Powstanie Warszawskie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Powstanie Warszawskie (Film (2013) Reż.Jan Komasa) ,

Artykuły - Powstanie Warszawskie (352)

 • Powstańcze losy księdza Jana Salamuchy

  Powstańcze losy księdza Jana Salamuchy

  Książka „Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady opowiada o dramatycznych losach kapelanów walczących lub pomagających w Powstaniu Warszawskim. Jak pisze dr Marek Lasota: „Ta książka nie jest o populistycznej chwale bohaterów ani o namiętnych sporach o polityczny, historyczny, militarny sens walki, ale o zwyczajnie rozumianej obywatelskiej i kapłańskiej powinności wobec wspólnoty”. Oto jej fragment opowiadający o księdzu Janie Salamusze.
 • Agata Kulesza i Joanna Kulig w projekcie "Fogg – Pieśniarz Warszawy"

  Agata Kulesza i Joanna Kulig w projekcie "Fogg – Pieśniarz Warszawy"

  W piątek, 27 lipca, premierę będzie miała płyta "Fogg – pieśniarz Warszawy", na której znajdzie się 14 piosenek Mieczysława Fogga w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Gościnnie na płycie pojawią się m.in. Joanna Kulig i Agata Kulesza.
 • Przystanek Woodstock uczcił pamięć ofiar Powstania Warszawskiego

  Przystanek Woodstock uczcił pamięć ofiar Powstania Warszawskiego

  Mimo że Przystanek Woodstock rozpoczyna się 3 sierpnia, organizatorzy postanowili we wtorek, 1 sierpnia, upamiętnić wybuch Powstania Warszawskiego.
 • W Warszawie zapłonęło Ognisko Pamięci

  W Warszawie zapłonęło Ognisko Pamięci

  Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono we wtorek wieczorem Ognisko Pamięci. Ogień został przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza; będzie płonął przez 63 dni. Powstańcy dają przykład jak żyć, dają lekcję jedności - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.
 • Legioniści pamiętali o Powstaniu Warszawskim

  Legioniści pamiętali o Powstaniu Warszawskim

  1 sierpnia to wyjątkowa data dla każdego z Polaków, a w szczególności dla wszystkich osób związanych z Legią Warszawa. Stołeczny klub z wielką pieczołowitością kultywuje pamięć o Powstaniu Warszawskim. Nie inaczej było i w tym roku.
 • 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  O godzinie 17 Warszawa zamarła. Zatrzymali się przechodnie, zatrzymali się kierowcy. Syreny zawyły nie tylko w stolicy, ale i wielu innych miastach Polski. W ten sposób uczczono 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
 • Powstańcza Piątka – bieg ku pamięci polskich sportowców w Powstaniu Warszawskim

  Powstańcza Piątka – bieg ku pamięci polskich sportowców w Powstaniu Warszawskim

  Osobom walczącym w Powstaniu Warszawskim dedykowany będzie wieczorny bieg przy Centrum Olimpijskim. W walce o niepodległość Polski zginęło kilkaset tysięcy osób. Wśród nich było wielu sportowców, również olimpijczyków.
 • Turniej Małego Powstańca: uczczą pamięć powstańców!

  Turniej Małego Powstańca: uczczą pamięć powstańców!

  W Warszawie rozpoczął się turniej Małego Powstańca. Młodzi piłkarze z Polski, Niemiec, Ukrainy i Wielkiej Brytanii uczą się w ten sposób historii bohaterskich obrońców stolicy. Do Warszawy przyjechały między innymi Fortuna Duesseldorf, Karpaty Lwów i Cracovia.
 • 15 sierpnia 1944 r. Sowieci nie pomogą "awanturnikom"

  15 sierpnia 1944 r. Sowieci nie pomogą "awanturnikom"

  Józef Stalin odmówił Amerykanom zgody na lądowanie po sowieckiej stronie frontu alianckich samolotów dokonujących zrzutów nad walczącą Warszawą.
 • 8 sierpnia 1944 r. Radiostacja "Błyskawica" nadaje

  8 sierpnia 1944 r. Radiostacja "Błyskawica" nadaje

  8 sierpnia 1944 roku o godzinie o 9.45. pierwsza audycję wyemitowała Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica". Jej sygnałem była melodia "Warszawianki".

Filmy - Powstanie Warszawskie (27)

 • "To nie był czas ślubów, to był czas pogrzebów"

  Powstańcze love story. - Ludzie się naprawdę zakochiwali w sobie, bo widzieli siebie prawdziwymi. (...) Z każdym dniem Powstania ludzie coraz mocniej opowiadali się za życiem, czyli brali śluby, chcieli budzić nadzieje - powiedział Dariusz Baliszewski, historyk i pisarz. - Znam kilka powstańczych małżeństw i wszystkie przetrwały - dodał. Jak wyglądały śluby w czasie wojny? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Chciał, żebyśmy żyli w wolnym kraju". Wspomnienie o generale Zbigniewie Ściborze-Rylskim

  W sercu generała zawsze była Polska. Chciał, żebyśmy żyli w wolnym kraju. Dla niego największą wartością była wolność i dobro naszej ojczyzny - mówiła Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego, która wspominała zmarłego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. (TVN24/x-news)
 • Ołdakowski: Największą przeszkodą dzisiejszego patriotyzmu jest bierność

  Czy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wzrusza się na uroczystościach? „Niestety tak. Niestety, bo zawsze się martwię, że wzruszenie jest oznaką braku profesjonalizmu, ale jak spotykam powstańców, to oni zawsze mnie wzruszają. Taką witalnością, dynamizmem, ciepłem i mądrością” – mówił w Rozmowie w samo południe Jan Ołdakowski. Podkreślił, że pamięć historyczna wymaga ludzi, którzy pamiętają dane wydarzenia.
 • Godzina "W" na Legii. Wideo

  Piłkarze Legii Warszawa uczcili godzinę "W", czyli początek wybuchu postania warszawskiego.