podatek od spadków i darowizn

Artykuły - Podatek od spadków i darowizn (55)

 • Czy za darowanie mieszkania trzeba zapłacić podatek?

  Czy za darowanie mieszkania trzeba zapłacić podatek?

  Nieruchomości często są przekazywane w formie darowizny. Należy jednak pamiętać o tym, że ta czynność może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Kiedy trzeba wydać pieniądze i ile wynosi ta należność publicznoprawna? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Prawidłowy sposób zgłoszenia darowizny – zobacz, jak to zrobić

  Prawidłowy sposób zgłoszenia darowizny – zobacz, jak to zrobić

  Otrzymanie darowizny to z jednej strony bezsprzecznie korzyść ekonomiczna, jednakże z drugiej strony wiąże się z powstaniem obowiązków podatkowych. W niektórych przypadkach terminowe zgłoszenie darowizny może warunkować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku. Z artykułu dowiesz, kiedy i w jaki sposób musisz zgłosić otrzymanie darowizny.
 • Uwaga na zbiórki internetowe. MF wyjaśnia

  Uwaga na zbiórki internetowe. MF wyjaśnia

  Fiskus tropi zbiórki w internecie https://biznes.interia.pl/podatki/news-uwaga-na-zbiorki-internetowe-mf-wyjasnia,nId,4472997
 • Koronawirus w Polsce. Zmienił się sposób odliczania darowizn od dochodów

  Koronawirus w Polsce. Zmienił się sposób odliczania darowizn od dochodów

  Zmienił się sposób odliczania darowizn od dochodów. Wprowadzono mnożniki powiększające wartość odliczeń od dochodu, zależnie od tego w jakim miesiącu podatnik przekazuje darowiznę na walkę z koronawirusem.
 • Rodzinne darowizny a opodatkowanie

  Rodzinne darowizny a opodatkowanie

  Wiele osób, kupując własny dom lub mieszkanie, korzysta z pomocy finansowej swoich bliskich. Niestety, obdarowani niejednokrotnie zapominają, że darowizna na ich rzecz może wiązać się z opodatkowaniem. Jak skutecznie tego uniknąć?
 • Darowizny domów, mieszkań i działek - czy są częste?

  Darowizny domów, mieszkań i działek - czy są częste?

  Co roku tysiące lokali, domów oraz działek budowlanych są przekazywane w ramach darowizny. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak liczba mieszkaniowych darowizn zmieniała się z roku na rok.
 • Zmiany podatkowe dotyczące darowanego lub dziedziczonego majątku

  Zmiany podatkowe dotyczące darowanego lub dziedziczonego majątku

  Od 19 lipca obowiązują przepisy umożliwiające korzystniejsze podatkowo rozliczanie darowanego lub dziedziczonego majątku.
 • Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Spadek może nie być obciążony podatkiem, ale równie możliwe jest, że będzie podwójnie opodatkowany. W trudniejszej sytuacji są spadkobiercy krewnych mieszkających poza Polską, a szczególnie w USA.
 • Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak uregulować sprawy spadkowe?

  Jak załatwić sprawy spadkowe? Ile to kosztuje i jak długo trwa procedura? Czym różni się wydziedziczenie od wyłączenia od dziedziczenia? Jak zgłosić nabycie spadku do Urzędu Skarbowego? Kiedy przysługuje nam zwolnienie od podatku od spadku? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci z Funduszu Hipotecznego DOM.
 • Koniec podatku od spadków i darowizn

  Koniec podatku od spadków i darowizn

  Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

Filmy - Podatek od spadków i darowizn (1)

 • Czy rodzinne darowizny są opodatkowane?

  Wiele osób uważa, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku. Czy jest to prawdą? W jakim czasie jesteśmy zobowiązani, by zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego. Eliza Kuna wyjaśniła, od jakiej kwoty zapłacimy podatek. W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? (Dzień Dobry TVN/x-news)