prognozy

Artykuły - Prognozy (560)

 • Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Większość surowców kontynuuje umocnienie w związku z przewidywaniami, że popandemiczna dynamika wzrostu przyczyni się do utworzenia wąskich gardeł podaży, a także w efekcie nacisku na zieloną transformację, obaw dotyczących pogody i coraz większego popytu ze strony inwestorów tradycyjnych i spekulacyjnych, którzy wykorzystują obecny impet, a równocześnie szukają zabezpieczenia przed ryzykiem przyspieszenia tempa inflacji. W efekcie indeks towarowy spot Bloomberg poszedł w górę o 19 proc. w ujęciu rok do dnia, a w ujęciu rok do roku wzrost na tym indeksie przekroczył 60 proc.
 • Inflację trzeba zacząć zbijać z wyprzedzeniem

  Inflację trzeba zacząć zbijać z wyprzedzeniem

  W tym roku inflacja może poszybować nawet do 5 proc. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". W reakcji RPP powinna szybko zaostrzyć swoją retorykę i sygnalizować możliwość podwyżki stóp procentowych - sugerują cytowani przez dziennik ekonomiści.
 • Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Jak oszacował Polski Instytut Ekonomiczny, PKB Polski w II kwartale wzrośnie do ponad 9 proc. rok do roku.
 • Inflacja: Nowa, globalna odmiana wirusa

  Inflacja: Nowa, globalna odmiana wirusa

  GUS ogłosił w piątek, iż ceny w kwietniu wzrosły w skali roku o 4,3 proc. To nie jest jeszcze żaden powód do zmartwień po 3,2-proc. wzroście w marcu. Ale kolejne miesiące, a być może nawet lata, przyniosą konsumentom dużo więcej trosk. Jest co najmniej kilka powodów, dla których z inflacją musimy się na nowo przywitać.
 • Agencja Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r.

  Agencja Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r.

  Agencja ratingowa Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,3 proc. z 4,0 proc. poprzednio, a na 2022 r. prognozuje dynamikę PKB na 3,8 proc. - wynika z raportu agencji z 1 kwietnia.
 • Ponowny lockdown? Ekonomiści podtrzymują swoje prognozy

  Ponowny lockdown? Ekonomiści podtrzymują swoje prognozy

  Obostrzenia regionalne, ale również częściowe zamknięcie granic - w rządzie rozważane są jako potencjalna odpowiedź na rosnącą liczbę chorych na Covid-19 i pojawienie się w Polsce mutacji wirusa, m.in. brytyjskiej i południowoafrykańskiej. Decyzje zapadną na dniach. Tymczasem ekonomiści w prognozach na 2021 r. zakładali od samego początku trudny początek roku i dzisiaj zdecydowanie mówią, że za wcześnie na zmienianie tego scenariusza bazowego.
 • Eksperci: Niemiecką gospodarkę czeka rollercoaster

  Eksperci: Niemiecką gospodarkę czeka rollercoaster

  Eksperci Allianz Research i Euler Hermes przewidują, że gospodarkę Niemiec czeka w przekroju całego roku rollercoaster.
 • ​Demokraci chcą 250-300 dolarów miesięcznie na dziecko

  ​Demokraci chcą 250-300 dolarów miesięcznie na dziecko

  Dziennik "Washington Post", powołując się na swe źródła na Kapitolu podał, że demokraci w Kongresie USA przygotowują ustawę, która przewiduje 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko w wieku poniżej sześciu lat oraz 250 dol. w wieku 6-17 lat.
 • Uprawy idą w górę, energia i metale hamują

  Uprawy idą w górę, energia i metale hamują

  Zaobserwowany w ostatnich miesiącach w odniesieniu do większości surowców impet utrzymywał się również w drugim tygodniu stycznia, choć nieco zahamował - zwraca uwagę w swoim komentarzu Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych w Saxo Banku.
 • Złoty czarnym koniem światowych instytucji finansowych

  Złoty czarnym koniem światowych instytucji finansowych

  W minionym roku złoty stracił na wartości w relacji do większości głównych walut świata. Bardzo mocno przyłożył się do tego Narodowy Bank Polski, który pod koniec grudnia interwencjami na rynku walutowym podbił o ok. 4 proc. kursy dolara, franka czy euro. Zdaniem głównych instytucji walutowych świata, złoty z nawiązką odrobi straty, a wręcz ma być najsilniejszą walutą 2021 r.

