pobór opłat

Artykuły - Pobór opłat (19)

 • MIB: Inspekcja Transportu Drogowego zajmie się poborem opłat

  MIB: Inspekcja Transportu Drogowego zajmie się poborem opłat

  Sejm w zeszłym tygodniu uchwalił nowelizację ustawy o drogach publicznych, która zakłada przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).
 • Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  W zeszłym tygodniu został przesłany projekt nowego Prawa wodnego - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha. Nowe przepisy mają pozwolić m.in. na odblokowanie 3,5 mld euro na inwestycje w gospodarce wodnej.
 • GDDKiA szuka nowego operatora systemu poboru opłat na autostradach. Sprawdza zgłoszenia do przetargu

  GDDKiA szuka nowego operatora systemu poboru opłat na autostradach. Sprawdza zgłoszenia do przetargu

  Jak informuje resort infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad weryfikuje zgłoszenia do postępowania, w którym ma zostać wyłoniony nowy operator elektronicznego systemu poboru opłat od kierowców. viaTOLL w przyszłym roku zmieni zarządcę, który będzie odpowiedzialny za przychody do budżetu państwa i bazę wrażliwych danych milionów kierowców. Pod znakiem zapytania stoi udział w postępowaniu dwóch spółek celowych o minimalnym kapitale zakładowym i niejasnej strukturze właścicielskiej.
 • Prawo wodne "utopi" producentów żywności i napojów

  Prawo wodne "utopi" producentów żywności i napojów

  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy "Prawo Wodne", który określa nowe stawki opłat dotyczące zarówno poboru wody, jak i ścieków. Dla przemysłu spożywczego Ministerstwo Środowiska ustanowiło specjalne stawki opłaty. Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ), dla wielu firm spożywczych tak drastyczna podwyżka kosztów produkcji może spowodować utratę rentowności i bankructwo.
 • System viaTOLL może wspomóc celników

  System viaTOLL może wspomóc celników

  System viaTOLL, służący do elektroniczny poboru opłat na autostradach będzie wspierał celników. Dzięki monitoringowi wizyjnemu policja i inne służby będą mogły zdobywać dowody przestępstw.
 • Elektroniczny system poboru opłat na autostradach od 2018 roku

  Elektroniczny system poboru opłat na autostradach od 2018 roku

  Resort infrastruktury i rozwoju jest w fazie przygotowywania rozwiązań dotyczących uniwersalnych zasad elektronicznego systemu poboru opłat. Po testach będziemy gotowi wprowadzić go od 2018 r.- mówi PAP wiceminister Paweł Olszewski.
 • Konieczny elektronicznym systemem poboru opłat

  Gdyby manualny system poboru opłat na autostradach został zastąpiony przez elektroniczny, to budżet państwa mógłby zaoszczędzić nawet 15 mld zł do 2025 r. - szacują eksperci. Resort infrastruktury i rozwoju prowadzi analizy w tej sprawie.
 • Będzie elektroniczny pobór opłat

  Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje swojemu następcy zastąpienie bramek na autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem nowe rozwiązanie mogłoby ruszyć w 2016 r.
 • Nowy system poboru opłat!

  Nowy system poboru opłat!

  W marcu br. Instytut Jagielloński, w odpowiedzi na pojawiające się w mediach publikacje, dokonał analizy korzyści, związanych z wprowadzeniem otwartego elektronicznego poboru opłat od samochodów osobowych na polskich autostradach. Wnioski były jednoznaczne: taki system to nie tylko wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy dla kierowców, lecz również poważne oszczędności dla Skarbu Państwa.
 • Od 15 lipca zmiany na autostradowych bramkach

  Od 15 lipca zmiany na autostradowych bramkach

  Od 15 lipca nastąpią zmiany na bramkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA .Zostaną wydzielone pasy dla posiadaczy urządzeń poboru opłat viaAUTO.