Polskie Siły Powietrzne

Artykuły - Polskie Siły Powietrzne (17)

 • Włosi ​M-346 LCA zamiast Su-22?

  Włosi ​M-346 LCA zamiast Su-22?

  Na pokazach lotniczych Radom Air Show 2015 włoska firma Finmeccanica zaprezentowała model uzbrojonego wariantu samolotu szkolno-treningowego M-346 Master – donosi serwis Defence24. Zdaniem przedstawicieli producenta, mógłby on zastąpić nasze Su-22.
 • Zadania współczesnego lotnictwa a polskie możliwości

  Zadania współczesnego lotnictwa a polskie możliwości

  Współczesne lotnictwo stanowi jeden z najefektywniejszych środków na polu walki. Odpowiednie zastosowanie środków wykrywania i śledzenia celów, precyzyjnego rażenia czy walki radioelektronicznej może zapewnić panowanie nad przeciwnikiem w miejscu i czasie kluczowym z punktu widzenia ogólnej sytuacji. Realizowane do chwili obecnej programy modernizacyjne polskiego lotnictwa pozwoliły jednak na uzyskanie stosownych zdolności tylko w ograniczonym stopniu - pisze w analizie dla Defence24.pl Marek Dąbrowski.
 • Polskie Siły Powietrzne a wsparcie wojsk lądowych - jak uzupełnić lukę w zdolnościach?

  Polskie Siły Powietrzne a wsparcie wojsk lądowych - jak uzupełnić lukę w zdolnościach?

  W świetle decyzji dowództwa USAF o rozmieszczeniu maszyn szturmowych A-10 w Europie, oraz potencjalnego rosnącego zagrożenia ze strony Rosjan w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, rodzi się pytanie – czy Polskie Siły Powietrzne posiadają wystarczające zdolności w zakresie zapewniania bliskiego wsparcia żołnierzom na ziemi?
 • Polska zamówiła symulator lotu dla samolotów Airbus C295

  Polska zamówiła symulator lotu dla samolotów Airbus C295

  Firma Airbus Defence and Space podpisała umowę z polskim Ministerstwem Obrony, dotyczącą dostawy kompleksowego symulatora lotu (Full Flight Simulator – FFS) dla floty samolotów Airbus C295 Polskich Sił Powietrznych.
 • MON zamierza kupić do 2022 r. uderzeniowe bezzałogowce

  MON zamierza kupić do 2022 r. uderzeniowe bezzałogowce

  Na sejmowej Komisji Obrony Narodowej zaprezentowano „Program rozwoju Sił Zbrojnych w latach 2013 – 2022”. Wynika z niego m.in. że Polska do 2022 r. zakupi między innymi uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (dla których zostanie sformowana specjalna baza dronów) oraz samoloty transportowe.
 • Latające bagażówki - samoloty transportowe Wojska Polskiego

  Latające bagażówki - samoloty transportowe Wojska Polskiego

  Największe maszyny transportowe polskiego wojska obchodzą jubileusz służby w naszej flocie powietrznej. Dzięki nim Wojsko Polskie zyskało na mobilności i może przerzucać wojsko w każdy rejon świata.
 • Franciszek "Gabby" Gabryszewski - prawdziwy łowca Niemców

  Franciszek "Gabby" Gabryszewski - prawdziwy łowca Niemców

  Dla Francisa Stanley’a Gabreskiego, czyli Franciszka Gabryszewskiego, wojna zaczęła się 7 grudnia 1941 roku w Pearl Harbour. Był jednym z pierwszych amerykańskich pilotów, którzy podjęli walkę z wrogiem.
 • Wyjątkowo szybka Pszczoła

  Wyjątkowo szybka Pszczoła

  Jest nieduża, lekka i odporna na uszkodzenia. Pszczołę, najnowszy bezzałogowy statek powietrzny zbudowany przez inżynierów z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, żołnierz może bez problemu nieść w zwykłym plecaku i użyć, kiedy będzie taka potrzeba.
 • Nowe samoloty dla Orląt

  Nowe samoloty dla Orląt

  Flota dęblińskiej uczelni powiększyła się o dwa szkolne samoloty – informuje portal polska-zbrojna.pl. Będą się na nich uczyć przyszli wojskowi i cywilni piloci. – Szkolenia na Diamondach DA-20 C1 Eclipse można prowadzić w dzień i w nocy przy dobrej widoczności – mówi ppłk pilot Maciej Wilczyński, kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie.