prognozy gospodarcze na 2019 rok

Artykuły - Prognozy gospodarcze na 2019 rok (5)

 • Prof. J. Hausner: Ekonomiści czekają na bardziej szczegółowy plan działania rządu

  Prof. J. Hausner: Ekonomiści czekają na bardziej szczegółowy plan działania rządu

  Rok 2021 może być dla polskiej gospodarki trudniejszy niż przyszły, więc rząd powinien mieć plan działania na te kolejne dwa lata - mówi ekonomista prof. Jerzy Hausner. Wyzwaniem jest m.in. nadchodzące spowolnienie gospodarcze, które będzie oznaczać mniejsze wpływy do budżetu, oraz wzrost cen energii i kosztów pracy, który zmniejszy konkurencyjność polskich firm. Według byłego członka Rady Polityki Pieniężnej w exposé premiera Mateusza Morawieckiego zabrakło szczegółów na ten temat. Na razie rząd koncentruje się na szukaniu źródeł finansowania obietnic wyborczych.
 • Polska gospodarka nadal idzie jak burza. Tak samo jak cała Europa Środkowa

  Polska gospodarka nadal idzie jak burza. Tak samo jak cała Europa Środkowa

  Nasza gospodarka w I kwartale była o 4,6 proc. większa niż rok temu. To oznacza, że sytuacja nadal jest bardzo dobra.
 • Polacy mają trzy czwarte średniego dochodu obywatela Unii

  Polacy mają trzy czwarte średniego dochodu obywatela Unii

  W 2018 roku polska gospodarka wzrosła o 5,1 proc., najmocniej od 2007 roku, a według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku rozwinie się o kolejne 3,8 proc. To więcej niż przewidywany średni wzrost dla świata, który według prognoz ma wynieść 3,3 proc. i najwyższe tempo wśród dużych krajów. Problemem jednak jest wciąż przewaga konsumpcji nad inwestycjami.
 • MFW obniża prognozy wzrostu światowego PKB

  MFW obniża prognozy wzrostu światowego PKB

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na 2019 rok o 0,2 pkt. proc. do 3,3 proc., a w 2020 r. pozostawił bez zmian na poziomie 3,6 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W raporcie dodano, że w II połowie 2019 r. przewidywane jest odbicie w globalnym wzroście PKB. MFW chwali również Polskę.
 • PKB wzrasta, ale gospodarka będzie powoli wyhamowywać

  PKB wzrasta, ale gospodarka będzie powoli wyhamowywać

  Produkt krajowy brutto wzrośnie - tymi słowami można podsumować ścieżkę projekcji Narodowego Banku Polskiego, która towarzyszyła publikacji "Raportu o inflacji". W tym roku nasza gospodarka może liczyć na 4-proc. wzrost PKB. O prognozach na kolejne lata i największych zagrożeniach dla polskiej gospodarki rozmawiamy z Jackiem Kotłowskim, zastępcą dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Filmy - Prognozy gospodarcze na 2019 rok (2)

 • Dlaczego nie sprawdziły się prognozy dotyczące polskiej gospodarki

  Kolejne międzynarodowe instytucje i firmy podwyższają prognozy wzrostu polskiego PKB. Prognozy były zbyt niskie, nie doceniano, że Polacy tak niechętnie oszczędzają, gdy rosną ich dochody.
 • Spowolnienie gospodarcze czy kryzys? Prognozy na 2019 rok

  Gospodarka światowa w ubiegłym roku wciąż przyspieszała. Zdecydowanie był to jednak ostatni okres takiego globalnego wzrostu. W Europie pierwsze sygnały spowolnienia można było obserwować mniej więcej w połowie 2018 roku, a w Stanach Zjednoczonych takie oznaki pojawiają się dopiero teraz. Oznacza to, że poprzedni rok był szczytem cyklu koniunkturalnego – a wkrótce czeka nas globalne spowolnienie. W przypadku Polski spowolnienie będzie oznaczało, że wzrost z 5 proc. w 2018 roku spadnie do ok. 3,5-4 proc. Główne zagrożenia dla naszej gospodarki tkwią poza granicami naszego kraju. Im bardziej pogorszy się sytuacja w Europie i Stanach Zjednoczonych na fali postępujących wojen handlowych między USA a Chinami oraz możliwego twardego Brexitu, tym bardziej odbije się to na Polsce.