podatki w Polsce

Artykuły - Podatki w Polsce (33)

 • ​Witold Modzelewski. Kto w rzeczywistości rządzi treścią stanowionych w Polsce przepisów podatkowych?

  ​Witold Modzelewski. Kto w rzeczywistości rządzi treścią stanowionych w Polsce przepisów podatkowych?

  Odpowiedzi na pytanie zadane w tytule są formalnie dość proste. Prawnicy odpowiedzą - polski parlament, parlament UE, a w rzeczywistości - minister finansów. Publicyści, zwłaszcza ci liberalni, odpowiedzą, że "rządzą politycy" i to jest ich zdaniem główną przyczyną kryzysu prawa podatkowego. Obie odpowiedzi są - jak zawsze - trochę prawdziwe, ale w sumie zaliczają się do "trzeciej prawdy Tischnerowskiej" ("g...o prawda").
 • MF: ​Pracujemy nad zmianą janosikowego!

  MF: ​Pracujemy nad zmianą janosikowego!

  ​Pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym spłaszczenie janosikowego tak, by jego wpłata była na poziomie stabilnym i antycyklicznym - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.
 • Dane z MF: W cztery miesiące fiskus rozłożył na raty 1,2 mld zł podatków. To blisko 2 razy więcej niż rok temu

  Dane z MF: W cztery miesiące fiskus rozłożył na raty 1,2 mld zł podatków. To blisko 2 razy więcej niż rok temu

  Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, blisko 59 tys. wniosków ws. rozłożenia podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca br. To o ponad 2,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Wtedy łączna kwota z decyzji rozłożenia na raty wyniosła przeszło 603 mln zł. Ostatnio była ona prawie 2 razy wyższa. Największy udział w niej miał VAT - ponad 732 mln zł, rok wcześniej - przeszło 340 mln zł. Natomiast najczęściej wnioskowano ws. podatku dochodowego od osób fizycznych - po 31 tysięcy razy w analizowanych okresach.
 • Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Globalna pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne zmiany dla społeczeństwa, w tym m.in. dla przedsiębiorców. Ten nowy stan powoduje konieczność zmiany wielu dotychczasowych uregulowań w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe regulacje wprowadzono również dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Ich celem z jednej strony jest udzielenie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, a z drugiej wprowadzenie ułatwień dla sprawniejszego funkcjonowania firm
 • Zasady i tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowej

  Zasady i tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowej

  Od 1 marca 2017 r. w wyniku reformy administracji skarbowej doszło do wyodrębnienia dwóch rodzajów kontroli podatników. Pierwszym z nich jest kontrola podatkowa prowadzona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego uregulowana w przepisach Ordynacji podatkowej. Drugi rodzaj to kontrola celno-skarbowa, wykonywana na podstawie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
 • "Rz": Firmy czeka podatkowa kumulacja

  "Rz": Firmy czeka podatkowa kumulacja

  Czerwiec będzie trudnym miesiącem dla przedsiębiorstw, które straciły na epidemii koronawirusa. Firmy będą musiały zapłacić zarówno odroczone, jak i bieżące podatki - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
 • Sejm przegłosował zmiany dotyczące usługi Twój e-PIT

  Sejm przegłosował zmiany dotyczące usługi Twój e-PIT

  Sejm przegłosował w czwartek zmiany dotyczące Twojego e-PIT-u. Rządowa nowela odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą; nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym br., jak wcześniej planowano.
 • Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Z dniem 1 stycznia 2020 r. zacznnają obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące sposobu realizacji firmowych płatności. Jest to związane z wprowadzeniem na gruncie VAT przepisów dotyczących tzw. białej listy oraz mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Zmiany te będą miały zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r.
 • Rośnie udział podatków w PKB Polski. Ale do Francji wciąż nam daleko

  Rośnie udział podatków w PKB Polski. Ale do Francji wciąż nam daleko

  W Unii Europejskiej w 2018 r. ogólny stosunek podatków do PKB wyniósł 40,3 proc. W Polsce wskaźnik ten jest niższy niż unijna średnia, ale jednocześnie jest jednym z najszybciej rosnących we Wspólnocie.
 • Jakie zmiany w podatkach przyniesie Wieloletni Plan Finansowy państwa?

