prokurator generalny

Artykuły - Prokurator generalny (163)

 • Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  ​Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. pobierania prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.
 • Szacunek wymiaru sprawiedliwości

  Szacunek wymiaru sprawiedliwości

  Wolny rynek jest naprawdę wolny, zdrowy i bezpieczny tylko wtedy, gdy obowiązują na nim jasne i uczciwe reguły gry. Na ich straży stoi właśnie silne państwo prawa, które szybko i stanowczo reaguje na nadużycia ze strony konkurenta albo kontrahenta nastawionego na oszustwa i wyzysk. Tak postrzegam rolę wymiaru sprawiedliwości w budowaniu zaufania przedsiębiorców do państwa - mówi Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.
 • Zbigniew Ziobro od jutra Prokuratorem Generalnym

  Zbigniew Ziobro od jutra Prokuratorem Generalnym

  W piątek wchodzi w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 • ​Prokurator generalny wydał opinię ws. nowelizacji ustawy o TK

  ​Prokurator generalny wydał opinię ws. nowelizacji ustawy o TK

  Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS jest niekonstytucyjna w 16 punktach - uznał prokurator generalny w opinii dla TK, który ma wkrótce zająć się tą sprawą. Skargę złożyli PO, PSL i Nowoczesna, I prezes SN, RPO i Krajowa Rada Sądownictwa.
 • Prokurator Generalny: Ustawa o in vitro niezgodna z konstytucją

  Prokurator Generalny: Ustawa o in vitro niezgodna z konstytucją

  Przepisy ustawy o leczeniu niepłodności dotyczące tzw. zabezpieczania płodności oraz zakazujące wykorzystywania przez samotne kobiety wcześniej utworzonych zarodków są niekonstytucyjne - ocenił Prokurator Generalny w stanowisku przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego.
 • Minister sprawiedliwości prokuratorem generalnym. "Prokuratura będzie ręcznie sterowana"

  Minister sprawiedliwości prokuratorem generalnym. "Prokuratura będzie ręcznie sterowana"

  Reforma prokuratury, zakładająca m.in. ponowne połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to kolejny obszar, po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, który budzi kontrowersje w szeregach opozycji i wśród komentatorów. PiS przekonuje, że na zmiany "czeka cała Polska, czekają prokuratorzy", przeciwnicy, że to krok w kierunku upolitycznienia organu sprawiedliwości. - Postępowania będą bardzo wybiórcze, będą się koncentrowały przede wszystkim na opozycji i osobach, które kwestionują rozwiązania proponowane przez obecny rząd - ocenia w rozmowie z Interią Zbigniew Ćwiąkalski, prawnik i były minister sprawiedliwości.
 • Minister Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym? Projekt do komisji

  Minister Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym? Projekt do komisji

  Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Prawa o prokuraturze autorstwa PiS przewidującego m.in. połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. Wnioskowała o to opozycja. Projekt został skierowany do komisji.
 • ZUS może zażądać zwrotu nienależnego świadczenia sprzed 20 lat

  ZUS może zażądać zwrotu nienależnego świadczenia sprzed 20 lat

  Organ rentowy nie powinien mieć możliwości bezterminowego ścigania osób, którym wypłacił nienależne świadczenie. Tak uważa prokurator generalny, którego zdaniem obowiązujące regulacje są niekonstytucyjne.
 • Zbigniew ​Ziobro: Wymienimy prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu

  Zbigniew ​Ziobro: Wymienimy prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu

  - Wymienimy tych prokuratorów, którzy nie zdają egzaminu, tolerują zamiatanie spraw pod dywan. Tych, którzy odpowiadają np. za sprawę Amber Gold, albo sprawę SKOK Wołomin - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który był w poniedziałek gościem TVP Info.
 • Sprzeczne opinie o projekcie połączenia funkcji szefa MS z szefem PG

  Sprzeczne opinie o projekcie połączenia funkcji szefa MS z szefem PG

  Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski skrytykował projekt posłów PiS dotyczący połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. Z kolei szef prokuratorskiego związku zawodowego Jacek Skała wiele rozwiązań projektu ocenił pozytywnie. Projekt nowego Prawa o prokuraturze, który wpłynął do Sejmu 24 grudnia, przewiduje m.in. ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

Filmy - Prokurator generalny (11)