pociągi

Artykuły - Pociągi (534)

 • Pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express wracają na trasę Praga-Kraków

  Pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express wracają na trasę Praga-Kraków

  Czeski przewoźnik kolejowy Leo Express od 3 lipca przywróci weekendowe połączenia między Pragą a Krakowem. Jak zapewniono, z powodu pandemii koronawirusa w pociągach utrzymywane są środki bezpieczeństwa na najwyższym możliwym poziomie.
 • Lotos Kolej jeszcze w tym roku będzie przewoziła towary w Czechach

  Lotos Kolej jeszcze w tym roku będzie przewoziła towary w Czechach

  Spółka Lotos Kolej jeszcze w tym roku będzie przewoziła towary własnymi składami w Czechach - podała w środę Grupa Lotos. Dodano, że to trzeci kraj - po Polsce i Niemczech - w którym firma będzie prowadziła przewozy.
 • Aplikacja, która może pomóc molestowanym pasażerom

  Aplikacja, która może pomóc molestowanym pasażerom

  Japońskie koleje państwowe planują wydanie specjalnej aplikacje na telefony. Ta ma poinformować ochronę kolei w przypadku, gdy użytkownik padnie ofiarą molestowania.
 • "Puls Biznesu": Najwyższy czas złomować stare pociągi

  "Puls Biznesu": Najwyższy czas złomować stare pociągi

  UTK twierdzi, że w najbliższej dekadzie konieczny będzie zakup wielu pociągów. Wiek taboru przekroczy czterdziestkę - zwraca uwagę piątkowy "Puls Biznesu".
 • "PB": 100 mln zł za infrastrukturę testową dla szybkiej kolei do CPK

  "PB": 100 mln zł za infrastrukturę testową dla szybkiej kolei do CPK

  100 mln zł może kosztować rozbudowa infrastruktury testowej dla szybkiej kolei do CPK, którą będzie można wykorzystać także do testów pojazdów metra czy tramwajów. Inwestycję w Żmigrodzie miałby zrealizować Instytut Kolejnictwa - informuje środowy "Puls Biznesu".
 • Pierwsze hybrydowe lokomotywy Vectron Dual Mode

  Pierwsze hybrydowe lokomotywy Vectron Dual Mode

  Przewoźnik Railsystems RP złożył zamówienie na dwie lokomotywy Vectron Dual Mode od spółki Siemens Mobility. Jest to pierwsze zamówienie na nowe lokomotywy, które mogą działać zarówno jako pojazdy spalinowe, jak i elektryczne. Siemens Mobility pokazał to rozwiązanie po raz pierwszy podczas targów InnoTrans 2018.
 • Odszkodowanie do 50 proc. ceny biletu za opóźniony pociąg

  Odszkodowanie do 50 proc. ceny biletu za opóźniony pociąg

  Wybierając środek komunikacji, zwracamy uwagę nie tylko na cenę, ale także na czas dotarcia do wybranego miejsca. Dlatego jednymi z najczęściej wybieranych przez nas środków transportu jest pociąg. Doświadczenie życiowe pokazuje jednak, że i pociągi nie są niezawodne. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym potrafią mocno utrudnić życie pasażerom. Jeden z portali informacyjnych podał swojego czasu informację, że rekordowe opóźnienie pociągu wyniosło 1100 minut! Co w takiej sytuacji może zrobić poszkodowany pasażer, któremu zależało przecież na dotarciu do punktu docelowego w określonym czasie?
 • Kolejarze potrzebują więcej czasu i pieniędzy

  Kolejarze potrzebują więcej czasu i pieniędzy

  Inwestycje łapią coraz większe opóźnienie i są obawy, czy uda się wydać do 2023 r. 70 mld zł zaplanowane na modernizację torów.
 • Siemens dostarczy nowe pociągi do Rosji

  Siemens dostarczy nowe pociągi do Rosji

  Siemens Mobility dostarczy 13 nowych pociągów Velaro do Rosji - wartość kontraktu to ponad 1 miliard euro.
 • Nowe pociągi metra od Siemens Mobility w Bangkoku

  Nowe pociągi metra od Siemens Mobility w Bangkoku

  Firma Siemens Mobility wraz z tureckim producentem taboru kolejowego Bozankaya dostarczyła pierwsze siedem pociągów metra dla operatora BTS Skytrain w stolicy Tajlandii. Pociągi rozpoczęły już kursowanie na linii "Green Line" w Bangkoku. Docelowo spółka otrzyma 22 czteroczłonowe pociągi wraz z 16-letnim serwisem.