  Jakie zmiany w podatkach przyniesie Wieloletni Plan Finansowy państwa?

  Resort finansów podejmuje kolejne działania zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego. Świadczy o tym przyjęty w ostatnim tygodniu kwietnia Wieloletni Plan Finansowy państwa na lata 2019-2022. Ministerstwo Finansów wynajduje coraz to nowe sposoby na poszukiwanie źródeł dochodów budżetowych. Co resort wymyślił tym razem i jakie niesie to ze sobą konsekwencje dla podatników?

Filmy - Podatki w Polsce (5)

 • Emerytur nigdy nie obciążono podatkiem, na jego likwidacji najbardziej zyskają najbogatsi

  Niektórzy politycy proponują zniesienie opodatkowania emerytur. Jednak emerytur nigdy nie obciążono podatkiem dochodowym, a na takiej zmianie najbardziej skorzystaliby otrzymujący najwyższe emerytury.Mamy wrażenie, że emerytury obciążono podatkiem, dlatego, że w czasach PRL-u nie było emerytur w wysokości brutto i wysokości netto. - Gdy wchodziliśmy w transformację gospodarczą postanowiono całkiem słusznie, że należy powiększyć emerytury o wartość brutto, aby cały system emerytalny był bardziej przejrzysty, natomiast wypłaty netto pozostały na niezmienionym poziomie - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i autor właśnie wydanej książki „Dlaczego jedni są bogaci a inni nie”. – Podwyżki emerytur są nadal ustalane w stosunku do emerytur netto.
 • 6 najważniejszych zmian podatkowych w 2020 r.

  Przed nami znów duże zmiany dotyczące podatków. Przedstawiamy sześć najważniejszych, które będą obowiązywać w 2020 r. Zmiana dotycząca zatorów płatniczych jest szczególnie istotna ponieważ wartość zaległości przedsiębiorstw wobec partnerów biznesowych i banków zbliżyła się na koniec III kw. do 31,5 mld zł. Przepisy dotyczące tzw. złych długów obowiązują już w podatku VAT. Od 2020 r. podobna regulacja dotyczyć będzie podatków dochodowych.
 • Opodatkowanie przeciętnie zarabiającej polskiej rodziny jest tak wysokie jak w Szwecji

  Wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71% pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77% w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z raportu firmy doradczej PwC “Praca w UE - podatki i składki 2018” wynika, że przeciętnie zarabiający singiel otrzymuje 71% swojego pełnego wynagrodzenia (średnia UE 73%). Pozostała część to podatek PIT oraz obowiązkowe składki odprowadzane w imieniu pracownika przez pracodawcę: na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe (ZUS), a także na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ). Oznacza to, że w zestawieniu z pozostałymi krajami UE zajmujemy 15. lokatę (ex aequo z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Pierwsze trzy miejsca należą do Cypru (91%), Malty (81%) oraz ex aequo Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80%).
 • Wkrótce trzeba będzie podnosić podatki lub ograniczyć rządowe wydatki

  Koniunktura gospodarcza w Europie wkrótce będzie się pogarszać, takie prognozy pojawiają się coraz częściej. Ze względu na rekordowy wzrost wydatków socjalnych polski rząd będzie miał wtedy kłopot. Stanie przed wyborem: ciąć wydatki czy podwyższać podatki. Zależnie od tempa spowolnienia gospodarczego problem będzie coraz większy. Konstytucyjne ograniczenia dla długu publicznego w relacji do PKB, to bariera 60 proc. Gdy systuacja stanie się trudna, będzie trzeba ciąć wydatki, socjalne czy inwestycyjne, bądź podwyższać podatki. Możliwy jest też mix obu tych działań. Jest też inna możliwość, że rząd będzie wówczas próbował jakoś obejść Konstytucję RP, a mówi o tym w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.