produkty regionalne

Artykuły - Produkty regionalne (18)

 • Czy święta bez karpia mogą być udane?

  Czy święta bez karpia mogą być udane?

  Wywiad z Adamem Wasylewem, szefem kuchni specjalizującym się w rybach, ambasadorem Lewiatana.
 • Lara Gessler: Przestajemy się wstydzić tego, co polskie

  Lara Gessler: Przestajemy się wstydzić tego, co polskie

  Zdaniem restauratorki polska kuchnia w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Transformacje spowodowane są głównie rosnącymi wymaganiami konsumentów. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na swoją dietę – dbają o jej różnorodność. Robią to przede wszystkim ze względu na swoje zdrowie.
 • 44 produkt regionalny objęty unijną ochroną

  44 produkt regionalny objęty unijną ochroną

  Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, ​miód spadziowy wytwarzany na obszarze Beskidu Wyspowego w woj. małopolskim został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) . Jest to 44. polski produkt objęty unijną ochroną i szesnasty z Małopolski.
 • Konsumenci chętnie sięgają po artykuły lokalne

  Konsumenci chętnie sięgają po artykuły lokalne

  Tylko nieliczni klienci z dużych miast nie mają potrzeby rozpoznawania tego, czy dany produkt jest lokalny - 12 proc. Natomiast 36 proc. z nich poznaje taki towar już po opakowaniu. Z kolei łącznie ponad 60 proc. ankietowanych chętnie sięga po tego typu artykuły.
 • Wielka zmiana w spółdzielniach rolniczych

  Wielka zmiana w spółdzielniach rolniczych

  W zeszłym tygodniu przyjęto ustawę o spółdzielniach rolniczych. Zdaniem minister rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, spółdzielnie są najlepszą formą organizowania się rolników w Europie i mają za sobą wielką tradycję, a także przed sobą wielką przyszłość. Zdaniem ekspertów, ograniczenie handlu w niedzielę będzie sprzyjać rozwojowi tej działalności.
 • Rolnicy będą mogli łatwiej sprzedawać swoje produkty

  Rolnicy będą mogli łatwiej sprzedawać swoje produkty

  Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty nie tylko klientom detalicznym, lecz również lokalnym restauracjom czy stołówkom. Zostaną też zwolnieni z obowiązków administracyjnych na starcie takiej działalności i będą mogli skorzystać z zachęt podatkowych - to główne zmiany w ustawie dotyczącej małych producentów żywności, nad którą pracuje Sejm. - Ten podatek nie jest wysoki. Jeżeli rolnik sprzeda swoje produkty za 100 zł, zapłaci tylko 2 zł podatku - mówi Jan Krzysztof Ardanowski.
 • Kiełbasa lisiecka - małopolski produkt na znaczku pocztowym

  Kiełbasa lisiecka - małopolski produkt na znaczku pocztowym

  Kiełbasa lisiecka - małopolski produkt regionalny - znalazła się na znaczku pocztowym, który 30 lipca wprowadziła do obiegu Poczta Polska w ramach serii "Polskie produkty regionalne" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej SA Justyna Siwek. Znaczek o wartości 6 zł został wydany w nakładzie 135 tys. egzemplarzy, autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Na znaczku oprócz kiełbasy lisieckiej widnieje europejski znak Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz rysunki przypraw i mięsa, nawiązujące do oryginalnej receptury tego wyrobu.
 • Nowi kandydaci na ministerialną listę produktów tradycyjnych

  Nowi kandydaci na ministerialną listę produktów tradycyjnych

  Kiełbasa tradycyjnie wyrabiana, miód ze spadzi iglastej z Harbutowic, święconka, grulownik - tworoźnik spiski oraz sołdra - sołdrzyna spiska - to kolejni małopolscy kandydaci na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez resort rolnictwa.
 • Ułatwienie rolnikom sprzedaży żywności wytworzonej

  Ułatwienie rolnikom sprzedaży żywności wytworzonej

  Ułatwienie rolnikom sprzedaży żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie, taki ma być skutek projektu ustawy, którym zajmie się specjalna podkomisja. Powołano ją na posiedzeniu sejmowych komisji finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi.
 • Jurgiel: Program rynków rolnych do konsultacji

  Jurgiel: Program rynków rolnych do konsultacji

  Program rozwoju rynków rolnych w Polsce do 2020 r. dziś trafi do konsultacji społecznych - poinformował szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dzięki programowi ma zwiększyć się konkurencyjność polskiego rolnictwa na rynku UE, mają wzrosnąć dochody rolników.