prawa kobiet

Artykuły - Prawa kobiet (10)

 • ​Kobieto, nie bądź baba

  ​Kobieto, nie bądź baba

  "Oj, nie bądź jak baba!". To żartobliwe powiedzenie służące najczęściej jako argument zachęcający do konkretnej decyzji czy działania - zazwyczaj o charakterze rozrywkowym - jest jednocześnie sugestią... No właśnie, jaką? Oto kilka słów o tym, jak nie być "babą" z tej złotej (o tym też będzie) myśli.
 • 10 praw kobiet w ciąży

  10 praw kobiet w ciąży

  Kobieta w ciąży ma prawo do tego, by dostać się do każdego lekarza w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. Podajemy także inne ważne prawa przysługujące przyszłym mamom.
 • Indie: Sąd Najwyższy podważył prawo antyposagowe. Dalej ginie 8 tys. młodych kobiet rocznie

  Indie: Sąd Najwyższy podważył prawo antyposagowe. Dalej ginie 8 tys. młodych kobiet rocznie

  Prawo antyposagowe, które miało chronić kobiety przed śmiercią z powodu rosnących wymagań finansowych i innych represji ze strony rodziny męża, indyjski Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjne, bo wykorzystują je "narzekające żony". Organizacje broniące praw kobiet protestują - pisze "Washington Post".
 • Postrzelona w głowę Malala Yousafzai zbiera oklaski w Nowym Jorku

  Postrzelona w głowę Malala Yousafzai zbiera oklaski w Nowym Jorku

  Rok po tym, jak została postrzelona w głowę i szyję przez talibów, gdy wracała do domu ze szkoły, Pakistanka Malala Yousafzai przemawiała w Kwaterze Głównej ONZ w Nowym Jorku. - Wysyłajcie nam książki, nie czołgi - powiedziała.
 • 8-latka zmarła po swojej nocy poślubnej

  8-latka zmarła po swojej nocy poślubnej

  Rawan, ośmioletnia jemeńska dziewczynka, która został zmuszona przez rodziców do ślubu z 40-letnim mężczyzną, zmarła tuż po nocy poślubnej - donosi portal gulfnews.com.
 • Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła po zakupy bez pozwolenia

  Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła po zakupy bez pozwolenia

  W prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie mężczyzna zastrzelił żonę, ponieważ wyszła na targ bez jego zgody - poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.
 • Irena Jarocka walczy o prawa kobiet

  Irena Jarocka walczy o prawa kobiet

  "Break Free" ("Uwolnij się") to tytuł duetu nagranego przez Irenę Jarocką i popularnego amerykańskiego wokalistę Michaela Boltona.
 • Bollywood w walce o prawa kobiet

  Bollywood w walce o prawa kobiet

  10 listopada na ekrany polskich kin trafi jeden z największych przebojów bollywoodzkiego kina - film "Veer-Zaara". Wydarzeniu towarzyszyć będzie równoległa premiera DVD. Film ten jest o tyle niezwykły na tle bollywoodzkich produkcji, że zabiera głos w sprawie walki o prawa kobiet oraz wypowiada się na temat konfliktu pakistańsko-indyjskiego.
 • Kidman walczy o prawa kobiet

  Kidman walczy o prawa kobiet

  Australijska gwiazda Nicole Kidman ("Tłumaczka", "Godziny", "Moulin Rouge") została ambasadorem dobrej woii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Aktorka będzie walczyć o prawa kobiet w ramach funduszu UNFEM. Poprzednio Kidman pełniła tę samą rolę w UNCEF-ie, walcząc o prawa dzieci.
 • Feministyczne Oscary

  Feministyczne Oscary

  Feministki należące do jednej z amerykańskich organizacji walczących o prawa kobiet, zapoczątkowały kampanię przeciwko "dominacji białych mężczyzn" w walce o tegoroczne Oscary. Feministki piętnują także przewagę mężczyzn w przemyśle filmowym w Stanach Zjednoczonych.

Filmy - Prawa kobiet (9)

 • Szumlewicz: Kobieta jest sprowadzona do roli posłusznej żony, matki, sprzątaczki

  – Dzisiaj Dzień Kobiet, niestety trudno o świąteczny nastrój. Rząd Prawa i Sprawiedliwości bowiem kobiet nie ceni, jest wobec kobiet pogardliwy, protekcjonalny. Kobiety w modelu Prawa i Sprawiedliwości są istotami gorszego sortu, które mają mniej praw w życiu publicznym – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Przemoc ekonomiczna w małżeństwie. Jaka kara za to grozi?

  - Przemocą ekonomiczną są zachowania, które mają na celu sprawowanie kontroli, podporządkowanie sobie drugiej osoby, poprzez ograniczanie bądź pozbawianie dostępu do zasobów finansowych - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Urszula Nowakowska, Centrum Praw Kobiet. - Również zachowania, które mają na celu przerzucania odpowiedzialności za utrzymanie domu, zaciąganie zobowiązań - dodała. Jak można udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną? Jaka kara za to grozi? Wyjaśniła to adwokat Eliza Kuna. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Szybki strzał: Karolina Gruszka

  Aktorka Karolina Gruszka wypowiedziała się na temat praw kobiet. Zobaczcie, co sądzi! PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ SOBOTĘ OD 19:00.
 • Anna Powierza o filozofii i prawach kobiet

  Anna Powierza, znana z roli Czesi w popularnym serialu „Klan”, opowiedziała nam o swoich studiach filozoficznych oraz o prawach kobiet. Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia aktorka. PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ SOBOTĘ OD 19:00.