POCHP

Artykuły - POCHP (12)

 • Astma, zapalenie płuc i oskrzeli: Jak leczyć

  Astma, zapalenie płuc i oskrzeli: Jak leczyć

  Niepokój budzi trudność nabrania powietrza, urywany oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej
 • POChP trzecią najbardziej zabójczą chorobą. "Prawie nikt nie wie, co to jest"

  Dwa miliony Polaków cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w skrócie POChP, która skraca życie o 10-15 lat. Aż 80 proc. z nich o tym nie wie i nie robi nic, by powstrzymać rozwój schorzenia – alarmują lekarze.
 • Kaszel – zwalcz go skutecznie!

  Kaszel – zwalcz go skutecznie!

  Suchy lub mokry, poranny, nocny, dziwnie brzmiący... Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny kaszlu i co mu zaradzi.
 • Pytania o dolegliwości dojrzałego mężczyzny

  Pytania o dolegliwości dojrzałego mężczyzny

  On zazwyczaj bagatelizuje swoje przypadłości, bo prawdziwemu facetowi nic nie może dolegać. A jednak. O męskie problemy pytamy, dr Hannę Dolińską, lekarza rodzinnego.
 • Ile kosztuje astma?

  Ile kosztuje astma?

  O tym, jakie koszty generuje astma i co zrobić, aby system opieki zdrowotnej był bardziej przyjazny dla pacjenta, opowiada prof. dr hab. n. med. Andrzej M. Fal.
 • Wszystko o astmie

  Wszystko o astmie

  O tym, czym jest astma i jak ją leczyć, opowiada dr n. med. Piotrem Dąbrowiecki z Oddziału Ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
 • Soja sprzyja płucom

  Spożywanie mleka sojowego, natto (sfermentowanej soi), soi gotowanej czy tofu zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
 • POChP coraz groźniejsze

  Uporczywy kaszel, brak tchu, świszczący oddech są jednymi z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego: astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dzięki odpowiedniej kontroli choroby najbardziej uporczywe objawy astmy i POChP mogą być rzadkie. W niektórych przypadkach udaje się je wyeliminować nawet na wiele lat. Choroby te nieleczone lub leczone nieprawidłowo ograniczają prowadzenie normalnego aktywnego trybu życia.
 • Prognozy pogody ratują życie chorym na płuca

  Nietypową usługę zamówiła w brytyjskim biurze meteorologicznym fundacja zajmująca się zdrowiem płuc, British Lung Fundation. Do wybranych przychodni służby meteo przesyłały od kwietnia do listopada tygodniową prognozę pogody.
 • Palący problem

  Palący problem

  Wiadomo: papierosy są passé. Dlatego coraz więcej mężczyzn rozstaje się z nałogiem. A my? Wciąż palimy dużo i zaczynamy coraz wcześniej. Czyżbyśmy miały więcej powodów do palenia? A może łatwiej się uzależniamy? Różnic jest więcej. Tak samo jak powodów, żeby wreszcie skończyć z uzależnieniem.

Filmy - POCHP (9)

 • POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie?

  POChP staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że ta choroba stanie się trzecią przyczyną zgonów przed 2030 rokiem. Jest to postępująca choroba, która ogranicza przepływ powietrza do i z płuc, utrudniając chorym oddychanie i ograniczając ich codzienną aktywność już od początku trwania. Długoterminowe prognozy dla pacjentów po hospitalizacji w wyniku zaostrzenia przebiegu POChP są złe - 50% pacjentów umiera w ciągu pięciu lat.
 • Wiosna niełaskawa dla chorych na POChP

  Wiosna w pełni, piękna pogoda i dużo słońca – istny raj, ale niestety nie dla każdego. Zmiany temperatury z ciepłej na zimną są bardzo istotnym elementem, które pogarszają jakość funkcjonowania chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Pacjenci mogą czuć się gorzej, gdy dochodzi do gwałtownych zmian pogody. W takich warunkach atmosferycznych wzrasta ryzyko zakażenia, a w niektórych przypadkach ryzyko zgonu. Prof. Adam Antczak podpowiada, co mogą zrobić chorzy na POChP, aby czuć się lepiej wiosną.
 • Groźna choroba zabiera nam oddech

  POChP od wielu lat znajduje się w czołówce chorób niebezpiecznych. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają dwie osoby. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo tych niepokojących statystyk, świadomość Polaków na temat choroby niska.
 • Ta choroba to nadal problem. 75 proc. chorych nie ma prawidłowej diagnozy

  Co godzinę w Polsce z powodu POChP umierają dwie osoby. Według badania przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski, 40% Polaków deklaruje, że słyszało ten skrót, ale niecała połowa z nich potrafi go poprawnie rozwinąć. Niestety tylko 25% chorych ma zdiagnozowane POChP. - Świadomość społeczna POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest bardzo mała. Skrót POChP jest wstanie poprawnie przytoczyć mniej więcej 3-5 proc. Polaków. Choroba jest nieuświadomiona i większość z nas nie wie o jej istnieniu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Klinika Pulmonologii i Onkologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.