Polski Himalaizm Zimowy

Artykuły - Polski Himalaizm Zimowy (15)

 • ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  ​Polskie igrzyska śmierci w Himalajach? Andrzej Paczkowski dla Interii

  - Wojciech Kurtyka to genialny alpinista i ogromny autorytet, ale niszcząc polski himalaizm, niszczy także własną legendę. Przy okazji mówi źle o kolegach, którzy w górach zginęli i bronić się już nie mogą - mówi Interii Andrzej Paczkowski, historyk, naukowiec, opozycjonista czasów PRL, członek rady IPN, a w latach 1974-1995 prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
 • ​Jak przeżyć pandemię i nie zwariować. Mówi Andrzej Bargiel

  ​Jak przeżyć pandemię i nie zwariować. Mówi Andrzej Bargiel

  - Koronawirusa przeszedłem ciężko. Nigdy w życiu tak nie chorowałem. Potem było sześć tygodni izolacji. Sport był drogą powrotu do normalności - mówi Interii Andrzej Bargiel, który w 2018 roku jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z K2.
 • ​Doping w górach. Co to jest?

  ​Doping w górach. Co to jest?

  - Gdyby w bazie pod Mount Everestem pobrano próbki krwi alpinistów, okazałoby się, że 90 procent jest na dopingu - powiedział kiedyś Reinhold Messner. Nie miał na myśli wspomagania tlenem, ale zakazane w innych dyscyplinach sportu środki sztucznie zwiększające wydolność. I w razie przedawkowania zagrażające życiu ludzkiemu.
 • K2 zdobyte zimą. Kontrowersyjne wejście "na dopingu"?

  K2 zdobyte zimą. Kontrowersyjne wejście "na dopingu"?

  - Jeśli ktoś miał nas uprzedzić i jako pierwszy postawić nogę zimą na K2, fajnie, że zrobili to Szerpowie - mówi Janusz Majer, były szef programu Polski Himalaizm Zimowy.
 • Himalaizm. ​K2 - kwestia życia lub śmierci

  Himalaizm. ​K2 - kwestia życia lub śmierci

  - Jeśli jadę zimą na K2 to nie po to, żeby spróbować, ale po to, żeby zdobyć szczyt - mówiła przed wyjazdem do Karakorum Magdalena Gorzkowska. Trzeba mieć nadzieję, że nie zabraknie jej rozsądku.
 • Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Dla naszego środowiska wspinaczkowego to jedna z najczarniejszych dat. 27 maja 1989 roku lawina porwała sześciu uczestników wyprawy na zachodnią grań Everestu. Andrzej Heinrich, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski zginęli na miejscu. Eugeniusz Chrobak zmarł następnej nocy w wyniku poniesionych obrażeń. Rozpoczęła się walka z czasem o uratowanie Andrzeja Marciniaka.
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • Nie tylko Broad Peak. Największe tragedie polskiego himalaizmu

  Nie tylko Broad Peak. Największe tragedie polskiego himalaizmu

  Polscy wspinacze dokonali wielu spektakularnych osiągnięć w najwyższych górach światach. Historia biało-czerwonej eksploracji gigantów w Himalajach i Karakorum ma także swoją mroczną stronę. Boleśnie przypomina o tym szósta już rocznica tragedii na Broad Peaku.
 • Piotr Tomala nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy

  Piotr Tomala nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy

  Piotr Tomala został nowym kierownikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Zastąpił Janusza Majera, który zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią złożył rezygnację.
 • Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  "Wspinanie opiera się i powinno się opierać na etyce. Etycy się wypowiedzieli w tej kwestii i w tej kwestii te osoby zostały w 100 proc. ocenione negatywnie, z czym ja się również zgadzam" - mówi w rozmowie z RMF FM brat Macieja Berbeka - himalaisty, który zginął w 2013 roku w marcu na Board Peak.

Filmy - Polski Himalaizm Zimowy (1)