płuca

Artykuły - Płuca (50)

Filmy - Płuca (4)

 • Wiosna niełaskawa dla chorych na POChP

  Wiosna w pełni, piękna pogoda i dużo słońca – istny raj, ale niestety nie dla każdego. Zmiany temperatury z ciepłej na zimną są bardzo istotnym elementem, które pogarszają jakość funkcjonowania chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Pacjenci mogą czuć się gorzej, gdy dochodzi do gwałtownych zmian pogody. W takich warunkach atmosferycznych wzrasta ryzyko zakażenia, a w niektórych przypadkach ryzyko zgonu. Prof. Adam Antczak podpowiada, co mogą zrobić chorzy na POChP, aby czuć się lepiej wiosną.
 • Te ćwiczenia zwiększają pojemność płuc!

  Pływać jak Michael Phelps, biegać jak Usain Bolt – to marzenie wielu osób, ale niestety nieosiągalne. Natomiast poprzez kilka prostych ćwiczeń możemy poprawić swoją kondycję. Jak zwiększyć pojemność płuc? Posłuchajcie rad Radosława Kawęckiego, pływaka i dwukrotnego mistrza świata. - W domu możemy wziąć pustą butelkę od wody, wystarczy 0,5 litra i przez nią możemy oddychać. Kolejnym sposobem jest nadmuchiwanie balonu i wciąganie powietrza – mówi Radosław Kawęcki, pływak, dwukrotny mistrz świata, ambasador kampanii Płuca Polski.
 • Ten organ żyje jeszcze długo po śmierci człowieka!

  Płuca nie umierają wraz z człowiekiem. W przeciwieństwie do innych narządów, które przestają pracować już po kilku minutach od ustania krążenia, komórki płuc i tkanka płucna pozostają żywe nawet do kilku godzin po zgonie człowieka - mówi dr Thomas Egan z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill. Ten wybitny chirurg i jego współpracownicy chcą wykorzystać ten fakt w celu zwiększenia liczby udanych przeszczepów płuc. Pomóc ma im w tym opracowana przez nich rewolucyjna medyczna procedura.
 • Wyplujesz sobie płuca!

  Palenie szkodzi... hm... zobacz najnowszy odcinek programu "Filmosy"!