Filmy - Pociągi (8)

 • Czy szybkie pociągi zagoszczą na polskich torach?

  Czy polska infrastruktura kolejowa jest gotowa na pociągi, które rozwiną prędkości do 415 kilometrów na godzinę? O tym w „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli konstruktorzy szybkich pociągów Łukasz Mielczarek i Paweł Radziszewski z firmy Hyper Poland. - W tym projekcie do istniejących szyn dodajemy kilka elementów, które pozwolą temu pojazdowi rozpędzać się i hamować oraz nieznacznie lewitować nad powierzchnią gruntu – wyjaśnił Radziszewski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nowa moda wśród rosyjskich nastolatków

  Popularny „zaceping” lub po prostu surfing transportowy robi furorę wśród nastolatków. Skrajnie niebezpieczny sport urzekł głównie mieszkańców stolicy Rosji, jednak naśladowców nie brakuje także w innych częściach kraju. Wskutek tej lekkomyślnej zabawy rocznie ginie około 600 osób. Jazda na dachach pociągów staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w Moskwie, gdzie nastolatkowie chowają się za maskami i goglami, jeżdżąc po mieście na dachach metra. Jak się jednak okazuje, nowy trend przyciągnął uwagę i zyskał sympatię moskiewskiej młodzieży na tyle, że staje się coraz bardziej ekstremalny. Młodzi chłopcy wspinają się na pociągi kursujące między Moskwą a Petersburgiem, które osiągają prędkość nawet ponad 200 km/h. - Zainteresowałem się tym po zobaczeniu w telewizji materiału o chłopaku, który zginął w moskiewskim metrze. Zastanawiałem się, jak to jest możliwe? Pewnego dnia, kiedy wagon był pełen ludzi, a ja musiałem jak najszybciej dostać się do domu, stwierdziłem, że spróbuję - opowiada fan tego niebezpiecznego hobby, osiemnastoletni Aleksander. Pomimo regularnych doniesień w rosyjskich mediach o kolejnych ofiarach tej ekstremalnej mody, chętnych do szaleńczej jazdy nie brakuje. Jak mówią raporty, jedynie w 2013 roku wskutek niebezpiecznej zabawy zmarło aż 600 osób, zaś 424 zostały zatrzymane przez policję. Mimo tak fatalnych statystyk, nie zapowiada się, aby trend stracił na popularności. Jedną z głównych przyczyn ogromnego powodzenia "zacepingu" mogą być - w tym wypadku - ekstremalnie niskie kary. Mandat, jaki może nałożyć policja wynosi zaledwie 100 rubli, czyli niespełna 6 złotych. Trudno więc będzie zatrzymać ten szaleńczy pęd zwłaszcza, że koszt biletu między Moskwą a Sankt Petersburgiem jest 36 razy większy.
 • Za miesiąc na tory wyjadą Pendolino

  Myślę, że to przede wszystkim dobra informacja dla pasażerów, którzy będą mogli skorzystać z nowego rodzaju taboru, którym jest Pendolino. Oczywiście są pewne sygnały wskazujące, że problemy z ułożeniem rozkładów jazdy związane są z Pendolino. Myślę jednak, że to trzeba wiązać z czym innym: ze zwiększeniem na pewnych trasach częstotliwości przejazdów różnych rodzajów pociągów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Dyl, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
 • Japońskie pociągi... Pendolino to przy nich zabytek!

  Shinkansen to japońska szybka kolej, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. To prawdziwy cud techniki, komfortu i bezpieczeństwa. Ambitni Japończycy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Obecnie pracują nad uruchomieniem kolei magnetycznej, której składy osiągną prędkość do… 500 km/h! W dodatku będą jechać w niemal całkowitej ciszy, a to dzięki temu, że będą lewitować 10 cm nad torami. Pierwszy taki pociąg ma wyruszyć w trasę w 2027 r.