Państwowa Inspekcja Pracy

Synonimy:
PIP,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Państwowa Inspekcja Pracy (153)

 • ZUS bije na alarm, drastyczny wzrost zaburzeń psychicznych

  ZUS bije na alarm, drastyczny wzrost zaburzeń psychicznych

  ​- Rok ubiegły w tym zakresie był wyjątkowy. Wystawionych zostało 22,7 mln zaświadczeń lekarskich prawie na 270 mln dni absencji chorobowej. Ekspertów z PIP niepokoić może duży wzrost liczby wystawionych zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowań - o ponad jedną czwartą.
 • Wprowadzenie przestoju w okresie epidemii Covid-19

  Wprowadzenie przestoju w okresie epidemii Covid-19

  Przestój jest zjawiskiem wyjątkowym w procesie świadczenia pracy. Charakteryzuje się gotowością pracownika do wykonywania zadań służbowych oraz wystąpieniem przeszkód leżących po stronie pracodawcy, uniemożliwiających realizowanie umówionej pracy. Przyczyny wystąpienia przestoju są zróżnicowane, w ostatnim okresie przeważają jednak przypadki wprowadzenia go w związku z epidemią COVID-19.
 • Budownictwo. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole

  Budownictwo. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole

  Państwowa Inspekcja Pracy pod lupę weźmie w tym roku między innymi sektor budowlany, gdzie jest najwięcej samozatrudnionych, a jednocześnie najwięcej ciężkich wypadków.
 • Prawo.pl: Pandemia sprzyja mobbingowi w pracy

  Prawo.pl: Pandemia sprzyja mobbingowi w pracy

  ​Podczas pandemii nasiliło się zjawisko mobbingu - podaje Prawo.pl. Napięcie nerwowe spowodowane izolacją odbija się na stosunkach międzyludzkich w pracy - twierdzą eksperci cytowani przez portal.
 • Ruszyły kontrole. PIP sprawdza, czy firmy nie nadużyły tarczy

  Ruszyły kontrole. PIP sprawdza, czy firmy nie nadużyły tarczy

  Przedsiębiorcy, którzy korzystali np. z dopłat do pensji, muszą się liczyć z kontrolami. Inspektorzy pracy zweryfikują, czy nie doszło do nieprawidłowości przy obniżaniu etatu lub stosowaniu przestoju.
 • PIP zapowiedziała tysiące kontroli. Jak się przygotować?

  PIP zapowiedziała tysiące kontroli. Jak się przygotować?

  Ostatnie zmiany w przepisach prawa pracy mogą prowadzić do nadużyć, stąd konieczność przeprowadzenia działań kontrolnych również w zakresie wypłaty wynagrodzeń po obniżeniu wymiaru czasu pracy, przejściu na pracę zdalną, wysokości odpraw czy udzielania urlopów - eksperci przestrzegają, że Państwowa Inspekcja Pracy będzie w tym roku wyjątkowo skrupulatnie kontrolować przedsiębiorców. Chodzi m.in. o prawidłowość wprowadzania przepisów szeroko związanych z pandemią koronawirusa.
 • Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 52 tysiące kontroli

  Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 52 tysiące kontroli

  Niewypłacanie i zaniżanie wynagrodzeń oraz naruszenia przepisów o czasie pracy to główne przyczyny skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy. Mimo ograniczenia działalności firm z powodu pandemii w ubiegłym roku do Inspekcji wpłynęło blisko 47 tysięcy skarg - informuje p.o. Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski. Podsumowuje, że w 2018 roku było 54 tysiące, a w 2019 blisko 55 tysięcy skarg.
 • PIP więcej kontroluje, ale nakłada mniej kar. Pod lupą są lodziarnie, cukiernie i zakłady kosmetyczne

  PIP więcej kontroluje, ale nakłada mniej kar. Pod lupą są lodziarnie, cukiernie i zakłady kosmetyczne

  Od 1 lipca do 30 listopada 2020 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 15 proc. więcej kontroli niż w analogicznym okresie 2019 roku. Ostatnio największą aktywnością w tym zakresie wykazali się inspektorzy w woj. mazowieckim, śląskim oraz pomorskim. Najczęściej podejmowane działania dotyczyły kwestii BHP. W statystykach odnotowano też o prawie 12 proc. mniej wydanych decyzji w zakresie BHP i płacowych. Z kolei liczba mandatów spadła o blisko 30 proc.
 • Nie żyje Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński

  Nie żyje Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński

  8 stycznia 2021 r. zmarł niespodziewanie Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński, doświadczony inspektor pracy, ceniony szef i kolega - poinformowano na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
 • Raport KPMG: Ponad 1/3 firm delegujących pracowników skontrolowana

  Raport KPMG: Ponad 1/3 firm delegujących pracowników skontrolowana

  Z początkiem września weszły w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Nowelizacja przepisów odnosi się przede wszystkim do zmian w zakresie wynagrodzeń, okresu oddelegowania pracowników, a ponadto ma za zadanie ustanowienie wspólnych ram Unii Europejskiej w zakresie delegowania pracowników.

Filmy - Państwowa Inspekcja Pracy (5)

 • Skrzywdził tysiące kobiet. Dostał 4 lata

  Sąd w Marsylii skazał na 4 lata więzienia i 75 tysięcy euro grzywny szefa francuskiej firmy Poly Implant Prothese – znanej też jako PIP. W ocenie wymiaru sprawiedliwości, Jean-Claude Mas jest winien oszustwa. Firma PIP produkowała wadliwe implanty piersi z silikonu przemysłowego, przez co były one podatne na pęknięcia i wycieki. Na całym świecie wszczepiono je dziesiątkom tysięcy kobiet. Prawnicy skazanego już zapowiedzieli apelację.
 • Obrzydliwość! Toksyczna maź zamiast implantów piersi

  Blisko 300 kobiet z Argentyny, którym wszczepiono wadliwe implanty piersi firmy PIP, skierowało pozew przeciwko tej i dwóm innym europejskim firmom. Implanty firmy PIP były produkowane z użyciem silikonu przemysłowego, a przez to bardziej podatne na pęknięcia. Argentynki domagają się łącznego odszkodowania w wysokości 54,7 mln dolarów. I nic dziwnego - wystarczy spojrzeć na zdjęcia substancji, którą umieszczono im w piersiach...
 • Powiększyły sobie piersi, teraz drżą o własne zdrowie!

  17 kwietnia w Marsylii ruszył proces kierownictwa francuskiej firmy PIP, która produkowała wadliwe, pękające implanty piersi. Wszczepiono je tysiącom kobiet - nie tylko we Francji, ale też w innych krajach na całym świecie. Jedną z nich jest Luz Marina z Kolumbii, która całe życie oszczędzała na operację powiększenia biustu. Dwa lata po zabiegu implanty dosłownie eksplodowały wewnątrz jej ciała!
 • Implanty jak toksyczne, tykające bomby!

  Afera ze szkodliwymi implantami piersi produkowanymi przez francuską firmę PIP może mieć długofalowe skutki. U kobiet, którym wszczepiono te implanty, dochodzi do bakteryjnych zakażeń. Pacjentki cierpią też na migreny i bóle piersi. Implanty są jak toksyczne bomby w ich organizmie, które w każdej chwili mogą dosłownie wybuchnąć...