pomnik smoleński

Artykuły - Pomnik smoleński (34)

 • Praca w Orlenie dla urzędnika za współpracę przy budowie pomnika smoleńskiego?

  Praca w Orlenie dla urzędnika za współpracę przy budowie pomnika smoleńskiego?

  Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie lokalizacji pomnika na placu Piłsudskiego, a urzędnik, który przyczynił się do powstania monumentu, otrzymał stanowisko w państwowej spółce.
 • RMF FM: Budowa pomnika w Smoleńsku pod znakiem zapytania

  RMF FM: Budowa pomnika w Smoleńsku pod znakiem zapytania

  "Deklarowana przez stronę rosyjską wola budowy pomnika nie znajduje potwierdzenia w działaniach" - taką informację reporterowi RMF FM przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort podkreśla, że "realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie"
 • Jarosław Kaczyński: To się nie mieści w polskiej kulturze

  Jarosław Kaczyński: To się nie mieści w polskiej kulturze

  To działania o charakterze skandalicznym, całkowicie niemieszczącym się w polskiej kulturze - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie o doniesienia ws. usunięcia tablic upamiętniających katastrofę smoleńską: przed Pałacem Prezydenckim i ratuszem.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Kto wygra wojnę o pomnik smoleński w Warszawie?

  "Dziennik Gazeta Prawna": Kto wygra wojnę o pomnik smoleński w Warszawie?

  Ostateczną decyzję w sprawie monumentu smoleńskiego podejmie pewnie minister Piotr Gliński. Samorząd stolicy grozi nadzorem budowlanym. Obie strony szykują się do prawnej batalii – czytamy w dzienniku.
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz: Przestrzeń Warszawy to nie prywatny folwark minstra Glińskiego

  Hanna Gronkiewicz-Waltz: Przestrzeń Warszawy to nie prywatny folwark minstra Glińskiego

  W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński stwierdził, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej "stanie przed Pałacem Prezydenckim prędzej czy później". Dzisiaj do jego słów odniosła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Poniesie odpowiedzialność i to historyczną za zburzenie Krakowskiego Przedmieścia jako zamkniętej architektonicznie przestrzeni" - stwierdziła na antenie TOK FM.
 • Rzeszów: Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej

  Rzeszów: Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej

  W niedzielę przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, związanym z Podkarpaciem. W uroczystości udział wziął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który odczytał list Jarosława Kaczyńskiego.
 • RMF 24: Ratusz odpowiada Dudzie: Pomnik smoleński na pewno nie stanie przed Pałacem Prezydenckim

  "Pomnik smoleński na pewno nie stanie przed Pałacem Prezydenckim" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego ratusza. Odpowiada tym samym na sugestie nowego prezydenta Andrzeja Dudy, który wielokrotnie podkreślał, że monument powinien stanąć w miejscu, gdzie pięć lat temu zbierały się tysiące ludzi oddając hołd ofiarom katastrofy.
 • Dyskusja o pomniku smoleńskim dopiero po wyborach

  Dyskusja o pomniku smoleńskim dopiero po wyborach

  - Jesteśmy gotowi na rozmowę w sprawie pomnika smoleńskiego - zadeklarował w środę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Jednak dyskusja na temat usytuowania pomnika powinna odbyć się dopiero po wyborach parlamentarnych.
 • Pomnik smoleński. Spadkobiercy działki chcą biurowca albo odszkodowania

  Pomnik smoleński. Spadkobiercy działki chcą biurowca albo odszkodowania

  Biurowiec, który przesłoni pomnik smoleński w Warszawie, albo kolejne miliony złotych odszkodowania. RMF FM ujawnia nowe fakty w sprawie monumentu, który powstać ma u zbiegu ulic Trębackiej i Focha. Jak dowiedziała się dziennikarka RMF FM Magdalena Gawlik, spadkobiercy właścicieli działki graniczącej z miejscem, gdzie ma stanąć pomnik, zamierzają postawić tam biurowiec.
 • RMF24: Miliony złotych odszkodowania za działkę na pomnik smoleński

  RMF24: Miliony złotych odszkodowania za działkę na pomnik smoleński

  Około 5 milionów złotych odszkodowania stołeczny ratusz będzie musiał zapłacić spadkobiercy działki u zbiegu ulic Trębackiej i Focha - ustaliła reporterka RMF FM Magdalena Gawlik. Właśnie w tym miejscu ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Lokalizację zatwierdziła już rada miasta, a prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że monument pojawi się w ciągu dwóch lat.

Filmy - Pomnik smoleński (6)

 • "Ma wyrażać to co jest niewyrażalne". Koniec prac montażowych Pomnika Smoleńskiego

  W piątek (06.04) zakończyły się prace montażowe Pomnika Smoleńskiego na Placu Piłsudskiego. Zdemontowany został namiot i ogrodzenie. Monument waży 15 ton i składa się z części podziemnej i nadziemnej. - Pomnik ma wyrażać to, co jest niewyrażalne, bo pustkę trudno wyrazić, ale mnie zależało, aby on miał w sobie przekaz pustki – powiedział Jerzy Kalina, autor pomnika.
 • Wujec: Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego to jest gwałt na Warszawie

  „Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego to jest gwałt na świadomości, na naszym umiłowaniu tego placu, jako symbolu patriotyzmu (…) Ten pomnik jest gwałtem, to jest gwałt na Warszawie. Jeden pan ubrdał sobie, że pomnik musi tam stanąć” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryk Wujec. „Pomnik nie powinien tam (na placu Piłsudskiego – przyp. red.) stanąć, tylko w innym miejscu Warszawy” – dodał. Pytany, dlaczego akurat nie na placu, odpowiedział: „[Katastrofa smoleńska] to nie jest wydarzenie, które byłoby równe Grobowi Nieznanego Żołnierza, bo to jest uświęcenie pamięci wszystkich, którzy walczyli o Polskę, a to była katastrofa lotnicza” – mówił gość Marcina Zaborskiego. Pytany o byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, powiedział, że to „awanturnik, który chce odegrać jakąś rolę polityczną”. Zaznaczył, że nie należy go represjonować. „Bardzo często bywało w Polsce tak, że tutaj znajdowali miejsce polityczni nieudacznicy” – powiedział były wiceminister. Wujec skrytykował także działania opozycji ws. ustawy o IPN. „Wiadomo było, że to jest knot, nawet wewnątrz PiS mówili, że to jest knot. W takim razie oni (opozycja) wstrzymują się od głosu. Jakie potem mają prawo walczyć z tą ustawą, gdy się wstrzymują?” – mówił rozmówca dziennikarza RMF FM.
 • Politycy o pomniku smoleńskim (TV Interia)

  Politycy o pomniku smoleńskim - Kidawa-Błońska (PO), Gryglas (Nowoczesna), Jakubiak (Kukiz15).
 • Politycy o pomniku smoleńskim (TV Interia)

  Politycy o pomniku smoleńskim - Kidawa-Błońska (PO), Gryglas (Nowoczesna), Jakubiak (Kukiz15).