podatek akcyzowy

Artykuły - Podatek akcyzowy (80)

 • Fiskus musi oddać zawyżoną akcyzę od piwa smakowego

  Fiskus musi oddać zawyżoną akcyzę od piwa smakowego

  Producenci piwa, którzy dosłodzili je cukrem bądź miodem, powinni odzyskać nadpłacony podatek, nawet jeśli nie są w stanie zwrócić jego kwoty swoim klientom - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w kolejnym wyroku.
 • Zmiany w podatku akcyzowym od 2021 r.

  Zmiany w podatku akcyzowym od 2021 r.

  W zakresie podatku akcyzowego w 2021 r. ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.) oraz rozporządzeniach wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługują zmiany przedstawione poniżej.
 • Od 1 lutego nowy obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lutego nowy obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

  - Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. To ważna zmiana dla płacących podatek akcyzowy. - Oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.
 • Akcyza: MF szykuje zmiany dla małych browarów

  Akcyza: MF szykuje zmiany dla małych browarów

  Resort finansów ​szykuje projekt zmian w akcyzie dla małych browarów. Do limitu wyprodukowanego piwa, będącego warunkiem ulgi w akcyzie, z której korzystają małe, niezależne browary, nie będzie wliczana ilość usługowo rozlanego przez nie piwa pochodzącego od innych producentów - przewiduje projekt.
 • "DGP": Sprzedaż aut wyższa, obawy co dalej

  "DGP": Sprzedaż aut wyższa, obawy co dalej

  Sprzedaż aut we wrześniu, po raz pierwszy podczas pandemii, była w Polsce wyższa niż w ubiegłym roku - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Tymczasem import używanych aut do Polski we wrześniu wzrósł o 8,0 proc. rdr do 88.626 sztuk - podał instytut Samar.
 • Obowiązki ewidencyjne w podatku akcyzowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

  Obowiązki ewidencyjne w podatku akcyzowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

  Przedsiębiorcy korzystający z tej możliwości muszą jednak dopełnić licznych formalności, również ewidencyjnych, związanych z wyrobami akcyzowymi objętymi zawieszeniem poboru podatku. Konsekwencje nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji mogą być bowiem bardzo kosztowne i dotkliwe.
 • MRiRW: Faktury za paliwo rolnicze do 2 marca

  MRiRW: Faktury za paliwo rolnicze do 2 marca

  ​ Rolnicy, którzy chcą odzyskać część podatku akcyzowego od zakupu oleju napędowego, do 2 marca muszą złożyć do wójta odpowiedni wniosek wraz z fakturami za zakup paliwa zużytego do produkcji rolnej - przypomniana resort rolnictwa. Limit zwrotu podatku w 2020 r. wynosi 100,00 zł do hektara. Zgodnie z projektem budżetu na ten rok, rząd zarezerwował 1 mld 180 mln zł na zwrot akcyzy na paliwo rolnicze.
 • ​Rok wyzwań dla branży tytoniowej

  ​Rok wyzwań dla branży tytoniowej

  Polska należy do światowej czołówki eksporterów wyrobów tytoniowych. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2019 roku, sprzedaż zagraniczna tych produktów wzrosła o ok. 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2018 roku. Trend wzrostowy może być jednak trudny do utrzymania - ostrzegają eksperci.
 • Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Pieniądze na zdrowie pilnie poszukiwane. Podatek cukrowy może wspomóc napięty budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Fundusz liczy na 2,1 mld zł wpływów z opłaty od słodkich napojów oraz alkoholu sprzedawanego w małych butelkach, tzw. małpek, której projekt po wielu latach zapowiedzi przedstawił przed kilkoma dniami rząd.
 • Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohole i wyroby tytoniowe

  Senat odrzucił w środę nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, podnoszącą o 10 proc. stawki tego podatku na alkohole i wyroby tytoniowe. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych.