polskie prawo

Artykuły - Polskie prawo (53)

Filmy - Polskie prawo (5)

 • Według prawa polskiego dziecko może nie mieć ojca, ale musi mieć matkę

  Maciej Leśniak to światowej sławy neurochirurg i tata Kellana, który urodził się w Stanach Zjednoczonych z pomocą surogatki. Jakie są problemy z nadaniem polskiego obywatelstwa chłopcu? – Polskie prawo w żaden sposób nie reguluje macierzyństwa zastępczego ani tego w Polsce, ani tego, do którego dojdzie za granicą – powiedział mec. Paweł Marcisz, adwokat Macieja Leśniaka. Dlaczego polskie prawo inaczej traktuje matkę, a inaczej ojca? – Tutaj pokazuje się ogromna hipokryzja – zaznaczyła Elżbieta Korolczuk, socjolog. – Polskie prawo nie rozpoznaje ojca i dziecka jako rodziny – dodała. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nie ma takiego drugiego kraju jak Polska pod względem ilości tworzonego prawa

  Brak znajomości prawa nie jest wytłumaczeniem przy popełnianiu wykroczenia czy przestępstwa, dlatego każdy obywatel, a tym bardziej przedsiębiorca, powinien przeczytać dziennie 108 stron nowych ustaw i rozporządzeń. Polska jest bowiem rekordzistą w tworzeniu nowego prawa, a z tego dla wszystkich wynikają określone obowiązki.
 • Polski koszmar: 62 lata potrzeba na przeczytanie ustaw i rozporządzeń wydanych w 2017 r.

  W 2017 r. w życie weszło 27 118 stron maszynopisu nowych aktów prawnych – to o 15 proc. mniej niż w poprzednim, rekordowym roku. Żeby przeczytać nowe akty prawne, w 2017 r. trzeba było poświęcić na to 3 godziny i 37 minut każdego dnia roboczego. Jeśli by czytać je razem z odniesieniami – trzeba by to robić przez 62 lata.
 • W Polsce firmy umierają wraz z ich właścicielami, mamy złe prawo

  Gdy umiera właściciel firmy, firma przestaje istnieć. Nie może regulować swoich zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów. To olbrzymi problem, bo w ogólnokrajowej bazie REGON zarejestrowane są 3 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Przygotowano bardzo istotne zmiany prawne dotyczące sukcesji.