Państwowa Komisja Wyborcza

Synonimy:
PKW,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Państwowa Komisja Wyborcza (337)

 • PKW ma wątpliwości wobec kandydatów na komisarzy wyborczych

  PKW ma wątpliwości wobec kandydatów na komisarzy wyborczych

  Państwowa Komisja Wyborcza powoła dzisiaj część komisarzy wyborczych - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski.
 • Szef PKW po rozmowie z Kuchcińskim: Życzliwe przyjęcie

  Szef PKW po rozmowie z Kuchcińskim: Życzliwe przyjęcie

  Spotkałem się z życzliwym przyjęciem, co nie znaczy jednak, że nasze argumenty dotyczące projektu zmian w Kodeksie wyborczym zostaną zaakceptowane - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który w czwartek w Sejmie spotkał się z marszałkiem Markiem Kuchcińskim.
 • Szef PKW: Zmiany w ordynacji zagrażają wyborom

  Szef PKW: Zmiany w ordynacji zagrażają wyborom

  "Jeśli zmiany w Kodeksie wyborczym, proponowane przez PiS, wejdą w życie, to przyszłoroczne wybory samorządowe mogą być zdestabilizowane i zagrożone" - powiedział w czwartek przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przed spotkaniem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.
 • PKW ostrzega przed planowanymi zmianami w ordynacji

  PKW ostrzega przed planowanymi zmianami w ordynacji

  "Zaproponowane zmiany w Kodeksie wyborczym mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego" - powiedział w czwartek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński po analizie propozycji posłów PiS. Dodał, że po zmianach koszty wyborów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
 • PKW na razie nie zajmie się kampanią billboardową "Sprawiedliwe sądy"

  PKW na razie nie zajmie się kampanią billboardową "Sprawiedliwe sądy"

  "Na dzień dzisiejszy nie możemy jako Państwowa Komisja Wyborcza skorzystać z możliwości badania działalności kampanii billboardowej 'Sprawiedliwe sądy'. Nie mamy ku temu narzędzi" - poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński.
 • Partie wydały w sumie ponad 110 mln zł na wybory w 2015 r.

  Partie wydały w sumie ponad 110 mln zł na wybory w 2015 r.

  PiS, PO, Nowoczesna i PSL przeznaczyły w sumie w 2015 r. na wybory ponad 110 mln zł . Partie polityczne wydawały pieniądze także na ochronę, monitoring mediów, think-tanki. Kłopot z przyjęciem sprawozdania finansowego za ubiegły rok może mieć Nowoczesna.
 • RMF 24: Zniknie cisza wyborcza? PKW ma propozycje zmian w kodeksie wyborczym

  RMF 24: Zniknie cisza wyborcza? PKW ma propozycje zmian w kodeksie wyborczym

  Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła propozycje kilkudziesięciu zmian w kodeksie wyborczym. Wśród kwestii czysto technicznych, mających ułatwić pracę poszczególnych komisji, znalazły się też np. rozwiązania dotyczące likwidacji ciszy wyborczej.
 • PKW podała ostateczne wyniki wyborów. Podział mandatów i frekwencja

  PKW podała ostateczne wyniki wyborów. Podział mandatów i frekwencja

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne i ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Podział mandatów w Sejmie wygląda następująco: PiS - 235 mandatów, PO - 138 mandatów, Kukiz '15 - 42 mandaty, Nowoczesna - 28 mandatów, PSL - 16 mandatów, Mniejszość Niemiecka - 1 mandat. Frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych 2015 wyniosła 50,92 procent. Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło rządzić samodzielnie.
 • Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu: Najwięksi przegrani

  Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu: Najwięksi przegrani

  W niedzielnych wyborach najwyższy suweren bez sentymentów obszedł się z wieloma znanymi parlamentarzystami. Zobacz, kogo zabraknie w sejmowych i senackich ławach.
 • Oczekiwanie na konferencję PKW. Błędy w protokole z Londynu

  Oczekiwanie na konferencję PKW. Błędy w protokole z Londynu

  Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynął ostatni brakujący protokół z głosowania w wyborach parlamentarnych. Procentowe poparcie dla poszczególnych komitetów wyborczych PKW ma podać o godz. 21.30.

Filmy - Państwowa Komisja Wyborcza (9)

 • Szef PKW: Obawiamy się nowego systemu głosowania

  "Zawsze będą osoby niezadowolone, które będą twierdziły, że gdzieś zostały sfałszowane wybory. Jestem przekonany, że nikt nie zarzuci nam, że wybory zostały całkowicie sfałszowane - dla osoby racjonalnie myślącej taki zarzut jest niemożliwy do postawienia" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Wojciech Hermeliński - szef Państwowej Komisji Wyborczej pytany o wybory samorządowe.
 • Hermeliński o wyborach na szefa KBW: Cały czas ubolewamy, że nie mamy swobody wyboru

