InteriaTV - PPK

Synonimy:
Pracownicze Plany Kapitałowe,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - PPK (40)

 • Kopalnie węgla są zagrożeniem dla dochodów emerytów

  Pracownicze Plany Kapitałowe są zagrożone poprzez to, że fundusze inwestycyjne stworzone przez państwowe firmy będą ratować kopalnie węgla kamiennego o inne nieopłacalne przedsięwzięcia wspierane przez rząd.
 • PPK będą sukcesem czy porażką?

  Polski Fundusz Rozwoju podał pierwsze dane dotyczące zainteresowania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Są optymistyczne, ale to wcale nie musi oznaczać, że ich wprowadzenie będzie istotne dla systemu emerytalnego. Obecnie do PPK przystępują największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 pracowników. Na ocenę tego procesu trzeba poczekać do stycznia, gdy będzie wiadomo jaki jest poziom uczestnictwa, a więc jak ten program emerytalny jest odbierany przez pracowników.
 • Przekształcenie OFE w IKE przyczyni się do zwiększenia poziomu partycypacji w PPK

  Otwarte Fundusze Emerytalne w obecnym kształcie są nastawione na ich wygaszanie. Regulacje prawne obowiązujące od 2014 roku powodują, że nie ma już zastępowalności członków OFE. Z każdym rokiem z systemu wypływają znaczne środki do ZUS z tytułu tzw. suwaka bezpieczeństwa. Zmiany są więc niezbędne. OFE można zreformować i przekształcić w innego rodzaju fundusze, działające w ramach trzeciego – dobrowolnego i prywatnego filaru systemu emerytalnego. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej przedstawiły raport, w którym dokonano porównania możliwych scenariuszy przekształcenia OFE.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe nie uratują naszych emerytur, te będą coraz gorsze

  Już wkrótce pierwsi pracownicy zaczną oszczędzać w ramach nowego systemu. Jednak pieniądze, które zgromadzimy w PPK w niewielkim stopniu poprawią sytuację przyszłych emerytów, a zwłaszcza kobiet. Polski system emerytalny jest w bardzo trudnej sytuacji. Z wyliczeń Expandera wynika, że kobiety obecnie będące w wieku około 35 lat, do uzyskania emerytury w wysokości ich ostatniej pensji, potrzebują 9-krotnie wyższych oszczędności niż te, które uda im się zgromadzić w PPK. W przypadku mężczyzn w tym wieku, potrzeba 3-krotnie więcej. Argumentem przemawiającym za pozostaniem w PPK jest fakt, że zgromadzimy tam znacznie więcej pieniędzy niż odkładając je samodzielnie. Składki płyną tam bowiem nie tylko z naszego wynagrodzenia, ale również od pracodawcy i od państwa. - To może sugerować, że zgromadzimy tam niebotyczne sumy, które zagwarantują nam komfortową sytuację na starość. To jednak tylko złudzenie – mówi w rozmowie z MarketNews Jarosław Sadowski z Expandera. Kobieta, która przystąpi do PPK w wieku 35 lat i która zarabia 3000 zł netto, zgromadzi w tym programie ok. 105 000 zł (przy podstawowych składkach). Mężczyzna, w takim samym wieku i z takim samym dochodem, odłoży natomiast 147 000 zł (dzięki o 5 lat dłuższej pracy). Te kwoty mogą robić wrażenie, ale w rzeczywistości nie wystarczą na emeryturę pod palmami.
 • Czym będą konkurowały między sobą instytucje finansowe oferujące PPK

  Instytucje powinny konkurować serwisem dla pracodawcy i pracownika, a w dłuższym horyzoncie ważne, aby konkurowały też wynikiem inwestycyjnym.
 • Łukasz Kozłowski o kosztach PPK dla pracodawców

  Nawet jeśli w części przypadków środki na PPK będą pochodzić z budżetu na wzrost wynagrodzeń, to nie oznacza, że tych podwyżek nie będzie, ale pracownik będzie je dostawał na inny rachunek
 • Jakie nadzieje, a jakie obawy związane z PPK mają pracownicy

  Magdalena Kossakowska z OPZZ opowiada Interii o PPK. Szczególną uwagę zwraca na obawy i oczekiwania jakie z planami mają pracownicy.
 • Paweł Borys o przygotowaniach do startu PPK

  Paweł Borys apeluje do firm informatycznych, które są dostawcami programów finansowo – księgowych, aby nie żądały wysokich kwot za drobne zmiany dostosowujące do prowadzenia PPK.
 • O tym trzeba wiedzieć na starcie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych

  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju opowiada dlaczego warto dołączyć do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz o czym na jego starcie trzeba pamiętać.
 • Pracownicze plany kapitałowe będą minimalizować straty w systemie emerytalnym

  Dzisiejsi 40-latkowie mogą liczyć, że za 20 lat w pracowniczych planach kapitałowych uzbiera im się kwota, która pozwoli uzupełnić środki do poziomu dzisiaj wypłacanego w systemie emerytalnym – mówi prof. Marcin Kalinowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. W 2050 roku liczba emerytów w Polsce praktycznie zrówna się z liczbą pracowników.