prawo spadkowe

Artykuły - Prawo spadkowe (50)

 • Dziedziczenie nieruchomości – jak przekazać dom spadkobiercom?

  Dziedziczenie nieruchomości – jak przekazać dom spadkobiercom?

  Coraz chętniej inwestujemy w nieruchomości. Z tego powodu więcej myślimy też o przyszłości i przekazaniu naszego majątku dzieciom lub wnukom. Jak zrobić to skutecznie?
 • Cyfrowy spadek. Kto odziedziczy bitcoiny po babci?

  Cyfrowy spadek. Kto odziedziczy bitcoiny po babci?

  Prawie 80 procent Niemców nie zatroszczyło się jeszcze o swój spadek cyfrowy, co może sprawić kłopot ich bliskim. E-maile, e-booki, profile randkowe: co mogę odziedziczyć, a co nie?
 • Zbyt wcześnie odrzuciłeś spadek? Możesz mieć kłopoty

  Zbyt wcześnie odrzuciłeś spadek? Możesz mieć kłopoty

  Przedwczesne oświadczenie o odrzuceniu spadku jest bezskuteczne. W efekcie ktoś, kto pospieszy się z chęcią uniknięcia kłopotów, może sam je sobie zgotować.
 • Nie będzie trzeba czekać 5 lat, by sprzedać odziedziczoną nieruchomość

  Nie będzie trzeba czekać 5 lat, by sprzedać odziedziczoną nieruchomość

  Ministerstwo Finansów zamierza pochylić się nad osobami, które odziedziczyły nieruchomość. Od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać 5 lat, aby sprzedać swoją nieruchomość i uniknąć podatku dochodowego.
 • Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak załatwić sprawy spadkowe? Ile to kosztuje i jak długo trwa procedura? Czym różni się wydziedziczenie od wyłączenia od dziedziczenia? Jak zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego? Kiedy przysługuje nam zwolnienie od podatku od spadku? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z Funduszu Hipotecznego DOM.
 • Wielomilionowy spadek z USA okazał się pułapką, która zmusza do zdobywania wiedzy

  Wielomilionowy spadek z USA okazał się pułapką, która zmusza do zdobywania wiedzy

  Zwyczaje spadkowe w Stanach Zjednoczonych dalece różnią się od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Polsce. Przekonało się o tym czworo Polaków, którzy odziedziczyli po znanym profesorze majątek wartości 17 mln dolarów.
 • Problemy prawne emigrantów wracających do Polski

  Powrót z emigracji do Polski bogatej osoby może przysporzyć wielu kłopotów rodzinie. Dotyczy to zwłaszcza wracających z USA, gdzie mieszka 10 mln emigrantów polskiego pochodzenia. Ze względu na bardzo duże różnice między systemami prawnymi obu państw.
 • Czy można stracić majątek z powodu testamentu?

  Czy można stracić majątek z powodu testamentu?

  Polonia w USA to 10 mln obywateli, a polskie prawo spadkowe bardzo różni się od amerykańskiego. Bywa, że przepadają wielomilionowe spadki, a pozostają długi. Szczególna jest sytuacja, gdy dzieci mieszkają w Polsce, a żona w USA.
 • Wystarczy chwila, by stracić spadek wartości 22 mln dolarów

  Osoba mieszkająca na Florydzie, która była właścicielem kilkunastu hoteli, postanowiła cały majątek zostawić swej siostrzenicy. Gdy siostrzenica przyjechała do Polski, okazało się, że nagle straciła majątek o wartości przekraczającej 22 mln USD. Z powodu różnic w w polskim i amerykańskim prawie podatkowym, a takich spraw spadkowych jest co roku kilka tysięcy.
 • Dziedziczenie długów - kiedy warto zrezygnować ze spadku

  Dziedziczenie długów - kiedy warto zrezygnować ze spadku

  Spadek może wiązać się nie tylko z majątkiem, który pozostawił nam zmarły, ale także z jego długami. Co zrobić, kiedy wraz z pieniędzmi dziedziczymy zobowiązania finansowe drugiej osoby i jak się przed tym chronić? Podpowiadają eksperci Kapitalni.org.

Filmy - Prawo spadkowe (5)

 • Dziedziczenie fortuny może zamienić się w wieloletnie kłopoty

  Gdy beneficjentem spadku jest małoletnie dziecko, sytuacja jest wyjątkowo skomplikowana. Szczególnie, gdy chodzi o spadki w USA, bo polskie i amerykańskie prawo pod tym względem bardzo się różni. Przykładem postępowanie, gdy wuj jako jedynego spadkobiercę wyznaczył 9-letnią siostrzenicę, mieszkającą w Polsce, jednak zarządcą majątku uczynił swą żonę w Ameryce, z którą był w trakcie rozwodu. I wykreował dodatkowy kłopot, którym zajmują się sądy w USA i Polsce.- Przy zapisach spadkowych i testamentowych, zarówno w Polsce, jak w USA, zawsze należy brać pod uwagę, że w sytuacji, gdy jedynym spadkobiercą jest osoba małoletnia, to składniki majątkowe są dostępne dla niej dopiero po uzyskaniu pełnoletniości, musimy więc zapewnić środki finansowe na dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Pluta, Kancelaria Baran&Pluta.
 • Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Spadek może nie być obciążony podatkiem, ale równie możliwe jest, że będzie podwójnie opodatkowany. W trudniejszej sytuacji są spadkobiercy krewnych mieszkających poza Polską, a szczególnie w USA. W Polsce podatki od spadków nie obciążają tylko najbliższej rodziny zmarłego. Najmniej komfortowa podatkowo jest sytuacja, gdy spadek dotyczy przodka, który zmarł zagranicą.- Wtedy spadkobierca podlega przepisom prawnym dwóch państw, czyli może podlegać podwójnemu opodatkowaniu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.
 • Notariusze wyjaśnią wątpliwości dotyczące prawa spadkowego

  W tym roku weszły w życie dwie ważne zmiany prawne w kwestii dziedziczenia. Nowe regulacje zmieniły zasady dziedziczenia transgranicznego oraz przepisy prawa spadkowego w zakresie dziedziczenia długów. Zmiany wciąż budzą wiele wątpliwości, dlatego wiodącym tematem tegorocznego Dzień Otwarty Notariatu będzie właśnie dziedziczenie. – Po raz szósty środowisko notarialne organizuje Dzień Otwarty Notariatu, proponując jako temat przewodni: Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu – w związku z licznymi zmianami, które weszły w tym roku w życie w zakresie prawa spadkowego. Jak pokazują doświadczenia pięciu ostatnich edycji, bez względu na proponowany przez notariat temat przewodni, gros pytań i tak zawsze dotyczyło dziedziczenia, spadków, testamentów czy zachowku – mówi Jolanta Niedziela rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Warszawie.
 • Jedna nieruchomość - kilku spadkobierców

  W jednej z niedawnych uchwał, wiążących dla sądów, Sąd Najwyższy orzekł, że możliwe jest istnienie kilku postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku. To budzi obawy, że możemy kupić nieruchomość od kogoś, kto nie jest jej prawnym spadkobiercą. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie, kto figuruje w księgach wieczystych. Tylko to gwarantuje, że transakcja kupna będzie ważna. Komentuje Paweł Zouner, aplikant adwokacki z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.