  „Zaufaliśmy pani Magdalenie Pietrzak, że spełni pokładane w niej nadzieje i będzie w należyty sposób kierować Krajowym Biurem Wyborczym" - mówi w Popołudniowej rozmowie z RMF FM przewodniczący Państwowej Komisji Wybiorczej Wojciech Hermeliński. Czy Pietrzak przekonała do siebie zapowiedzią, że nie będzie czystek w KBW? "Wszystkich trzech kandydatów o to pytaliśmy. Dla nas jest ważną rzeczą, z punktu widzenia pracowników, aby zachowali pracę, bo nie widzimy żadnych powodów do zwolnień. (...) Wszyscy pracownicy wywiązują się należycie z obowiązków, również kierownictwo KBW. Byłoby to rzeczą ryzykowną: nagłe zmiany pracowników przed wyborami samorządowymi". Hermeliński odnosząc się do wyborów w KBW przyznaje jednak: "Cały czas ubolewamy, że nie mamy swobody wyboru, ale skoro jej nie mamy, to wybieramy spośród tych osób, które nam przedstawiono". Czy Magdalena Pietrzak jest kandydatką partyjną? "Nie mówię, że kandydatką partyjną. Powiedziałem, że to są osoby, które są w jakiś sposób afiliowane z rządzącą władzą" i dodaje, że nie sądzi, by osoby "absolutnie apolityczne, w ogóle zgodziły się kandydować" (na stanowisko szefa KBW - przyp. red.).
 • Hermeliński o nadchodzących wyborach samorządowych: Obawiam się, że możemy nie zdążyć z przetargiem na komputery, kamery

  826 mln zł mają kosztować nadchodzące wybory samorządowe. O takiej kwocie w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM mówił Wojciech Hermeliński. Jak przyznał szef Państwowej Komisji Wyborczej, w budżecie państwa na ten cel zapisano o wiele mniej pieniędzy. "Wybory w 2014 roku kosztowały 237 mln. Zapisano (w budżecie - przyp. red.), o ile pamiętam, 307 mln. Te wydatki znacząco się zwiększyły z uwagi na konieczność powoływania drugich komisji" - wyjaśnił gość Marcina Zaborskiego i podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby rząd nie znalazł tych dodatkowych pieniędzy. Hermeliński stwierdził również, że obawia się, że do wyborów możemy nie zdążyć z przetargiem unijnym na m.in. komputery, kamery, w które mają być wyposażone sale do głosowania. Szef PKW w Popołudniowej rozmowie w RMF FM przyznał także, że namawia dotychczasowych sędziów, aby zabiegali o ponowny wybór na to stanowisko. "Uważam, że im więcej będzie sędziów, tym większa będzie szansa na to, że wybory będą przeprowadzone w sposób fachowy. Nie chcę tu dyskredytować nowych komisarzy, nie sędziów, ale zdaję sobie z tego sprawę, że ich wiedza nie będzie taką wiedzą, jaką mają obecni sędziowie komisarze. Uważam, że to będzie znakomite wsparcie dla pozostałych komisarzy" - wyjaśnił gość Marcina Zaborskiego i dodał, że jednodniowe szkolenie, które mają przejść komisarze to za mało, bo "wiele się niestety nie nauczą". "Chcemy przeprowadzać jakieś szkolenia, które będą tę wiedzą utrwalać, poszerzać" - zadeklarował Hermeliński.
 • Hermeliński: Chciałbym, żeby minister Brudziński mnie zaskoczył

  „Nie wyobrażam sobie, żeby znaleziono osobę, która w choć jakiejś tam części ma wiedzę taką, jak obecne kierownictwo Krajowego Biura Wyborczego” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Wojciech Hermeliński odnosząc się do nowej procedury wyborczej, w myśl której minister spraw wewnętrznych będzie powoływał KBW. „Chciałbym, żeby minister Brudziński mnie (pozytywnie – red.) zaskoczył” – stwierdził szef Państwowej Komisji Wyborczej. Marcin Zaborski pytał swojego gościa również o kwestię transmisji na żywo z lokali wyborczych, którą wprowadzają nowe przepisy. „Ja nie wiem, czy to się uda przeprowadzić do najbliższych wyborów. Trzeba przecież zapewnić komputery, trzeba zapewnić kamery, oprogramowanie, to jest to są przetargi unijne, to trwa miesiącami” – ocenił Hermeliński. „Teraz robiliśmy przetarg obuwie na gadżety związane z tym corocznym konkursem dla młodzieży, (…) trwało to kilka miesięcy przy takich drobnych rzeczach, natomiast już to już są milionowe kwoty” – stwierdził. Szef PKW powtórzył swoje zastrzeżenia co do znaku X, którym tradycyjnie zaznacza się swój głos na karcie do głosowania. „(Teraz będzie – red.) można sobie postawić na przykład serduszko czerwone czy czarne, czy narysować kwiatek czy jaskółkę” – przestrzegał. „Obawiam się tutaj chaosu i przedłużenia całej procedury wyborczej” – dodał gość RMF FM.