pozwolenie na budowę

Artykuły - Pozwolenie na budowę (54)

 • Na co uważać przy przenoszeniu pozwolenia na budowę?

  Na co uważać przy przenoszeniu pozwolenia na budowę?

  Decydujemy się na zakup nieukończonej inwestycji, która nadal jest w budowie, lub jej budowa ma się dopiero rozpocząć? Warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach dotyczących przenoszenia pozwoleń na budowę.
 • Rozbieżności pomiędzy pozwoleniem na budowę a dokumentacją projektową - jakie konsekwencje dla inwestora?

  Rozbieżności pomiędzy pozwoleniem na budowę a dokumentacją projektową - jakie konsekwencje dla inwestora?

  Jakich konsekwencji powinien spodziewać się inwestor w przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy pozwoleniem na budowę a dokumentacją projektową dotyczącą usytuowania przedmiotowego budynku?
 • Nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę - jakie konsekwencje dla inwestorów?

  Nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę - jakie konsekwencje dla inwestorów?

  Czym skutkować będzie dla inwestorów unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę? Jakie związki zachodzą pomiędzy wspomnianą decyzją administracyjną a decyzją o pozwoleniu na użytkowanie wydaną dla tej samej inwestycji?
 • Kto będzie stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę?

  Kto będzie stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę?

  Dla jakich zamierzeń budowlanych konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę? Kto i w jakich okolicznościach może być (w świetle prawa) stroną w toczącym się postępowaniu o uzyskanie tej decyzji administracyjnej?
 • Pozwolenie na budowę dla przyczepy kempingowej?

  Pozwolenie na budowę dla przyczepy kempingowej?

  W sytuacji, gdy przyczepa kempingowa zlokalizowana jest w pewnym miejscu na stałe oraz wykorzystywana jest na cele rekreacyjno-wypoczynkowe uznana zostanie za tymczasowy obiekt budowlany. A to oznacza, że wymagane będzie dla niej uzyskanie pozwolenia na budowę.
 • Będzie nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany

  Będzie nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany

  Trwają intensywne prace nad uchwaleniem zupełnie nowego aktu - Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zastąpi on obecnie obowiązującą ustawę Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także częściowo przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz szeregu innych ustaw. Zasadnicze zmiany zajdą też w samym procesie uzyskiwania pozwoleń i dokonywania zgłoszeń inwestycji budowlanych.
 • Remontowanie obiektów wybudowanych po zgłoszeniu

  Remontowanie obiektów wybudowanych po zgłoszeniu

  Inwestor wybudował pewien obiekt budowlany w oparciu o zgłoszenie - teraz chce go wyremontować. Jakich formalności musi dopełnić? Kiedy, w świetle prawa, rzeczywiście mamy do czynienia z remontem, a kiedy z bieżącą konserwacją, rozbudową lub przebudową?
 • Jaki dom wybudujemy bez pozwolenia?

  Jaki dom wybudujemy bez pozwolenia?

  Jaki dom możemy wybudować bez pozwolenia? Jak budować po nowelizacji, na zgłoszenie czy na pozwolenie, czyli która procedura będzie bardziej korzystna?
 • Uproszczenia przy budowie małych obiektów i ogrodzeń

  Uproszczenia przy budowie małych obiektów i ogrodzeń

  Budynki gospodarcze, altany, garaże oraz ogrodzenia możemy budować teraz bez pozwolenia na budowę. Warto jednak wiedzieć, jakie wymogi muszą spełnić dane obiekty małej architektury, by można wznieść je na podstawie wniosku zgłoszeniowego.
 • Kiedy dostaniesz pozwolenie na budowę?

  Kiedy dostaniesz pozwolenie na budowę?

  Jakie warunki musi spełnić projekt budowalny, a jakich formalności dopełnić inwestor, by możliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę?

Filmy - Pozwolenie na budowę (1)

 • Dworce kolejowe przed Euro 2012

  W całym kraju remontowanych jest obecnie około 70 dworców. Największy problem może być w Poznaniu. PKP czeka na pozwolenie na budowę. Jeśli uda się zacząć prace jeszcze w czerwcu, to na Euro 2012 dworzec powinien być gotowy, tyle że bez parkingów i galerii.