polityka klimatyczna UE

Artykuły - Polityka klimatyczna UE (8)

 • Eksperci: Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

  Eksperci: Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

  Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
 • Związki zawodowe wspólnie za odrzuceniem polityki klimatycznej UE

  Związki zawodowe wspólnie za odrzuceniem polityki klimatycznej UE

  Trzy centrale związkowe - OPZZ, NSZZ Solidarność i FZZ domagają się, by Polska odrzuciła projekt Komisji Europejskiej zaostrzający politykę klimatyczną UE. Przekonują, że wejście pakietu w życie tylko w Polsce zwiększy bezrobocie o milion i podniesie ceny energii.
 • Branża metalurgiczna zagrożona z powodu polityki klimatycznej UE

  Branża metalurgiczna zagrożona z powodu polityki klimatycznej UE

  Przedstawiciele branży metalurgicznej i przetwórstwa metali obawiają się skutków unijnej polityki klimatycznej. Przestrzegają, że zbyt ambitne cele Komisji Europejskiej negatywnie wpłyną na globalną konkurencyjność przedsiębiorstw, a tym samym zmuszą biznes do przeniesienia się poza Europę. Branża liczy, że podejście UE ulegnie zmianie po wyborach do Europarlamentu i wybraniu nowego składu KE.
 • Ulotne korzyści

  Ulotne korzyści

  Polityka klimatyczna UE może przejściowo poprawić konkurencyjność energetyki gazowej. Trwałą podstawą jej rozwoju będzie jedynie wolny rynek gazu. Premier Waldemar Pawlak zapowiada, że koszt wydobycia 1000 m sześc. gazu łupkowego w Polsce wyniesie ok. 100 dolarów. Znacznego przyrostu możliwości zaopatrywania w gaz w Polsce można się spodziewać nie wcześniej niż w latach 2014-15.
 • Polityka klimatyczna UE to utopia w czasach kryzysu

  Polityka klimatyczna UE to utopia w czasach kryzysu

  Świata nie stać na kontynuowanie polityki wobec zmian klimatu zapoczątkowanej Protokołem z Kioto - uważa Instytut Globalizacji.
 • KIG: Polityka klimatyczna UE drastycznie obniży poziom życia

  KIG: Polityka klimatyczna UE drastycznie obniży poziom życia

  Spadek PKB, zagrożenie rentowności przemysłu i wyższe koszty energii to skutki, do jakich może doprowadzić "Energetyczna mapa drogowa 2050", nad którą pracuje Komisja Europejska. Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej, rząd przespał negocjacje, a dziś coraz intensywniej sprzeciwia się tej polityce, ponieważ nie stać nas na jej realizację.
 • Klimat na ostrzu noża

  Klimat na ostrzu noża

  Polityka klimatyczna UE nie zmieni się - przynajmniej na razie. Zaostrzenie wymagań co do emisji CO2 będzie miało zróżnicowane skutki dla krajów członkowskich. Charakterystyczne, jest to że właśnie politycy Danii i Niemiec, których mieszkańcy zużywają najwięcej CO2 na głowę, tak mocno krytykują Polskę jako hamulcowego polityki klimatycznej.
 • Cel polityki klimatycznej UE słuszny, ale za drogi dla Polski

  Cel polityki klimatycznej UE jest słuszny, wymusza pozytywne zmiany, ale trzeba ją modyfikować, bo w przypadku Polski jej koszty są bardzo wysokie - mówili w piątek uczestnicy dyskusji na temat pakietu klimatycznego UE, która odbyła się na warszawskiej GPW.

Filmy - Polityka klimatyczna UE (3)

 • Węgiel już nigdy nie będzie opłacalny, ale inwestowanie w gaz jest ryzykowne

  Polska musi odchodzić od węgla, ponieważ zgodziła się na coraz ambitniejszą politykę klimatyczną UE. Ta polityka narzuca na sektor energetyczny takie obciążenia, że węgiel nigdy już nie będzie się opłacał. - Polska szuka różnych narzędzi przeprowadzenia transformacji energetycznej, aby zastąpić węgiel różnymi źródłami energii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Ponieważ prominentna ma stać się energetyka gazowa istnieją dwa poważne zastrzeżenia.
 • Unijna polityka klimatyczna będzie się zaostrzać

  Kraje Unii Europejskiej coraz bardziej odcinają się od eksploatacji węgla kamiennego. Polsce potrzebna jest nowa, bardziej skuteczna strategia negocjacyjna.
 • Branża cementowa obawia się restrykcyjnej polityki klimatycznej UE i nadmiernej biurokratyzacji

  Branża budowlana zyskała na członkostwie w UE, jednak unijne regulacje stają się dla niej coraz bardziej uciążliwe – przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Cementu. Chodzi przede wszystkim o nadmiernie restrykcyjne regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla, które zachęcają do przenoszenia produkcji poza granice UE. Problemem są także drobne na pierwszy rzut oka sprawy, takie jak konieczność zmiany koloru worków do przechowywania cementu, co może wpłynąć na wzrost cen cementu. – Konsumpcja dotacji, które zostały skierowane przez Unię do Polski, pozwoliła rozwinąć się całej branży budowlanej – mówi Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Jednak oprócz korzyści, z członkostwem w UE wiążą się także problemy. Unijne struktury biurokratyczne funkcjonują już właściwie same dla siebie.