podatek akcyzowy

Artykuły - Podatek akcyzowy (75)

 • Obowiązki ewidencyjne w podatku akcyzowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

  Obowiązki ewidencyjne w podatku akcyzowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

  Przedsiębiorcy korzystający z tej możliwości muszą jednak dopełnić licznych formalności, również ewidencyjnych, związanych z wyrobami akcyzowymi objętymi zawieszeniem poboru podatku. Konsekwencje nieprawidłowego prowadzenia dokumentacji mogą być bowiem bardzo kosztowne i dotkliwe.
 • MRiRW: Faktury za paliwo rolnicze do 2 marca

  MRiRW: Faktury za paliwo rolnicze do 2 marca

  ​ Rolnicy, którzy chcą odzyskać część podatku akcyzowego od zakupu oleju napędowego, do 2 marca muszą złożyć do wójta odpowiedni wniosek wraz z fakturami za zakup paliwa zużytego do produkcji rolnej - przypomniana resort rolnictwa. Limit zwrotu podatku w 2020 r. wynosi 100,00 zł do hektara. Zgodnie z projektem budżetu na ten rok, rząd zarezerwował 1 mld 180 mln zł na zwrot akcyzy na paliwo rolnicze.
 • ​Rok wyzwań dla branży tytoniowej

  ​Rok wyzwań dla branży tytoniowej

  Polska należy do światowej czołówki eksporterów wyrobów tytoniowych. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2019 roku, sprzedaż zagraniczna tych produktów wzrosła o ok. 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2018 roku. Trend wzrostowy może być jednak trudny do utrzymania - ostrzegają eksperci.
 • Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Podatek od cukru: Coca-cola podreperuje bilans służby zdrowia

  Pieniądze na zdrowie pilnie poszukiwane. Podatek cukrowy może wspomóc napięty budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Fundusz liczy na 2,1 mld zł wpływów z opłaty od słodkich napojów oraz alkoholu sprzedawanego w małych butelkach, tzw. małpek, której projekt po wielu latach zapowiedzi przedstawił przed kilkoma dniami rząd.
 • Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohole i wyroby tytoniowe

  Senat odrzucił w środę nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, podnoszącą o 10 proc. stawki tego podatku na alkohole i wyroby tytoniowe. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych.
 • Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym

  Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym

  W 2018 r. Sejm uchwalił nowelizację zmieniającą ustawę o podatku akcyzowym. Mimo iż pierwsze przepisy weszły w życie już we wrześniu, większość z nich zaczęła obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2019 r. Ponadto w drugiej połowie ubiegłego roku pojawiły się dwie inne ustawy, które zmieniły zasady wprowadzone przez samą nowelę. Jakie ostatecznie zmiany wynikną dla obywateli z tego legislacyjnego bałaganu w 2019 r.?
 • Zmiany w podatku akcyzowym zwiększą szarą strefę

  Zmiany w podatku akcyzowym zwiększą szarą strefę

  Wprowadzenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla firm pośredniczących w handlu wyrobami tytoniowymi przyczyni się do zwiększania szarej strefy, uszczupli wpływy podatkowe oraz niekorzystnie wpłynie na konkurencję pomiędzy podmiotami działającymi w szarej strefie, a tymi które zajmują się legalnym handlem - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając poselski projekt ustawy o podatku akcyzowym przedstawiony przez Kukiz`15.
 • Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu dotyczące postępowań w sprawie zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego

  Raport bieżący nr 32/2015Podstawa Prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufneZespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin” S.A. ("Spółka”) w nawiązaniu do informacji zawartych w rozszerzonym skonsolidowanym raporcie okresowym za III kwartał 2015 roku, dotyczących postępowań sądowych w sprawie zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego informuje, że w dniu 18 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ogłosił wyroki w 22 sprawach za ok
 • Hutnicy chcą zmian w podatku akcyzowym

  Hutnicy chcą zmian w podatku akcyzowym

  Zdaniem przedstawicieli branży hutniczej zwolnienie z podatku akcyzowego od energii elektrycznej jest kluczowe dla możliwości konkurowania polskiego hutnictwa na rynku europejskim.
 • Podatek akcyzowy dla przemysłu energochłonnego będzie w Polsce obniżony!

  Podatek akcyzowy dla przemysłu energochłonnego będzie w Polsce obniżony!

  Andrzej Czerwiński, nowy minister skarbu, zapowiedział dzisiaj obniżenie akcyzy dla naszego przemysłu energochłonnego.