Fakty - planety

Artykuły - Planety (79)

 • Odkryto trzy pozasłoneczne planety w "strefie życia"

  Odkryto trzy pozasłoneczne planety w "strefie życia"

  Trzy planety okrążające gwiazdę znajdującą się stosunkowo blisko Układu Słonecznego są w tzw. "strefie życia" umożliwiajacej istnienie na nich wody w stanie ciekłym, a być może i życia - poinformowali astronomowie.
 • NASA potwierdza istnienie planety podobnej do Ziemi

  NASA potwierdza istnienie planety podobnej do Ziemi

  Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA potwierdzili odkrycie planety w "strefie warunków sprzyjających powstaniu życia". Planetę odkryto dzięki teleskopowi Keplera - poinformowała agencja na swojej stronie internetowej.
 • Dziś przez zwykłą lornetkę będzie można zobaczyć Jowisza i jego księżyce

  Dziś przez zwykłą lornetkę będzie można zobaczyć Jowisza i jego księżyce

  W poniedziałek w nocy Jowisz i Ziemia znajdą się w minimalnej odległości od siebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
 • Astronomowie z Torunia znaleźli kolejną planetę

  Międzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez dra Gracjana Maciejewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odkrył nową planetę pozasłoneczną o masie równej 15 masom Ziemi - poinformował UMK. To jedna z najmniejszych znanych egzoplanet.
 • Ziemska atmosfera rzednie

  Ziemska atmosfera rzednie

  Atmosfera naszej planety jest wyjątkowa: nie tylko zapewnia nam warunki do życia na jej powierzchni, ale - razem z ziemskim polem magnetycznym - chroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania kosmicznego oraz mniejszymi meteorytami. Nie każda planeta ma atmosferę, a te, które ją mają, często ją tracą, kiedy gazy atmosferyczne uciekają w przestrzeń. Pewien niepokój może więc budzić fakt, że atmosfera naszej planety staje się ostatnio rekordowo rzadka.
 • Zaobserwowano planetę spoza Układu Słonecznego

  Naukowcy po raz pierwszy dokonali bezpośrednich obserwacji wizualnych planety poza Układem Słonecznym - poinformował dr Markus Kasper z European Southern Observatory.
 • Polski CHOMIK na księżycu Marsa

  CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
 • Wyjątkowa okazja oglądania śmierci planety

  Wyjątkowa okazja oglądania śmierci planety

  Astronomowie mają wyjątkową okazję oglądania śmierci planety. Międzynarodowy zespół astrofizyków odkrył, że WASP-12b jest niszczona przez swoją gwiazdę. Dzięki temu mogą badać ostatnie stadium życia planety.
 • Świetne warunki do podziwiania Marsa

  Na przełomie stycznia i lutego panują świetnie warunki do podziwiania będącego w opozycji Marsa - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
 • NASA proponuje: Zostań Marsjaninem

  NASA proponuje: Zostań Marsjaninem

  "Zostań Marsjaninem" ("Be A Martian!") to wspólny projekt NASA i firmy Microsoft. Odwiedzając witrynę internetową beamartian.jpl.nasa.gov, każdy może zdobyć interesujące wiadomości o Marsie, a także włączyć się w badania naukowe dotyczące tej planety.