PPK

Synonimy:
Pracownicze Plany Kapitałowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - PPK (402)

 • PPK: Pracodawcy oczekiwali wsparcia i dodatkowych benefitów

  PPK: Pracodawcy oczekiwali wsparcia i dodatkowych benefitów

  Pracodawcy oczekiwali od instytucji finansowych wsparcia merytorycznego, dodatkowych benefitów i szkoleń dla pracowników, a wybierając operatora PPK kierowali się osiąganymi wynikami inwestycyjnymi, kosztami prowadzenia programu oraz utrwalonymi relacjami biznesowymi.
 • PPK. Nowa ulga podatkowa uratuje program?

  PPK. Nowa ulga podatkowa uratuje program?

  Ulgi podatkowe oraz zaangażowanie pracodawców mogłyby zwiększyć poziom partycypacji w PPK, a za uzyskany rezultat w największej mierze odpowiada brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego – wynika z badania IZFiA i IGTE.
 • Dokonywanie wpłat do PPK przez podmioty zatrudniające

  Dokonywanie wpłat do PPK przez podmioty zatrudniające

  Niedługo mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla czwartej grupy przedsiębiorców. Tym samym podmioty zatrudniające zobowiązane będą do odprowadzenia pierwszych wpłat do PPK. W jaki sposób ustalić ich wartość? Do kiedy należy je wnieść?
 • Groszowe świadczenia psują system emerytalny

  Groszowe świadczenia psują system emerytalny

  Emerytury są dziś przyznawane w Polsce nawet komuś, kto przez całe życie przepracował tylko jeden dzień. Jednocześnie dostanie on pełną trzynastkę, czyli dokładnie tyle ile ktoś, kto przepracował 40 lat czy dłużej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie widzi w tym problemu i tłumaczy, że to wyraz troski - przypomina wręcz, że to realizacja zapowiedzi z konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
 • Nierozstrzygnięty los OFE ciąży PPK

  Nierozstrzygnięty los OFE ciąży PPK

  Niższa od oczekiwań partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) to nie tylko wynik pandemii i niepewności jutra wśród zatrudnionych. Cieniem na ich decyzjach kładzie się także niskie zaufanie do państwa, bo nadal nierozstrzygnięta pozostaje sprawa likwidacji OFE, które znowu są przedmiotem targów politycznych wśród rządzących. Coraz bardziej widać, że los OFE powinien zostać uregulowany zanim jeszcze rozpoczęto PPK, a nie być realizowane obydwa projekty równocześnie. Rujnujący wpływ na budowanie świadomości emerytalnej, tak potrzebnej w podjęciu decyzji o zaangażowaniu w PPK, mają także 13. i 14. emerytura, które podważają samą ideę programu.
 • Kwiecień, PKO TFI: Pandemia utrudniła wdrażanie PPK w sektorze publicznym. Partycypacja raczej niższa niż w dużych firmach

  Kwiecień, PKO TFI: Pandemia utrudniła wdrażanie PPK w sektorze publicznym. Partycypacja raczej niższa niż w dużych firmach

  - Pandemia utrudniła wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w jednostkach sektora finansów publicznych, a wiele instytucji objętych ostatnim etapem nie zdążyła podpisać umów o prowadzenie w ustawowym terminie - powiedział wiceprezes PKO TFI Łukasz Kwiecień. Ocenił, że partycypacja w sektorze publicznym może być niższa niż wśród największych firm, gdzie sięgała 35-40 proc.
 • Giełda pokazuje, jak zmienia się gospodarka

  Giełda pokazuje, jak zmienia się gospodarka

  PPK dały giełdzie to, czego brakowało jej przez ostatnie lata, czyli lokalnego profesjonalnego inwestora instytucjonalnego - mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • PPK najbardziej pewny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę?

  PPK najbardziej pewny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę?

  Zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego, niska partycypacja w pracowniczych planach kapitałowych wynika z braku zaufania m.in. przez to, co się stało z OFE. Po trzech pierwszych etapach programu PPK partycypacja wynosi średnio około 30 proc. i jest na zaskakująco niskim poziomie.

Filmy - PPK (40)

 • Kopalnie węgla są zagrożeniem dla dochodów emerytów

  Pracownicze Plany Kapitałowe są zagrożone poprzez to, że fundusze inwestycyjne stworzone przez państwowe firmy będą ratować kopalnie węgla kamiennego o inne nieopłacalne przedsięwzięcia wspierane przez rząd.
 • PPK będą sukcesem czy porażką?

  Polski Fundusz Rozwoju podał pierwsze dane dotyczące zainteresowania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Są optymistyczne, ale to wcale nie musi oznaczać, że ich wprowadzenie będzie istotne dla systemu emerytalnego. Obecnie do PPK przystępują największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 pracowników. Na ocenę tego procesu trzeba poczekać do stycznia, gdy będzie wiadomo jaki jest poziom uczestnictwa, a więc jak ten program emerytalny jest odbierany przez pracowników.
 • Przekształcenie OFE w IKE przyczyni się do zwiększenia poziomu partycypacji w PPK

  Otwarte Fundusze Emerytalne w obecnym kształcie są nastawione na ich wygaszanie. Regulacje prawne obowiązujące od 2014 roku powodują, że nie ma już zastępowalności członków OFE. Z każdym rokiem z systemu wypływają znaczne środki do ZUS z tytułu tzw. suwaka bezpieczeństwa. Zmiany są więc niezbędne. OFE można zreformować i przekształcić w innego rodzaju fundusze, działające w ramach trzeciego – dobrowolnego i prywatnego filaru systemu emerytalnego. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej przedstawiły raport, w którym dokonano porównania możliwych scenariuszy przekształcenia OFE.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe nie uratują naszych emerytur, te będą coraz gorsze

  Już wkrótce pierwsi pracownicy zaczną oszczędzać w ramach nowego systemu. Jednak pieniądze, które zgromadzimy w PPK w niewielkim stopniu poprawią sytuację przyszłych emerytów, a zwłaszcza kobiet. Polski system emerytalny jest w bardzo trudnej sytuacji. Z wyliczeń Expandera wynika, że kobiety obecnie będące w wieku około 35 lat, do uzyskania emerytury w wysokości ich ostatniej pensji, potrzebują 9-krotnie wyższych oszczędności niż te, które uda im się zgromadzić w PPK. W przypadku mężczyzn w tym wieku, potrzeba 3-krotnie więcej. Argumentem przemawiającym za pozostaniem w PPK jest fakt, że zgromadzimy tam znacznie więcej pieniędzy niż odkładając je samodzielnie. Składki płyną tam bowiem nie tylko z naszego wynagrodzenia, ale również od pracodawcy i od państwa. - To może sugerować, że zgromadzimy tam niebotyczne sumy, które zagwarantują nam komfortową sytuację na starość. To jednak tylko złudzenie – mówi w rozmowie z MarketNews Jarosław Sadowski z Expandera. Kobieta, która przystąpi do PPK w wieku 35 lat i która zarabia 3000 zł netto, zgromadzi w tym programie ok. 105 000 zł (przy podstawowych składkach). Mężczyzna, w takim samym wieku i z takim samym dochodem, odłoży natomiast 147 000 zł (dzięki o 5 lat dłuższej pracy). Te kwoty mogą robić wrażenie, ale w rzeczywistości nie wystarczą na emeryturę pod palmami.