InteriaTV - prawo

Filmy - Prawo (39)

 • Niefortunnie sformułowane przepisy. Czy za spacer z dzieckiem po chodniku faktycznie grozi mandat?

  Czy spacer z dzieckiem po chodniku może grozić mandatem? Przepisy objaśnił rzecznik prasowy Mariusz Ciarka. – Policjanci nie będą karać, nie grozi nic rodzicom za to, że będą poruszać się chodnikiem. Prowadząc dziecko, jak najbardziej tak trzeba postępować – uspokajał policjant. – Zawsze w każdym państwie znajdą się przepisy, które czytane literalnie, mogą wydawać się niezbyt fortunnie sformułowane, ale pamiętajmy – jest jeszcze zdrowy rozsądek – dodał. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • DW Stories: Trwalsze sprzęty AGD? Unia zajmie się problemem

  Komitet ds. regulacji Unii Europejskiej chce zająć się przepisami o "prawie do naprawy". Prawo ma zachęcać do produkowania trwalszych sprzętów AGD, produkty mają też być łatwiejsze w naprawie.
 • Rzecznik Sądu Najwyższego: Oburzające słowa prezydenta. Nikt nie chce wprowadzać anarchii w Polsce

  "Od wielu miesięcy spotykamy się z najróżniejszymi zarzutami, (…) ale to szczególnie boli, kiedy takie zarzuty padają z ust prezydenta" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski pytany o przemówienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, podczas którego znalazły się słowa o anarchii w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. "Byliśmy oburzeni, to są słowa nieprawdziwe. Nikt nie łamie prawa i nikt nie zamierza wprowadzać anarchii w Polsce" - dodaje w rozmowie w Tomaszem Skorym. "Nie dość, że nas nazywano złodziejami, postkomunistami, to teraz prezydent wyskakuje z takimi oskarżeniami" – oburza się Laskowski.
 • Zapłacimy więcej po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

  20 lipca 2018 r. Sejm przyjął ustawę, w przedmiocie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność tych terenów. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą musiały zapłacić za nabycie prawa własności.
 • Korzystasz z darmowych filmów i zdjęć? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

  W sieci pełno jest portali z darmowymi filmami i zdjęciami. Internauci korzystają z nich bardzo chętnie. Czy jednak publikowanie tych utworów na innych stronach lub przerabianie na własne potrzeby jest na pewno legalne? Jeżeli chcemy wykorzystać jakiś film dostępny w internecie, czy to do celów osobistych, czy to komercyjnych, powinniśmy sprawdzić, czy zezwala nam na to regulamin.
 • Ryszard Piotrowski: Obecna władza traktuje konstytucję jako kłopotliwego przeciwnika

  Obecna władza traktuje konstytucje jako kłopotliwego przeciwnika - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. "Wielokrotnie to deklarowała, mówiąc, że konstytucja jest przestarzała, postkomunistyczna, przejawiając pewne zachowania, które wskazują na lekceważenie obowiązującej konstytucji" - uważa gość Tomasza Skorego. "Za słowami idą czyny, które polegają albo na naruszaniu konstytucji wprost, albo na interpretacji konstytucji, która jest niezgodna z regułami interpretacji konstytucji. Wykładnia konstytucji musi być wykładnią całościową, nie może być wykładnią, która odrywa konkretny fragment od innych fragmentów" - podkreśla Piotrowski.
 • Ryszard Piotrowski o referendum konsultacyjnym ws. konstytucjii

  W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Tomasz Skory pytał swojego gościa o proponowane przez prezydenta referendum konsultacyjne ws. konstytucji. Prof. Ryszard Piotrowski podkreślał, że ta inicjatywa głowy państwa nie jest zgodna z ustawą zasadniczą, w której wyraźnie zapisano zasady jej modyfikacji. „W referendum wynik powyżej 50% jest wiążący. Poniżej – konsultacyjny. To co, Andrzej Duda zakłada, że ono będzie z góry niewiążące? Pewnie tak będzie” – stwierdził konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. „Prezydent będąc strażnikiem konstytucji pyta: ‘A może chcecie nowej?’. To trochę nie bardzo to wygląda” – uznał gość RMF FM.
 • Rybicki: Prokuratura staje się narzędziem walki politycznej w rękach PiS

  „Odbywa się spektakl polityczny, polegający na wzywaniu bardzo wielu osób do prokuratury i wszczynaniu nowych postępowań, które mają odwrócić uwagę od tego, co się dzieje w obozie władzy” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM senator PO Sławomir Rybicki, pytany o działania prokuratury wobec Stanisława Gawłowskiego i Sławomira Neumanna. „Prokuratura staje się narzędziem walki politycznej w rękach Prawa i Sprawiedliwości. W normalnej demokracji, jeżeli prokuratura uderzałaby w szefa klubu największej partii opozycyjnej i sekretarza generalnego największej partii opozycyjnej, to byłoby to przedmiotem szerokiego zainteresowania, bo to jest niebywałe” – mówił. „Mamy do czynienia z postępowaniem prokuratury, które nosi cechy politycznego umotywowania przez mocodawcę” – zaznaczył senator. Podkreślił także, że gdyby prokuratura chciała, to mogłaby przedstawić Gawłowskiemu zarzuty już 3 miesiące temu. „A nie czyni tego, czekając na zgodę Sejmu na zatrzymanie i aresztowanie” – mówił gość RMF FM.
 • Sławomir Rybicki o pomniku smoleńskim: Pilnują go policjanci. To smutny i symboliczny obrazek

  W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Sławomir Rybicki był pytany o pomnik smoleński na Placu Piłsudskiego. Wśród ofiar katastrofy z 10 kwietnie 2010 roku był brat senatora PO, Aram. „Byłem tam dzisiaj. Zobaczyłem bardzo smutny obrazek – pomnik, którego pilnują policjanci. To jest symboliczne i bardzo smutne. Każdy pomnik smoleński powinien raczej łączyć Polaków, a nie dzielić” – mówił gość Marcina Zaborskiego. „O gustach się nie dyskutuje, ale ta forma pomnika smoleńskiego nie jest jakaś wybitna” – dodał. Polityk odpowiadał też na pytania o obniżkę pensji dla parlamentarzystów, którą postuluje Jarosław Kaczyński. „PiS w swojej panice wobec spadających sondaży postanowiło użyć tego narzędzia. Tworzenie prawa pod wpływem sondaży opinii jest dramatycznym psuciem prawa i państwa” – tłumaczył. „Z poniedziałku na wtorek prezes Kaczyński przerażony sondażami próbuje zmienić wynagrodzenia posłów i senatorów” – uznał. Marcin Zaborski pytał swojego gościa o powrót do idei Platformy Obywatelskiej sprzed dekady, kiedy to partia postulowała zniesienie immunitetów polityków. „Ja jestem otwarty na taką dyskusję ustrojową”. „(Wtedy – red.) to było skorelowane z niezależnością prokuratury. Jeżeli prokuratura jest w rękach polityków, parlamentarzyści powinni mieć parasol ochronny w postaci immunitetu” – stwierdził gość RMF FM.
 • Smak piwa zależy od stabilności prawa

  Czy należy drastycznie ograniczyć reklamę piwa? Branża piwowarska ocenia, że nie. Zwłaszcza, że konkurencja jest duża. Ponad 200 browarów powstało w ostatnich siedmiu latach, a w 2017 r. na rynku pojawiło się ponad 1 600 nowych piw.