Filmy - Prognozy (6)

 • Nadchodzący rok będzie trudny dla polskiej gospodarki

  Rok 2017 nie przyniesie ożywienia w polskiej gospodarce, wzrost PKB może wynieść tylko 2-2,5 proc. Byłby więc podobny do tegorocznego. To znacznie mniej niż w ustawie budżetowej na 2017 r. założył rząd. Będą wygasały efekty programu 500+ w postaci ich wpływu na wzrost konsumpcji.
 • BZ WBK: W I kwartale lekkie spowolnienie w gospodarce, później odbicie

  Bezrobocie spada, Polacy wydają coraz więcej na zakupy, a firmy inwestują. Do tego stopy procentowe NBP są najniższe w historii, a ceny zaczną rosnąć najwcześniej pod koniec roku. W tej sytuacji przez najbliższe lata Polska powinna utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego – prognozuje BZ WBK. I kwartał będzie jednak okresem lekkiego spowolnienia. Komentuje Piotr Bielski, ekonomista z BZ WBK.
 • 2015: Kryzys w Rosji, kłopoty USA i nowa potęga w Azji

  Początek nowego roku sprzyja przewidywaniu globalnych trendów na najbliższe miesiące. Eksperci prezentują polityczne i gospodarcze prognozy, do których swoje trzy grosze wtrącają także... wróżbici. Co zatem czeka świat w niedalekiej przyszłości? Zdaniem analityków, 2015 rok będzie upływał pod znakiem istotnych zmian w światowej gospodarce. Rosja - mimo wysiłków Władimira Putina - pogrąży się w recesji. Lekkiej zapaści doświadczy również najpotężniejsza gospodarka Unii Europejskiej, czyli Niemcy. Chiny wejdą w okres ekonomicznego zastoju, za to na kontynencie azjatyckim narodzi się nowa gospodarcza potęga - Indie. Otwierają się one coraz bardziej na zagranicznych inwestorów, a premier Narendra Modi obiecuje, że jego kraj dopiero się rozkręca. W Stanach Zjednoczonych eskalować będzie konflikt między Partią Republikańską i Demokratyczną. Konserwatystom nie podoba się, że Barack Obama chce objąć częściową amnestią ponad 5 milionów imigrantów. Przeciwnicy prezydenta w Kongresie już szykują się do politycznego kontrataku. Na Wyspach Brytyjskich przekazy medialne zdominują dwa wydarzenia: narodziny drugiego potomka księcia Williama i jego małżonki Catherine - a także wielki jubileusz królowej Elżbiety. 9 września pobije ona rekord ustanowiony przez swoją praprababkę Wiktorię – i stanie się najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. W chińskim zodiaku rokowi 2015 patronuje koza (lub owca - zależnie od interpretacji znaku „羊”). Wróżbici z Państwa Środka podkreślają, że taki patronat zwiastuje spokój i harmonię, ale niekoniecznie sprzyja planom dotyczącym małżeństwa i posiadania potomstwa. - Nie należy jednak zbytnio się tym przejmować. Każdy z nas jest przecież kowalem własnego losu - mówi pekiński chiromanta Chen Yi. I to chyba jest najlepsza puenta do noworocznych rozważań!
 • Kto zarobi najwięcej w 2013 roku?

  Optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów – wynika z raportu Antal International. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17 proc. firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości. Komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.