piractwo

Artykuły - Piractwo (300)

 • Morscy piraci. Nieoczekiwane skutki pandemii

  Morscy piraci. Nieoczekiwane skutki pandemii

  Stereotypowy obraz pirata, który przychodzi do głowy, to mężczyzna w średnim wieku z opaską na oko, papugą i hakiem zamiast dłoni, jak u Kapitana Haka. Prawdziwi piraci operujący na terytoriach międzynarodowych nie są miłymi ludźmi szukającymi skarbów, a przestępcami, których głównym celem jest kradzież i uprowadzanie statków przepływających przez ich wody lub posiadających wartościowe ładunki.
 • Francja przyjęła ustawę antypiracką

  Francja przyjęła ustawę antypiracką

  Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ważną ustawę antypiracką, która daje właścicielom praw i nadawcom nowe uprawnienia do walki z pogłębiającym się piractwem we Francji, m.in. związanym z pandemią. Ustawę musi jeszcze przyjąć francuski Senat.
 • Zamknięto piracką witrynę Mobdro

  Zamknięto piracką witrynę Mobdro

  We wspólnej operacji policji hiszpańskiej z władzami Andory, Portugalii oraz agentami Europolu, Interpolu i Eurojustu. Zdemontowano infrastrukturę do nielegalnego rozpowszechniania treści audiowizualnych, które miały ponad 100 mln pobrań. Mobdro - największa na świecie aplikacja IPTV, która naruszała prawa, zaprzestała działalności po długim śledztwie i skierowaniu sprawy przez Alliance for Creativity and Entertainment (ACE) oraz Premier League, w wyniku których hiszpańskie władze państwowe wszczęły postępowanie egzekucyjne. Zyski piratów z Mobdro oszacowano na 5 mln euro.
 • Nielegalny streaming w zachodniej Szkocji

  Nielegalny streaming w zachodniej Szkocji

  Trading Standards Scotland, Police Scotland i Police Intellectual Property Crime Unit (PIPCU) połączyły siły, aby zlikwidować działalność jednego z znaczących pirackich dystrybutorów treści telewizyjnych premium w zachodniej Szkocji. Dzięki temu zlikwidowano nielegalny dostęp dziesiątkom tysięcy abonentów w całej Wielkiej Brytanii.
 • Piractwo w 2020 roku, a wpływ COVID-19 - co należy zmienić?

  Piractwo w 2020 roku, a wpływ COVID-19 - co należy zmienić?

  Christine Maury Panis, radca prawny i wiceprezes firmy Viaccess-Orca (VO), zajmującej się m.in. systemami dostępu warunkowego (od red. Viaccess-Orca dostarcza systemu kodowania Viaccess dla polskiej platformy Orange TV), udzieliła ciekawych wypowiedzi w sprawie piractwa w 2020 r., wpływu Covid-19 i tego, jak muszą ewoluować przepisy dotyczące piractwa wideo. Co należy zmienić?
 • Przez pandemię wzrosło piractwo w Europie i Polsce

  Przez pandemię wzrosło piractwo w Europie i Polsce

  Dłuższe pozostawanie w domu przez pandemię ma bezpośredni wpływ na liczbę pobrań pirackich treści z torrentów w kilku krajach w Europie, zwłaszcza tych dotkniętych dużą liczbą zarażeń. To zjawisko odnotowano przede wszystkim we Włoszech, Hiszpanii, Francji i częściowo w USA. W Polsce aż 64 proc. piracko ściąganych treści to filmy, a 13 proc. to treści dla dorosłych. Najczęściej ściąganymi filmami są „1917", „Jak zostałem gangsterem", "Gorący temat", "Underwater", "Dżentelmen" i "Psy 3.
 • Francuska policja zlikwidowała piracki serwis beinsport-streaming

  Francuska policja zlikwidowała piracki serwis beinsport-streaming

  Francuska policja rozbiła duży piracki serwis oferujący transmisje sportowe z siedzibą w Rennes, który obsługiwał około 20 witryn pod nadrzędną platformą o nazwie beinsport-streaming.com. Serwis został zamknięty. Podczas tej operacji policja aresztowała 5 francuskich obywateli. Zajęto również około 260 tys. euro w gotówce, znaczne kwoty na rachunkach bankowych oraz dużo sprzętu.
 • Ukraińska cyberpolicja zamknęła ponad 30 stron

  Ukraińska cyberpolicja zamknęła ponad 30 stron

  Podczas trwających przez miesiąc działań profilaktycznych, departament cyberpolicji przy Narodowej Policji Ukrainy wstrzymał działalność ponad 30 pirackich stron internetowych z filmami. Za naruszenia praw autorskich zostało wszczętych 19 spraw karnych, powiedział szef departamentu cyberpolicji, Siergiej Diemiediuk.
 • Nowe sposoby walki z pirackimi usługami OTT

  Nowe sposoby walki z pirackimi usługami OTT

  Ukraińscy nadawcy i operatorzy walczą z zagranicznymi, pirackimi serwisami telewizji internetowej. 1+1 Media i StarLightMedia, dwie wiodące grupy nadawcze na Ukrainie, blokują możliwość zakupu usług pochodzących od pirackich serwisów OTT (platformy udostępniające wideo w formie strumienia) za pośrednictwem systemu płatniczego.
 • Piractwo w Europie Środkowo-Wschodniej

  Piractwo w Europie Środkowo-Wschodniej

  Czechy i Słowacja są twierdzami piractwa jeśli chodzi o hosting plików, natomiast w Rumunii dominuje piractwo w formie transmisji strumieniowej. Z kolei w Polsce jest najwięcej stron z pirackimi treściami biorąc pod uwagę 5 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przemawiając na International Content Protection Summit 2018, Marcin Przasnyski ze Stowarzyszenia Kreatywna Polska przedstawił zarys skali piractwa na wybranych rynkach Europy CEE.

Filmy - Piractwo (4)

 • Kukulska i Pawlicki o problemie piractwa

  W Polsce od lat trwają dyskusje na temat piractwa w internecie. Jak sobie z nim radzić? Jak karać tych, którzy regularnie korzystają z nielegalnych źródeł? Jak traktować domorosłych biznesmenów czerpiących zysk z handlowania skradzionymi filmami, płytami i książkami? W jaki sposób przekonać odbiorców do korzystania z legalnych źródeł? Zmiana mentalności społecznej to misja, której podjęli się twórcy Fundacji Legalna Kultura. 27 maja 2015 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja II edycji projektu Kultura Na Widoku. W najbliższych dniach jej odsłony będą miały miejsce też w Krakowie, Lublinie, Łodzi i Gdańsku. Na temat akcji wypowiadają się wokalistka Natalia Kukulska i aktor Antoni Pawlicki.
 • Piractwo może skończyć się źle!

  NATO Channel: Piraci grasujący u wybrzeży Somalii to prawdziwe utrapienie. Walkę z bezczelnymi porywaczami statków cywilnych rozpoczęły siły NATO, udowadniając, że piractwo naprawdę nie popłaca!
 • EuroparlTV: Piractwo internetowe kosztuje

  Ile piractwo internetowe kosztuje sektory rozrywki i oprogramowania? Pirackich nagrań krążących w sieci mogą być miliardy, a nowe filmy są dostępne w kilka dni po premierze.
 • Muniek Staszczyk o piractwie

  Wszyscy będziemy żyli z koncertów - mówi lider zespołu T.Love, Muniek Staszczyk. To jego odpowiedź na szerzące się piractwo.