prawo spadkowe

Artykuły - Prawo spadkowe (53)

Filmy - Prawo spadkowe (6)

 • Dobry Samarytanin odebrał 12 mln dolarów spadkobiorcom w Polsce

  Choć w USA rozpoczęły się szczepienia, to druga fala pandemii jest tam niezwykle dotkliwa. Przyrost zgonów związany jest z olbrzymią ilością postępowań spadkowych i pojawianiem się oszustów. Dziennie notowanych jest tam ponad 200 tys. przypadków zachorowań na covid oraz 2-3 tys. zgonów.- Sytuacje spadkowe stały się bardzo skomplikowane, a doświadczyliśmy tego, gdy jako kancelaria, gdy w USA zmarła osoba posiadająca bardzo duży majątek, nie mająca żony i dzieci, a jedynie kuzynów w Polsce - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Pluta z kancelarii Baran&Pluta. Tuż przed śmiercią tej osoby pojawił się „dobry” Samarytanin, który miał wspomóc starszego pana w chorobie. Po zgonie bardzo bogatej osoby okazało się, że ów Samarytanin stał się beneficjentem całego majątku, wartości 12 mln USD.
 • Dziedziczenie fortuny może zamienić się w wieloletnie kłopoty

  Gdy beneficjentem spadku jest małoletnie dziecko, sytuacja jest wyjątkowo skomplikowana. Szczególnie, gdy chodzi o spadki w USA, bo polskie i amerykańskie prawo pod tym względem bardzo się różni. Przykładem postępowanie, gdy wuj jako jedynego spadkobiercę wyznaczył 9-letnią siostrzenicę, mieszkającą w Polsce, jednak zarządcą majątku uczynił swą żonę w Ameryce, z którą był w trakcie rozwodu. I wykreował dodatkowy kłopot, którym zajmują się sądy w USA i Polsce.- Przy zapisach spadkowych i testamentowych, zarówno w Polsce, jak w USA, zawsze należy brać pod uwagę, że w sytuacji, gdy jedynym spadkobiercą jest osoba małoletnia, to składniki majątkowe są dostępne dla niej dopiero po uzyskaniu pełnoletniości, musimy więc zapewnić środki finansowe na dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Pluta, Kancelaria Baran&Pluta.
 • Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Spadek może nie być obciążony podatkiem, ale równie możliwe jest, że będzie podwójnie opodatkowany. W trudniejszej sytuacji są spadkobiercy krewnych mieszkających poza Polską, a szczególnie w USA. W Polsce podatki od spadków nie obciążają tylko najbliższej rodziny zmarłego. Najmniej komfortowa podatkowo jest sytuacja, gdy spadek dotyczy przodka, który zmarł zagranicą.- Wtedy spadkobierca podlega przepisom prawnym dwóch państw, czyli może podlegać podwójnemu opodatkowaniu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.
 • Notariusze wyjaśnią wątpliwości dotyczące prawa spadkowego

  W tym roku weszły w życie dwie ważne zmiany prawne w kwestii dziedziczenia. Nowe regulacje zmieniły zasady dziedziczenia transgranicznego oraz przepisy prawa spadkowego w zakresie dziedziczenia długów. Zmiany wciąż budzą wiele wątpliwości, dlatego wiodącym tematem tegorocznego Dzień Otwarty Notariatu będzie właśnie dziedziczenie. – Po raz szósty środowisko notarialne organizuje Dzień Otwarty Notariatu, proponując jako temat przewodni: Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu – w związku z licznymi zmianami, które weszły w tym roku w życie w zakresie prawa spadkowego. Jak pokazują doświadczenia pięciu ostatnich edycji, bez względu na proponowany przez notariat temat przewodni, gros pytań i tak zawsze dotyczyło dziedziczenia, spadków, testamentów czy zachowku – mówi Jolanta Niedziela rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Warszawie.