prognozy NBP dla Polski

Artykuły - Prognozy NBP dla Polski (7)

 • NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  Jak wynika z najnowszego "Raportu o inflacji" NBP. Bilans czynników niepewności w przypadku PKB oraz - inflacji CPI wskazuje na bardziej prawdopodobne ukształtowanie się tych kategorii poniżej scenariusza centralnego projekcji. Czynniki podwyższające obecnie inflację będą jednak stopniowo ustępować i w średnim horyzoncie inflacja obniży się, kształtując się do końca horyzontu projekcji poniżej 2,5 proc. Najniższy poziom inflacja osiągnie w 2021 r. ze względu na wciąż relatywnie słabą w tym czasie presję popytową oraz spadek jednostkowych kosztów pracy.
 • Agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,2 proc. rok do roku

  Agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,2 proc. rok do roku

  Agencja Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,2 proc. rdr z -1,7 proc. szacowane pod koniec kwietnia - wynika z wtorkowego raportu agencji. Na 2021 r. agencja podwyższyła szacunek tempa wzrostu PKB Polski do 4,5 proc. rdr z 4,3 proc.
 • Inflacja przekroczyła cel NBP. Luty będzie najgorszy?

  Inflacja przekroczyła cel NBP. Luty będzie najgorszy?

  Obecny wzrost CPI przejściowy, a koszty dojścia do celu inflacyjnego powinny być minimalizowane - napisał w felietonie dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Zgodnie z opublikowanymi przez GUS danymi w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategoriach "żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe" (6,7% r/r w styczniu wobec 5,8% w grudniu), "mieszkanie" (4,9% wobec 1,6% w grudniu) oraz "transport" (1,9% wobec 0,5%).
 • Paweł Szałamacha: W średniej perspektywie kilku lat czeka nas okres wzrostu między 3,5 a 4 proc.

  Perspektywy polskiej gospodarki są dobre, czeka nas okres - w średniej perspektywie kilku lat - dobrej koniunktury gospodarczej, wzrostu gospodarczego pomiędzy 3,5 a 4 proc.; to wynik bardzo przyzwoity w Europie, ale także na świecie - mówi PAP członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.
 • Koniunktura NBP: Gorsze prognozy sytuacji ekonomicznej w 2017 r.

  Koniunktura NBP: Gorsze prognozy sytuacji ekonomicznej w 2017 r.

  Przedsiębiorstwa zgłaszają gorsze oczekiwania dotyczące prognoz własnej sytuacji ekonomicznej zarówno w I kwartale 2017 r., jak i w całym roku - wynika z badania koniunktury NBP. Prognozy na I kwartał sugerują dalszy wzrost cen - zarówno surowców, materiałów, towarów, jak i usług - wynika z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze w gospodarce.
 • Ł. Wardyn (CMC Markets): Złoty zachowuje się stabilnie

  Ł. Wardyn (CMC Markets): Złoty zachowuje się stabilnie

  Po sporych wahaniach kursu złotego spowodowanych m.in. czynnikami politycznymi obecnie sytuacja krajowej waluty jest stabilna. Piętą achillesową krajowej gospodarki są natomiast inwestycje, które w drugim kwartale tego roku spadły o 4,9 proc.
 • Rosja i Chiny największe ryzyko dla Polski

  Rosja i Chiny największe ryzyko dla Polski

  NBP ostrzega przed zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. To główne czynniki ryzyka dla naszego wzrostu gospodarczego.

Filmy - Prognozy NBP dla Polski (1)

 • Optymistyczne prognozy NBP dla Polski

  Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy, niskie ceny oraz rosnąca dynamika inwestycji przedsiębiorców napędzą wzrost polskiego PKB. NBP szacuje, że gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., a w kolejnych dwóch latach tempo będzie zbliżone. Bank prognozuje także spadek bezrobocia, powrót inflacji przed końcem tego roku oraz stopniowe umacnianie złotego. – Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia. Spodziewamy się, że w tym roku i w kolejnych dwóch latach tempo wzrostu będzie stosunkowo wysokie, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W tym roku będzie to 3,6 proc., a w kolejnych dwóch latach 3,4 proc. i 3,6 proc. – zapowiada Jacek Kotłowski, wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP. – Myślę, że jest to scenariusz ostrożnie umiarkowany.