamarą Arciuch.