podatki w Polsce

Artykuły - Podatki w Polsce (31)

 • Dane z MF: W cztery miesiące fiskus rozłożył na raty 1,2 mld zł podatków. To blisko 2 razy więcej niż rok temu

  Dane z MF: W cztery miesiące fiskus rozłożył na raty 1,2 mld zł podatków. To blisko 2 razy więcej niż rok temu

  Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, blisko 59 tys. wniosków ws. rozłożenia podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca br. To o ponad 2,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Wtedy łączna kwota z decyzji rozłożenia na raty wyniosła przeszło 603 mln zł. Ostatnio była ona prawie 2 razy wyższa. Największy udział w niej miał VAT - ponad 732 mln zł, rok wcześniej - przeszło 340 mln zł. Natomiast najczęściej wnioskowano ws. podatku dochodowego od osób fizycznych - po 31 tysięcy razy w analizowanych okresach.
 • Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Globalna pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne zmiany dla społeczeństwa, w tym m.in. dla przedsiębiorców. Ten nowy stan powoduje konieczność zmiany wielu dotychczasowych uregulowań w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe regulacje wprowadzono również dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Ich celem z jednej strony jest udzielenie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, a z drugiej wprowadzenie ułatwień dla sprawniejszego funkcjonowania firm
 • Zasady i tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowej

  Zasady i tryb prowadzenia kontroli celno-skarbowej

  Od 1 marca 2017 r. w wyniku reformy administracji skarbowej doszło do wyodrębnienia dwóch rodzajów kontroli podatników. Pierwszym z nich jest kontrola podatkowa prowadzona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego uregulowana w przepisach Ordynacji podatkowej. Drugi rodzaj to kontrola celno-skarbowa, wykonywana na podstawie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
 • "Rz": Firmy czeka podatkowa kumulacja

  "Rz": Firmy czeka podatkowa kumulacja

  Czerwiec będzie trudnym miesiącem dla przedsiębiorstw, które straciły na epidemii koronawirusa. Firmy będą musiały zapłacić zarówno odroczone, jak i bieżące podatki - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
 • Sejm przegłosował zmiany dotyczące usługi Twój e-PIT

  Sejm przegłosował zmiany dotyczące usługi Twój e-PIT

  Sejm przegłosował w czwartek zmiany dotyczące Twojego e-PIT-u. Rządowa nowela odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą; nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym br., jak wcześniej planowano.
 • Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Z dniem 1 stycznia 2020 r. zacznnają obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące sposobu realizacji firmowych płatności. Jest to związane z wprowadzeniem na gruncie VAT przepisów dotyczących tzw. białej listy oraz mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Zmiany te będą miały zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r.
 • Rośnie udział podatków w PKB Polski. Ale do Francji wciąż nam daleko

  Rośnie udział podatków w PKB Polski. Ale do Francji wciąż nam daleko

  W Unii Europejskiej w 2018 r. ogólny stosunek podatków do PKB wyniósł 40,3 proc. W Polsce wskaźnik ten jest niższy niż unijna średnia, ale jednocześnie jest jednym z najszybciej rosnących we Wspólnocie.
 • Jakie zmiany w podatkach przyniesie Wieloletni Plan Finansowy państwa?

  Jakie zmiany w podatkach przyniesie Wieloletni Plan Finansowy państwa?

  Resort finansów podejmuje kolejne działania zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego. Świadczy o tym przyjęty w ostatnim tygodniu kwietnia Wieloletni Plan Finansowy państwa na lata 2019-2022. Ministerstwo Finansów wynajduje coraz to nowe sposoby na poszukiwanie źródeł dochodów budżetowych. Co resort wymyślił tym razem i jakie niesie to ze sobą konsekwencje dla podatników?
 • Od dziś ustawa o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

  Od dziś ustawa o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzająca "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia wchodzi w czwartek w życie.
 • Będzie jeden numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym

  Będzie jeden numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym

  Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i płatnicy będą się rozliczać z fiskusem za pośrednictwem własnych, indywidualnych rachunków bankowych. Na początek dzięki nim będzie można regulować PIT, CIT, VAT, oraz należności niepodatkowe np. opłatę skarbową.

Filmy - Podatki w Polsce (4)

 • 6 najważniejszych zmian podatkowych w 2020 r.

  Przed nami znów duże zmiany dotyczące podatków. Przedstawiamy sześć najważniejszych, które będą obowiązywać w 2020 r. Zmiana dotycząca zatorów płatniczych jest szczególnie istotna ponieważ wartość zaległości przedsiębiorstw wobec partnerów biznesowych i banków zbliżyła się na koniec III kw. do 31,5 mld zł. Przepisy dotyczące tzw. złych długów obowiązują już w podatku VAT. Od 2020 r. podobna regulacja dotyczyć będzie podatków dochodowych.
 • Opodatkowanie przeciętnie zarabiającej polskiej rodziny jest tak wysokie jak w Szwecji

  Wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71% pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77% w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z raportu firmy doradczej PwC “Praca w UE - podatki i składki 2018” wynika, że przeciętnie zarabiający singiel otrzymuje 71% swojego pełnego wynagrodzenia (średnia UE 73%). Pozostała część to podatek PIT oraz obowiązkowe składki odprowadzane w imieniu pracownika przez pracodawcę: na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe (ZUS), a także na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ). Oznacza to, że w zestawieniu z pozostałymi krajami UE zajmujemy 15. lokatę (ex aequo z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Pierwsze trzy miejsca należą do Cypru (91%), Malty (81%) oraz ex aequo Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80%).
 • Wkrótce trzeba będzie podnosić podatki lub ograniczyć rządowe wydatki

  Koniunktura gospodarcza w Europie wkrótce będzie się pogarszać, takie prognozy pojawiają się coraz częściej. Ze względu na rekordowy wzrost wydatków socjalnych polski rząd będzie miał wtedy kłopot. Stanie przed wyborem: ciąć wydatki czy podwyższać podatki. Zależnie od tempa spowolnienia gospodarczego problem będzie coraz większy. Konstytucyjne ograniczenia dla długu publicznego w relacji do PKB, to bariera 60 proc. Gdy systuacja stanie się trudna, będzie trzeba ciąć wydatki, socjalne czy inwestycyjne, bądź podwyższać podatki. Możliwy jest też mix obu tych działań. Jest też inna możliwość, że rząd będzie wówczas próbował jakoś obejść Konstytucję RP, a mówi o tym w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • W Polsce obowiązuje jeden z najwyższych podatków na świecie

  Jak podała w połowie lipca Komisja Nadzoru Finansowego, od czasu wprowadzenia nowego podatku w lutym br. banki zapłaciły już ponad miliard złotych. Zdaniem ekspertów, instytucje te zrekompensują swój deficyt, przenosząc koszty związane z wysokim opodatkowaniem na klientów. - W Polsce ten podatek wynosi aż 0,44%. Dla porównania, w Niemczech to 0,02%, w Wielkiej Brytanii – 0,105%, a we Francji – 0,25%. Nawet na Węgrzech, gdzie instytucje finansowe były obciążane największą daniną, 0,53% w chwili wprowadzenia, na początku br. podatek bankowy został obniżony do 0,31%, a w 2017 r. jeszcze zmaleje do 0,21%. W związku z tym, możemy być pewni, że nasze banki nałożą na swoich klientów pewną część kosztów związanych z nowym opodatkowaniem. Część z nich już to uczyniła. Analitycy rynkowi uważają, że do 2018 r. bank będzie mógł przenieść nawet 50% wydatków z tym związanych na konsumentów, mówi Paweł Zieliński, dyrektor departamentu prawnego Speed Cash Polska.