Polski Związek Alpinizmu

Artykuły - Polski Związek Alpinizmu (5)

 • ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  - Wojciech Kurtyka to genialny alpinista i ogromny autorytet, ale niszcząc polski himalaizm, niszczy także własną legendę. Przy okazji mówi źle o kolegach, którzy w górach zginęli i bronić się już nie mogą - mówi Interii Andrzej Paczkowski, historyk, naukowiec, opozycjonista czasów PRL, członek rady IPN, a w latach 1974-1995 prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
 • M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  Raport jednoznacznie sugeruje winę Adama Bieleckiego co jest błędne. Nie mogę się z tym zgodzić. Sytuacje ekstremalne są nieprzewidywalne i nie można mieć do kogoś pretensji że ratuje własne życie - powiedział himalaista Marcin Kaczkan odnosząc się do opublikowania raportu Polskiego Związku Alpinizmu ws. tragedii na Broad Peak.
 • Szef zespołu PZA: Nie możemy przyjąć argumentacji Bieleckiego

  Szef zespołu PZA: Nie możemy przyjąć argumentacji Bieleckiego

  Według nas głównie zawiodła taktyka, ludzie, strategia. Stanęliśmy po stronie czegoś, co się nazywa zespół i partnerstwo. My nie możemy przyjąć takiej argumentacji, jaką słyszałem z ust Adama Bieleckiego. Nawet jeśli jest projekt i ludzie spotykają się pierwszy raz w życiu, to obowiązują te same zasady, które obowiązują ludzi w środowisku, w którym się doskonale znają i się dobrze rozumieją. Tu żadnej relatywizacji zasad nie może być, absolutnie - mówi dla RMF FM Piotr Pustelnik, szef zespołu, który opracował opublikowany dziś raport Polskiego Związku Alpinizmu ws. tragedii na Broad Peak.
 • Krzysztof Wielicki o raporcie: Niepotrzebnie zlinczowano Bieleckiego

  Krzysztof Wielicki o raporcie: Niepotrzebnie zlinczowano Bieleckiego

  Ocena moralna niepotrzebnie się znalazła w tym raporcie, bo to nie są sprawy czarno-białe. Trochę niepotrzebnie zlinczowano Adama Bieleckiego. Wydaje mi się, że jego ocena jest trochę przerysowana i może czuć się trochę pokrzywdzony - powiedział w rozmowie z reporterką RMF FM Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak. Odniósł się w ten sposób do opublikowanego przez Polski Związek Alpinizmu raportu o przyczynach marcowej tragedii. - To nie była wina Adama, że zespół się rozpadł. Wszyscy się zostawili - zaznaczył.
 • PZA upublicznił raport o przyczynach wypadku na Broad Peak

  PZA upublicznił raport o przyczynach wypadku na Broad Peak

  Wyprawa została dobrze przygotowana. Uchybienia i błędy pojawiły się w trakcie ataku szczytowego - twierdzą w raporcie członkowie zespołu ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej ekspedycji na Broad Peak. W środę o godz. 8 PZA upublicznił raport.

Filmy - Polski Związek Alpinizmu (2)