PLN

Synonimy:
Przymierze Ludowo-Narodowe,
Inne znaczenia:
PLN (złoty - waluta) ,

Artykuły - PLN (66)

 • NBP: Maleje liczba falsyfikatów polskiej waluty

  NBP: Maleje liczba falsyfikatów polskiej waluty

  Liczba ujawnionych w roku 2020 falsyfikatów polskich banknotów zmalała do 4697 z 6467 wykrytych 2019 r. Odnotowano również spadek liczby falsyfikatów monet z 718 w roku 2019 do 429 w roku 2020 - informuje Narodowy Bank Polski w rocznym sprawozdaniu.
 • Kursy walut: Złoty pozostanie słaby

  Kursy walut: Złoty pozostanie słaby

  W najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie w okolicy 4,65-4,67, lecz niewykluczone są dalsze wzrosty w razie ogłoszenia nowych obostrzeń - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
 • Kursy walut: Złoty najsłabszy wobec euro od 12 lat

  Kursy walut: Złoty najsłabszy wobec euro od 12 lat

  Polska waluta bije rekordy słabości. Głównym czynnikiem osłabienia jest utrzymujące się gołębie nastawienie polskiego banku centralnego w czasie, gdy inne banki centralne regionu i innych rynków wschodzących zmieniają lub przygotowują się do zmiany polityki na bardziej jastrzębią - powiedział w piątek PAP ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.
 • Kursy walut. Problem kredytów walutowych osłabia złotego

  Kursy walut. Problem kredytów walutowych osłabia złotego

  Nadzieja na wyjście z pandemicznego kryzysu oraz mniejsze (w porównaniu do innych krajów) skutki gospodarcze lockdownu w naszym kraju sprzyjają złotemu. Jednak wciąż nierozwiązany problem kredytów walutowych ogranicza potencjał wzrostu kursu naszej waluty - uważają eksperci.
 • Wzrost optymizmu po posiedzeniu RPP

  Wzrost optymizmu po posiedzeniu RPP

  Zgodnie z oczekiwaniami analityków Credit Agricole RPP nie zmieniła wczoraj stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 0,10%). Zgodnie z komunikatem, RPP oczekuje ożywienia aktywności gospodarczej w 2021 r., którego skala będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.
 • Prognoza: Stopy procentowe będą obniżone?

  Prognoza: Stopy procentowe będą obniżone?

  Większość ekonomistów nie spodziewa się obniżenia stóp procentowych po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które zakończy się jutro. W ich zgodnej opinii bank centralny będzie w najbliższych miesiącach starał się utrzymywać notowania euro na poziomie 4,50 zł.
 • Kursy walut: Złoty przebił kolejny poziom

  Kursy walut: Złoty przebił kolejny poziom

  W czwartek, ok. godziny 9.43 kurs EUR/PLN wynosi 4,6164, w kilka minut wzrósł o ponad 0,7 proc. z poziomu 4,575, a USD/PLN rośnie do 3,755 z 3,747.
 • Polska gospodarka i złoty w 2020 r. Co czeka nas w 2021?

  Polska gospodarka i złoty w 2020 r. Co czeka nas w 2021?

  Jaka była kondycja polskiej gospodarki w mijającym roku, naznaczonym pandemią COVID-19? Jak radziła sobie złotówka i co może przynieść nadchodzący 2021 r. dla głównych walut? Eksperci i analitycy Saxo Banku skomentowali najważniejsze kwestie na przełomie roku.
 • Rynek walutowy. Złoty traci do euro

  Rynek walutowy. Złoty traci do euro

  W środę po południu euro kosztowało już ok. 4,6 zł. - Złoty osłabia się do euro ze względu na czynnik lokalny, czyli wypowiedzi prezesa NBP i członków RPP. Kurs EUR/PLN, który jest najwyżej od blisko dwóch miesięcy, w czwartek również będzie zależał od działań NBP - ocenił analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.
 • Kursy walut: Co przyniesie 2020 r. złotemu?

  Kursy walut: Co przyniesie 2020 r. złotemu?

  Rok 2020 miał obfitować w znaczące wydarzenia na rynkach finansowych. Wybory prezydenckie w USA, zakończenie negocjacji brexitowych i napięta sytuacja gospodarcza w południowych krajach strefy euro sugerowały, że rok 2020 może być naprawdę interesujący po kilku latach względnego spokoju.

Filmy - PLN (3)

 • Teraz warto być w strefie euro, wzmacnia się wspólna waluta

  Na fali popytu na metale szlachetne i ucieczki od dolara para EURUSD zbliżyła się już do poziomu 1,18. Sprawiło to, że w pewnym momencie dolar kosztował mniej niż 3,73 złotego, najmniej od czerwca ubiegłego roku. Euro stało się nawet najmocniejsze wobec dolara w całym obecnym roku. Kolejne korekty są znikome. Dolar wzmocnił się tylko bardzo nieznacznie, do 3,75 zł.
 • Polska droga do dobrego pieniądza

  W styczniu 1923 r. nowo powołany prezydent RP Stanisław Wojciechowski uznał, że priorytetem dla władz powinno być uzdrowienie finansów państwa i pieniądza. Zadanie to powierzył Władysławowi Grabskiemu. Polska własnymi silami dokonała w pierwszych miesiącach 1924 r. reformy skarbowo-walutowej, której efektem było zastopowanie hiperinflacji, stopniowe zrównoważenie budżetu państwa i wprowadzenie do obiegu nowego, nie tracącego na wartości pieniądza – złotego.
 • Rosnące ryzyko polityczne osłabia złotego

  Za dolara i franka szwajcarskiego trzeba płacić ponad 3,80 zł. Polska waluta osłabiła się też wobec euro. Przyczyną jest rosnące ryzyko polityczne.