Polski Himalaizm Zimowy

Artykuły - Polski Himalaizm Zimowy (10)

 • Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Lho La 1989: Początek końca złotej ery polskiego himalaizmu

  Dla naszego środowiska wspinaczkowego to jedna z najczarniejszych dat. 27 maja 1989 roku lawina porwała sześciu uczestników wyprawy na zachodnią grań Everestu. Andrzej Heinrich, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski zginęli na miejscu. Eugeniusz Chrobak zmarł następnej nocy w wyniku poniesionych obrażeń. Rozpoczęła się walka z czasem o uratowanie Andrzeja Marciniaka.
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • Nie tylko Broad Peak. Największe tragedie polskiego himalaizmu

  Nie tylko Broad Peak. Największe tragedie polskiego himalaizmu

  Polscy wspinacze dokonali wielu spektakularnych osiągnięć w najwyższych górach światach. Historia biało-czerwonej eksploracji gigantów w Himalajach i Karakorum ma także swoją mroczną stronę. Boleśnie przypomina o tym szósta już rocznica tragedii na Broad Peaku.
 • Piotr Tomala nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy

  Piotr Tomala nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy

  Piotr Tomala został nowym kierownikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Zastąpił Janusza Majera, który zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią złożył rezygnację.
 • Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  Brat Berbeki: Ludzie będą zostawiać słabszych w górach

  "Wspinanie opiera się i powinno się opierać na etyce. Etycy się wypowiedzieli w tej kwestii i w tej kwestii te osoby zostały w 100 proc. ocenione negatywnie, z czym ja się również zgadzam" - mówi w rozmowie z RMF FM brat Macieja Berbeka - himalaisty, który zginął w 2013 roku w marcu na Board Peak.
 • Polacy wracają w Himalaje

  Polacy wracają w Himalaje

  Polacy wracają w Himalaje. Cel: niezdobyty zimą ośmiotysięcznik Nanga Parbat w Pakistanie, uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów. Dziś uczestnicy wyprawy "Nanga Dream" odlatują z Manchesteru do stolicy Pakistanu, Islamabadu
 • Ciało Artura Hajzera spoczęło pod szczytem Gaszerbrumu I

  Ciało Artura Hajzera spoczęło pod szczytem Gaszerbrumu I

  Zgodnie z wolą najbliższej rodziny ciało Artura Hajzera pochowane zostało pod szczytem Gaszerbrumu I (8068 m) w Karakorum. Taką informację przekazał żonie wybitnego alpinisty Marcin Kaczkan, który zadbał o wszystko na miejscu.
 • RMF24: Jest raport ws. tragedii na Broad Peak

  RMF24: Jest raport ws. tragedii na Broad Peak

  Gotowy jest raport zespołu powołanego przez Polski Związek Alpinizmu do wyjaśnienia tego, co wydarzyło się podczas zimowej wyprawy polskich himalaistów na Broad Peak - informuje RMF FM. Podczas zejścia ze szczytu, po pierwszym w historii zimowym zdobyciu ośmiotysięcznika, zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Na razie informacje o zlokalizowaniu ciała jednego z naszych himalaistów nie będą miały wpływu na treść dokumentu.
 • Wyprawa na Broad Peak. Hajzer: Alpiniści mogli wpaść do szczeliny

  Wyprawa na Broad Peak. Hajzer: Alpiniści mogli wpaść do szczeliny

  Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski mogli wpaść do szczeliny, to możliwe wytłumaczenie braku z nimi kontaktu - uważa Artur Hajzer, szef projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015". We wtorek ta dwójka oraz Adam Bielecki i Artur Małek byli na szczycie Broad Peak.
 • Kłopoty polskich himalaistów. Po zdobyciu Broad Peak nie dotarli do obozu

  Kłopoty polskich himalaistów. Po zdobyciu Broad Peak nie dotarli do obozu

  Nie ma kontaktu z dwoma himalaistami, którzy wczoraj wraz z dwoma kolegami zdobyli szczyt Broad Peak w Karakorum. Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zostali na przełęczy na wysokości 7900 metrów. - Sytuacja jest trudna, wręcz kryzysowa - przyznaje w rozmowie z radiem RMF FM Artur Hajzer, kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy".

Filmy - Polski Himalaizm Zimowy (1)