pielęgniarki

Synonimy:
pielegniarki, pielęganiarki pielęgniar pielęgniarka
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Pielęgniarki (702)

 • Nauczyciel zrobi zastrzyk i poda leki? Resort zdrowia ma nowy pomysł

  Nauczyciel zrobi zastrzyk i poda leki? Resort zdrowia ma nowy pomysł

  Pedagog przechodzi szkolenie, podpisuje stosowną zgodę i może podawać leki bądź robić zastrzyki uczniom. To propozycja resortu zdrowia. Nieoficjalnie, aby rozwiązać problemy kadrowe.
 • NRPiP: Jednoosobowe dyżury pielęgniarek muszą zostać wyeliminowane

  Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zajęła stanowisko w sprawie pełnienia przez pielęgniarki i położne jednoosobowych dyżurów w zakładach leczniczych. NRPiP skierowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Konsultantów Krajowych ds. Pielęgniarstwa i Położnictwa.
 • Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Kiedy prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, zaalarmował, że wraz z powrotem wcześniejszych emerytur co piąta pracująca u niego pielęgniarka przejdzie na emeryturę, w sieci zawrzało.
 • Pielęgniarki chcą utrzymać samodzielność

  Pielęgniarki chcą utrzymać samodzielność

  Jedna trzecia pielęgniarek w Polsce pracuje na kontraktach lub prowadzi własne NZOZ-y. Dlatego cieszymy się, że w projekcie ustawy o POZ pojawił się zapis, który wyraźnie wskazuje, iż pielęgniarki i położne mogą stanowić odrębne podmioty - podkreśliła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
 • Polska w ogonie Europy pod względem liczby pielęgniarek i położnych. Problem będzie się nasilać

  Polska w ogonie Europy pod względem liczby pielęgniarek i położnych. Problem będzie się nasilać

  Pielęgniarkom i położnym ufa blisko 80 proc. społeczeństwa. Choć to jeden z bardziej cenionych zawodów, na pracę w zawodzie decyduje się zaledwie połowa absolwentów. W dużej mierze z powodu przeciążenia pracą – w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada mniej niż sześć pielęgniarek. Jednym z największych problemów jest brak zastępowalności kadr. Co piąta pielęgniarka jest w wieku emerytalnym, zaledwie 5 proc. to osoby młode. Nad rozwiązaniem problemów polskiego pielęgniarstwa będzie pracować powołany przez resort zdrowia zespół.
 • Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  950 złotych brutto za godzinę pracy - nawet tyle zarabia lekarz w Polsce zatrudniony w szpitalu z kontraktem NFZ. Na takie wynagrodzenie może liczyć kardiolog w pracowni elektrofizjologii wąskoprofilowego szpitala prywatnego. Na drugim biegunie jest lekarz na oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego - 28 złotych. Dziennikarz RMF dotarł do raportu wynagrodzeń w służbie zdrowia, który trafił na biurko ministra zdrowia.
 • Tylko 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce

  Tylko 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce

  Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obecnie na 1000 mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5,2 pielęgniarki. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania w Szwajcarii współczynnik ten wynosi 16, Szwecji 11, a w Wielkiej Brytanii 9,1. Uwzględniając demografię społeczeństwa polskiego, działanie resortu zdrowia w zakresie polityki kadrowej pielęgniarek i położnych powinno zmierzać do osiągnięcia średniego wskaźnika OECD – 8,8.
 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada ok. 5 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
 • Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  W 2016 r. mediana miesięcznych zarobków pielęgniarek wyniosła 2665 zł. Połowa z nich zarabiała w przedziale od 2300 zł do 3200 zł.
 • Doceniane w Szwecji polskie pielęgniarki chwalą warunki pracy

  Doceniane w Szwecji polskie pielęgniarki chwalą warunki pracy

  Polskie pielęgniarki pokazały nowy kierunek - Szwecja

Filmy - Pielęgniarki (14)

 • NRPiP: Jednoosobowe dyżury pielęgniarek muszą zostać wyeliminowane

  Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zajęła stanowisko w sprawie pełnienia przez pielęgniarki i położne jednoosobowych dyżurów w zakładach leczniczych. NRPiP skierowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Konsultantów Krajowych ds. Pielęgniarstwa i Położnictwa. Samorząd zawodowy zaapelował do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne w zakładach leczniczych. – Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych alarmuje – w systemie zdrowia jest zbyt mała liczba personelu pielęgniarskiego. Bardzo często zdarzają się jednoosobowe dyżury pielęgniarek i położnych. Taka praktyka nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem bezpieczeństwa pacjentów, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych – powiedziała serwisowi eNewsroom Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – NRPiP podjęła stawisko w tej sprawie. Jednoosobowe dyżury pielęgniarskie powinny zostać wyeliminowane. Uniemożliwia to jednak ciągle malejąca liczba pielęgniarek i położnych oraz wysoka średnia wieku, która wynosi ponad 50 lat. Rada szuka sposobu na wyjście z tego impasu. Pokłada nadzieję w młodej kadrze – absolwentach, którzy chcieliby zasilić szeregi. W ocenie NRPiP aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2012 roku w sprawie sposobu ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych powinno być zastąpione regulacjami prawnymi uwzględniającymi wskaźnik zatrudnienia adekwatnie do profilu oddziału szpitalnego i realizowanych w nim świadczeń zdrowotnych – wskazała Małas.
 • Kobieta przygotowuje się do zastrzyku

  Jak widać kobieta nie jest wielką fanką zastrzyków. Aby się przygotować, stara się skupić na rozmowie o swoim ulubionym programie, kiedy pielęgniarka wykona szczepionkę.
 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tys. pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada 5,4 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jak wynika z danych NRPiP, statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada 5,4 pielęgniarek, co plasuje Polskę w ogonie krajów OECD. Dla porównania w Szwajcarii ten wskaźnik wynosi 16, w Niemczech – 11,3, natomiast w Czechach – 8. Średnia wieku polskiej pielęgniarki wynosi ponad 48 lat, co oznacza, że z demograficznego punktu widzenia jest to stary zawód. Zdaniem prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych konieczne jest wypracowanie przez rząd kompleksowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych, wykwalifikowanych absolwentów kierunków o tym profilu. Zdaniem prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, aby przyciągnąć młode kadry, należy również poprawić warunki pracy w zawodzie. Pielęgniarka nie powinna mieć pod opieką w oddziale szpitalnym więcej niż 5–7 pacjentów. Tymczasem w obecnych realiach na 40 pacjentów przypada zwykle jedna lub maksymalnie dwie pielęgniarki na dyżurze, które nie są w stanie świadczyć pełnej, profesjonalnej opieki ze względu na przeładowanie obowiązkami.
 • Tragiczna pomyłka przy podawaniu kroplówki w szpitalu w Krakowie. Nie żyje 3-miesięczna dziewczynka

  Prokuratura bada sprawę śmierci trzymiesięcznego dziecka, które zmarło najprawdopodobniej w wyniku błędu pielęgniarki. Do tragedii doszło w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Pracownica placówki zamiast chlorku sodu podała dziecku w kroplówce chlorek potasu. Mimo natychmiastowej reakcji personelu, dziewczynki nie udało się uratować. (TVN24/X-News)