otyłość

Artykuły - Otyłość (249)

 • Olej sojowy jest niebezpieczny

  Olej sojowy jest niebezpieczny

  ​Użycie oleju sojowego znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dekad - w Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej spożywany olej jadalny. To zdarzenie zbiegło się w czasie z alarmującym wzrostem wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Nowe wyniki badań sugerują, że mogą za to odpowiadać zmiany genetyczne wywoływane przez olej sojowy.
 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Nadwaga ciąży gospodarce

  Nadwaga ciąży gospodarce

  Leczenie chorób wynikających z nadwagi kosztuje 52 najbardziej rozwinięte kraje świata 423 mld dolarów rocznie. Jeśli nic się nie zmieni, do 2050 r. przedwcześnie umrze w świecie 92 mln osób, a koszty gospodarek wzrosną o biliony dolarów. Nadwaga to problem także polskiego społeczeństwa i gospodarki.
 • Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Jeżeli przesadzisz z kaloriami i zrezygnujesz z ćwiczeń, tkanka tłuszczowa odłoży się nie tylko na brzuchu. Okazuje się, że drogi oddechowe, łącznie z płucami, również mogą zapchać się komórkami tłuszczowymi.
 • Mieszanka hormonów pomocna w leczeniu otyłości

  Mieszanka hormonów pomocna w leczeniu otyłości

  Naukowcy z Imperial College London opracowali innowacyjny sposób pomocy otyłym pacjentom za pomocą zastrzyku i mikstury hormonalnej.
 • Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Obawy związane z bisfenolem A (BPA), substancją chemiczną powszechnie występującą w tworzywach sztucznych, doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby produktów niezawierających BPA. Teraz okazuje się, że związki zastępujące BPA również mogą być szkodliwe.
 • Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę może mieć znacznie większy wpływ na ryzyko powikłań ciążowych niż to, ile kobieta przytyje, będąc w ciąży – wynika z pracy, którą publikuje pismo “Journal of the American Medical Association”.
 • Naukowcy: Pogoń za promocjami kończy się otyłością

  Naukowcy: Pogoń za promocjami kończy się otyłością

  Handel ma bardzo często niezdrowe artykuły spożywcze w promocjach. Dlatego łowcy okazji mają nadwagę.
 • Witamina D chroni otyłe dzieci przed astmą

  Witamina D chroni otyłe dzieci przed astmą

  Zwiększenie poziomu witaminy D u otyłych dzieci narażonych na działanie zanieczyszczonego powietrza w domu może chronić je przed astmą - informuje "The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice".
 • Dzieci aktywność mają w DNA

  Dzieci aktywność mają w DNA

  To mit, że dzieci nie chcą się ruszać. Jeśli dostaną atrakcyjną ofertę, nie będzie trzeba ich odklejać od ekranu smartfona. Pamiętajmy, że sport dla dziecka to zabawa. Uwaga! Promowanie rywalizacji może… zaszkodzić.

Filmy - Otyłość (33)

 • Jak otyłość wpływa na nasze życie i zdrowie?

  Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika problem z nadmierną masa ciała i jak ją kontrolować w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli: dietetyk Urszula Somow, trener personalny Krzysztof Kryj, internista, kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas oraz społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość Magdalena Gajda. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zdrowa w każdym detalu - Otyłość

  Na świecie jest coraz więcej ludzi otyłych, ich liczba zwiększa się w zatrważającym tempie. Problem ten coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży, u których stwierdza się nadmierną masę ciała. Dziś szacuje się, że nieprawidłową budowę ma już co drugi Polak. A przecież otyłość pogarsza jakość życia, skraca jego długość, sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób (cukrzyca, choroby krążenia, zaburzenia hormonalne, zaburzenia płodności, nowotwory). W dzisiejszym programie odpowiemy na pytanie co to jest chirurgia bariatryczna i metaboliczna, czy istnieją skuteczne diety oraz jak żyć z cukrzycą.
 • Jak otyłość wpływa na nowotwory?

  Otyłość może przyczynić się m.in. do powstania cukrzycy, kłopotów z krążeniem, wylewu czy zawału serca. Ale również do wielu groźnych nowotworów. O wpływie nadwagi na występowanie nowotworów powiedział prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Te koty przesadziły z jedzeniem

  Każdy z nas zna to uczucie, kiedy po obfitym posiłku chce nam się jedynie wylegiwać na kanapie. Wygląda na to, że koty mają tak samo. Bohaterowie tego materiału zdecydowanie potrzebują drzemki. (STORYFUL/x-news)