poszukiwanie pracy

Artykuły - Poszukiwanie pracy (19)

 • Restrukturyzacja kosztów w firmach to obecnie priorytet

  Restrukturyzacja kosztów w firmach to obecnie priorytet

  Gdzie szykują się największe cięcia etatów w Polsce?
 • Dzięki matematyce można nieźle zarobić

  Dzięki matematyce można nieźle zarobić

  Osoby, które mają uzdolnienia matematyczne przez najbliższe lata nie muszą obawiać się braku perspektyw. Wszelkie analizy, zarówno europejskie, jak i rynku amerykańskiego, wskazują quantów, jako zawód najszybciej rozwijający się i o jednym z największych potencjałów wzrostowych.
 • Polacy częściej niż Europejczycy chcą pracować przynajmniej do 65. roku życia

  Polacy częściej niż Europejczycy chcą pracować przynajmniej do 65. roku życia

  Zmiany na rynku pracy spowodowane starzeniem się społeczeństwa i rozwojem technologii będą widoczne już w ciągu najbliższej dekady. Wzrośnie poziom zatrudnienia osób starszych, a pracodawcy będą musieli dostosować warunki pracy do ich potrzeb – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Voice of the Workforce in Europe”.
 • Jakich pracowników poszukują pracodawcy?

  Jakich pracowników poszukują pracodawcy?

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spada, a pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do zatrudnienia. Wciąż największe szanse na dobrą pracę mają specjaliści IT, inżynierowie i znawcy rynków finansowych.
 • Aplikacje mobilne wypierają gazety i serwisy internetowe z ofertami pracy

  Aplikacje mobilne wypierają gazety i serwisy internetowe z ofertami pracy

  Technologie mobilne ułatwiają szukanie nowej pracy. Dzięki aplikacjom dla kandydatów firmy mogą kierować do nich sprofilowane oferty.
 • Polski kandydat śpi spokojnie

  Polski kandydat śpi spokojnie

  Polscy kandydaci patrzą w przyszłość z optymizmem - tak wynika z badania Confidence Index za trzeci kwartał 2016 r., przeprowadzonego przez PageGroup. 56 proc. ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy.
 • ​Rozmowa kwalifikacyjna, czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują

  ​Rozmowa kwalifikacyjna, czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują

  Spotkanie z rekruterem to jedna z bardziej stresujących sytuacji w życiu. Obawy związane z rozmową z przyszłym pracodawcą może potęgować brak dużego doświadczenia zawodowego lub fakt, że na rynku pracy stawiamy pierwsze kroki. Doradzamy jak się do niej przygotować, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
 • Optymistyczny jak... Polak szukający pracy

  Optymistyczny jak... Polak szukający pracy

  Polscy kandydaci w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości - tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup. 57 proc. ankietowanych żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Wynik ten stawia Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, zaraz za Niemcami (63 proc.) i Szwecją (64 proc.).
 • Typowo polskie - praca najlepiej po znajomości

  Typowo polskie - praca najlepiej po znajomości

  Aż trzech na czterech Polaków zamierza poszukiwać pracy poprzez znajomych, podczas gdy rekrutację od rekomendacji najbliższych planuje niemal 63 proc. firm - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service.
 • Brakuje specjalistów, więc pracodawcy są gotowi płacić więcej

  Brakuje specjalistów, więc pracodawcy są gotowi płacić więcej

  Płace mogą rosnąć jeszcze szybciej. Dziś największe wzrosty zarobków notowane są w IT i energetyce.

Filmy - Poszukiwanie pracy (2)

 • Nie chcesz, aby twoje CV wylądowało w koszu? Zobacz, jak wyróżnić się w procesie rekrutacyjnym

  O jedno stanowisko pracy stara się zwykle kilkaset osób. Tymczasem na zaznajomienie się z pojedynczym CV rekruter przeznacza najczęściej… kilka sekund. Zdecydowana większość dokumentów aplikacyjnych ląduje w koszu. Jak wyróżnić się zatem spośród tłumu innych kandydatów i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy? Jedną z możliwości jest wysłanie CV niestandardowego – w formie wideo. W których branżach CV w formie wideo sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim w tych postrzeganych jako kreatywne, m.in. branży reklamowej, PR-ze czy marketingu. Wysłanie filmu prezentującego siebie dobrze jest rozważyć jednak zawsze. Jest to przecież szansa, aby się wyróżnić na tle innych kandydatów i zostać dostrzeżonym.
 • Źle napisane CV przekreśla szanse na pracę. Musi być dopasowane do konkretnej firmy

  Nieumiejętnie napisane CV obniża szanse na otrzymanie pracy. Życiorys powinien być czytelny, zawarte w nim informacje prawdziwe, żeby dokument nie trafił do kosza, tylko w gąszczu innych został zauważony przez potencjalnego pracodawcę. CV powinno być też dopasowane do konkretnej firmy, w której kandydat stara się o pracę. Wiedza na temat danej organizacji jest również kluczowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przy pisaniu CV można bazować na gotowych szablonach, ale trzeba je wykorzystać kreatywnie, a nie tylko bezmyślnie kopiować. Życiorys to wizytówka kandydata na dane stanowisko i jednocześnie pierwszy test. Eksperci radzą, by nie wysyłać tego samego CV do kilku pracodawców, tylko dostosowywać dokument do wymagań konkretnej firmy. Zły numer referencyjny oferty czy nazwa innej firmy zamieszczone w dokumencie sprawią, że nasze podanie już na samym starcie wyląduje w koszu. Podczas bezpośredniego spotkania z aplikantem na dane stanowisko często się okazuje, że informacje zawarte w CV i liście motywacyjnym zupełnie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Z badań naukowców z Craig School of Business w Kalifornii wynika, że od 40 do 70 proc. kandydatów ubarwia swoje CV. Kłamstwa najczęściej dotyczą poziomu znajomości języka obcego oraz zakresu obowiązków w poprzednim miejscu pracy.