PPK

Synonimy:
Pracownicze Plany Kapitałowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - PPK (350)

 • Drugi etap programu PPK będzie trudniejszy

  Drugi etap programu PPK będzie trudniejszy

  Zdaniem ekspertów w pierwszym etapie do pracowniczych planów kapitałowych przystąpiło 39 proc. pracowników firm zatrudniających co najmniej 250 osób. Przed programem obecnie trudniejszy etap bo trwający podczas pandemii. II etap PPK obejmie łącznie 3,7 mln pracowników
 • ​PPK: Najmniej zarabiający mogą obniżyć składkę

  ​PPK: Najmniej zarabiający mogą obniżyć składkę

  Zaproponowana wczoraj przez rząd płaca minimalna w 2021 roku na poziomie 2800 zł, automatycznie podnosi próg, przy którym pracownik może płacić niższą składkę na Pracownicze Plany Kapitałowe. Program pozwala najmniej zarabiającym obniżyć ją do 0,5 proc. wynagrodzenia.
 • PPK: Drugi etap trudniejszy, ale są zachęty

  PPK: Drugi etap trudniejszy, ale są zachęty

  ​Ruszył kolejny etap Pracowniczych Planów Kapitałowych, który obejmie 78 tys. małych i średnich firm, zatrudniających łącznie 3,7 mln pracowników. Zachętą do uczestnictwa mogą być dobre wyniki inwestycyjne funduszy z pierwszej fali, czyli największych pracodawców. W czasie kryzysu uczestnictwo w programie wzrosło.
 • Pieniądze na rachunku PPK nie podlegają egzekucji

  Pieniądze na rachunku PPK nie podlegają egzekucji

  Po utracie pracy w związku z epidemią COVID-19 można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czy do masy upadłości wejdą środki zgromadzone na rachunku PPK?
 • TFI. Prawie 10 mld złotych napłynęło do funduszy!

  TFI. Prawie 10 mld złotych napłynęło do funduszy!

  Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w czerwcu o 9,4 mld zł, czyli o 3,9 proc. do 252,7 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pod względem wartości największy wzrost odnotowały fundusze dłużne. Trzeci miesiąc z rzędu rosły aktywa funduszy akcji.
 • Wdrożenie pierwszej tury PPK . Jakie wnioski?

  Wdrożenie pierwszej tury PPK . Jakie wnioski?

  Wdrożenie pierwszej tury PPK odbyło się płynnie i skutecznie dzięki ponadprogramowemu zaangażowaniu instytucji finansowych, a TFI i PTE chwalą współpracę z KNF i PFR - wynika z badania IZFiA i IGTE.

Filmy - PPK (41)

 • Kopalnie węgla są zagrożeniem dla dochodów emerytów

  Pracownicze Plany Kapitałowe są zagrożone poprzez to, że fundusze inwestycyjne stworzone przez państwowe firmy będą ratować kopalnie węgla kamiennego o inne nieopłacalne przedsięwzięcia wspierane przez rząd.
 • PPK będą sukcesem czy porażką?

  Polski Fundusz Rozwoju podał pierwsze dane dotyczące zainteresowania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Są optymistyczne, ale to wcale nie musi oznaczać, że ich wprowadzenie będzie istotne dla systemu emerytalnego. Obecnie do PPK przystępują największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 pracowników. Na ocenę tego procesu trzeba poczekać do stycznia, gdy będzie wiadomo jaki jest poziom uczestnictwa, a więc jak ten program emerytalny jest odbierany przez pracowników.
 • Przekształcenie OFE w IKE przyczyni się do zwiększenia poziomu partycypacji w PPK

  Otwarte Fundusze Emerytalne w obecnym kształcie są nastawione na ich wygaszanie. Regulacje prawne obowiązujące od 2014 roku powodują, że nie ma już zastępowalności członków OFE. Z każdym rokiem z systemu wypływają znaczne środki do ZUS z tytułu tzw. suwaka bezpieczeństwa. Zmiany są więc niezbędne. OFE można zreformować i przekształcić w innego rodzaju fundusze, działające w ramach trzeciego – dobrowolnego i prywatnego filaru systemu emerytalnego. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej przedstawiły raport, w którym dokonano porównania możliwych scenariuszy przekształcenia OFE.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe nie uratują naszych emerytur, te będą coraz gorsze

  Już wkrótce pierwsi pracownicy zaczną oszczędzać w ramach nowego systemu. Jednak pieniądze, które zgromadzimy w PPK w niewielkim stopniu poprawią sytuację przyszłych emerytów, a zwłaszcza kobiet. Polski system emerytalny jest w bardzo trudnej sytuacji. Z wyliczeń Expandera wynika, że kobiety obecnie będące w wieku około 35 lat, do uzyskania emerytury w wysokości ich ostatniej pensji, potrzebują 9-krotnie wyższych oszczędności niż te, które uda im się zgromadzić w PPK. W przypadku mężczyzn w tym wieku, potrzeba 3-krotnie więcej. Argumentem przemawiającym za pozostaniem w PPK jest fakt, że zgromadzimy tam znacznie więcej pieniędzy niż odkładając je samodzielnie. Składki płyną tam bowiem nie tylko z naszego wynagrodzenia, ale również od pracodawcy i od państwa. - To może sugerować, że zgromadzimy tam niebotyczne sumy, które zagwarantują nam komfortową sytuację na starość. To jednak tylko złudzenie – mówi w rozmowie z MarketNews Jarosław Sadowski z Expandera. Kobieta, która przystąpi do PPK w wieku 35 lat i która zarabia 3000 zł netto, zgromadzi w tym programie ok. 105 000 zł (przy podstawowych składkach). Mężczyzna, w takim samym wieku i z takim samym dochodem, odłoży natomiast 147 000 zł (dzięki o 5 lat dłuższej pracy). Te kwoty mogą robić wrażenie, ale w rzeczywistości nie wystarczą na emeryturę pod palmami.