Biznes - produkty spożywcze

Artykuły - Produkty spożywcze (33)

 • Ceny produktów zwierzęcych - nerwowo na rynku mięsa

  Ceny produktów zwierzęcych - nerwowo na rynku mięsa

  W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu produktów zwierzęcych. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były wyższe, z wyjątkiem cen żywca wieprzowego. Zdaniem ekspertów sytuacja na runku mięsa robi się bardzo nerwowa.
 • Handel: Zmora podwójnej jakości w naszych sklepach

  Handel: Zmora podwójnej jakości w naszych sklepach

  Komisja Europejska musi jasno określić, co to jest podwójna jakość produktów i czym jest ona spowodowana - zapowiedział PAP wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.
 • Rolnicy będą mogli łatwiej sprzedawać swoje produkty

  Rolnicy będą mogli łatwiej sprzedawać swoje produkty

  Od nowego roku weszły w życie przepisy ułatwiające rolnikom produkcję i sprzedaż żywności. Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty nie tylko klientom detalicznym, lecz również lokalnym restauracjom czy stołówkom. Zostaną też zwolnieni z obowiązków administracyjnych na starcie takiej działalności i będą mogli skorzystać z zachęt podatkowych - to główne zmiany w ustawie dotyczącej małych producentów żywności, nad którą pracuje Sejm.
 • Nowi kandydaci na ministerialną listę produktów tradycyjnych

  Nowi kandydaci na ministerialną listę produktów tradycyjnych

  Kiełbasa tradycyjnie wyrabiana, miód ze spadzi iglastej z Harbutowic, święconka, grulownik - tworoźnik spiski oraz sołdra - sołdrzyna spiska - to kolejni małopolscy kandydaci na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez resort rolnictwa.
 • Nie wiemy, co jemy: Co piąty produkt zawiera coś, czego być w nim nie powinno

  Nie wiemy, co jemy: Co piąty produkt zawiera coś, czego być w nim nie powinno

  Aż 21,3 proc. skontrolowanych partii artykułów rolno-spożywczych było niewłaściwie oznakowanych - wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (przeprowadza ona kontrole u producentów żywności) za pierwsze półrocze 2017 r. Ze statystyk Inspekcji Handlowej, odwiedzającej sklepy, wynika, że wady dotyczą aż 26,7 proc. produktów.
 • Zmiany w znakowaniu żywności - znak "Produkt polski"

  Zmiany w znakowaniu żywności - znak "Produkt polski"

  Producenci, którzy obecnie posługują się znakiem "Produkt polski", mają czas do końca roku na dostosowanie się do nowych przepisów regulujących zasady znakowania produktów spożywczych tym znakiem. Zmiany w tym zakresie, zgodne z przepisami unijnymi, weszły w życie z początkiem tego roku.
 • Ceny produktów spożywczych wzrosną. Sektor handlu wciąż w niepewności

  Ceny produktów spożywczych wzrosną. Sektor handlu wciąż w niepewności

  Miniony rok nie był łatwy dla sektora handlu. Z jednej strony wzrost wynagrodzeń i program Rodzina 500+ napędzały sprzedaż detaliczną, ale z drugiej zapowiedź wprowadzenia podatku handlowego spowodowała, że branża funkcjonowała w warunkach dużej niepewności. Mimo że nowa danina została zawieszona, to niepewność pozostała. Sektor musi się przygotować również na powrót inflacji - ocenia Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.
 • Indie to rynek przyszłości, polskie firmy spożywcze powinny pomyśleć o inwestycjach

  Indie to rynek przyszłości, polskie firmy spożywcze powinny pomyśleć o inwestycjach

  Indie to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata i rynek z ogromnym potencjałem. Warto, by polskie firmy skierowały swój wzrok na ten rynek. Jednak jest to też ogromny producent żywności chroniący swój rynek, dlatego dla części polskich firm spożywczych lepszym wyjściem może być inwestowanie w Indiach, a nie eksportowanie tam gotowych produktów - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK.
 • Rosjanie zniszczyli 350 kg polskich owoców

  Rosjanie zniszczyli 350 kg polskich owoców

  Rosyjskie służby fitosanitarne zniszczyły ponad 350 kg. polskich owoców i warzyw. Kontrabandę wykryto na jednym z moskiewskich rynków. Od dwóch lat obowiązuje rosyjskie embargo na produkty spożywcze z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.
 • Sos musztardowy to nie musztarda, sorbet to nie lód

  Sos musztardowy to nie musztarda, sorbet to nie lód

  Mamy do czynienia z absurdem opodatkowania różnymi stawkami VAT podobnych towarów spożywczych. Najnowszym tego przykładem jest opisywany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wyrok NSA z 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 1533/141). Dotyczył on mrożonych ciastek, ale podobne przykłady można mnożyć.