otyłość

Artykuły - Otyłość (257)

 • Olej sojowy jest niebezpieczny

  Olej sojowy jest niebezpieczny

  ​Użycie oleju sojowego znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dekad - w Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej spożywany olej jadalny. To zdarzenie zbiegło się w czasie z alarmującym wzrostem wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Nowe wyniki badań sugerują, że mogą za to odpowiadać zmiany genetyczne wywoływane przez olej sojowy.
 • Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Cierpisz na bezdech senny? Możesz mieć za gruby język

  Miliony Amerykanów mają problem z oddychaniem podczas snu. Powodem takiego stanu rzeczy może być otłuszczony język.
 • Nadwaga ciąży gospodarce

  Nadwaga ciąży gospodarce

  Leczenie chorób wynikających z nadwagi kosztuje 52 najbardziej rozwinięte kraje świata 423 mld dolarów rocznie. Jeśli nic się nie zmieni, do 2050 r. przedwcześnie umrze w świecie 92 mln osób, a koszty gospodarek wzrosną o biliony dolarów. Nadwaga to problem także polskiego społeczeństwa i gospodarki.
 • Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Tłuszcz zapycha drogi oddechowe

  Jeżeli przesadzisz z kaloriami i zrezygnujesz z ćwiczeń, tkanka tłuszczowa odłoży się nie tylko na brzuchu. Okazuje się, że drogi oddechowe, łącznie z płucami, również mogą zapchać się komórkami tłuszczowymi.
 • Mieszanka hormonów pomocna w leczeniu otyłości

  Mieszanka hormonów pomocna w leczeniu otyłości

  Naukowcy z Imperial College London opracowali innowacyjny sposób pomocy otyłym pacjentom za pomocą zastrzyku i mikstury hormonalnej.
 • Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Produkty wolne od BPA też są niebezpieczne?

  Obawy związane z bisfenolem A (BPA), substancją chemiczną powszechnie występującą w tworzywach sztucznych, doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby produktów niezawierających BPA. Teraz okazuje się, że związki zastępujące BPA również mogą być szkodliwe.
 • Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała przed ciążą kluczowa dla ryzyka powikłań

  Masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę może mieć znacznie większy wpływ na ryzyko powikłań ciążowych niż to, ile kobieta przytyje, będąc w ciąży – wynika z pracy, którą publikuje pismo “Journal of the American Medical Association”.
 • Naukowcy: Pogoń za promocjami kończy się otyłością

  Naukowcy: Pogoń za promocjami kończy się otyłością

  Handel ma bardzo często niezdrowe artykuły spożywcze w promocjach. Dlatego łowcy okazji mają nadwagę.
 • Witamina D chroni otyłe dzieci przed astmą

  Witamina D chroni otyłe dzieci przed astmą

  Zwiększenie poziomu witaminy D u otyłych dzieci narażonych na działanie zanieczyszczonego powietrza w domu może chronić je przed astmą - informuje "The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice".
 • Dzieci aktywność mają w DNA

  Dzieci aktywność mają w DNA

  To mit, że dzieci nie chcą się ruszać. Jeśli dostaną atrakcyjną ofertę, nie będzie trzeba ich odklejać od ekranu smartfona. Pamiętajmy, że sport dla dziecka to zabawa. Uwaga! Promowanie rywalizacji może… zaszkodzić.

Filmy - Otyłość (22)

 • Zdrowa w każdym detalu - Otyłość

  Na świecie jest coraz więcej ludzi otyłych, ich liczba zwiększa się w zatrważającym tempie. Problem ten coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży, u których stwierdza się nadmierną masę ciała. Dziś szacuje się, że nieprawidłową budowę ma już co drugi Polak. A przecież otyłość pogarsza jakość życia, skraca jego długość, sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób (cukrzyca, choroby krążenia, zaburzenia hormonalne, zaburzenia płodności, nowotwory). W dzisiejszym programie odpowiemy na pytanie co to jest chirurgia bariatryczna i metaboliczna, czy istnieją skuteczne diety oraz jak żyć z cukrzycą.
 • Ponad 20 proc. polskich dzieci ma nadwagę. W dużej mierze z powodu błędów w żywieniu

  Polskie dzieci niestety nie odżywiają się najlepiej. Aż 22 procent z nich ma nadmierną masę ciała. Winę za to ponoszą przede wszystkim dorośli, którzy nie dają najmłodszym dobrego przykładu. Jakie błędy dotyczące odżywiania dzieci są robione w naszym kraju najczęściej? „Chyba najczęstszym błędem, popełnianym zarówno przez dzieci, jak i ich opiekunów oraz wszystkich nas, Polaków, jest niedobór warzyw […]. Ocenia się, że tylko jedno na siedem dzieci w Polsce je więcej niż jedno warzywo dziennie” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Urszula Somow, dietetyczka z Fundacji Szkoła na Widelcu. Drugi podstawowy problem to pomijanie śniadań. Nie je ich aż 1/3 dzieci.
 • Ponad jedna czwarta Polaków jest otyła

  Ponad jedna czwarta Polaków cierpi na otyłość. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które mają problem z nadwagą w kraju powiększył się, a Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. - Sytuacja w Polsce nie jest najlepsza jeżeli chodzi o otyłość. Nasz kraj znalazł się na 5 miejscu w badaniu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. W Europie przed nami są tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii – mówi Piotr Gill, dyrektor regionalny DuPont Crop Protection Europa Centralna. Pod względem odsetka osób otyłych Polska wyprzedza Rosję, w której na otyłość cierpi 24,1 proc. społeczeństwa, a także Białoruś (23,4), Niemcy i Ukrainę (20,1 proc. osób otyłych w obu krajach). Spośród sąsiednich narodów od Polaków bardziej otyli są tylko Czesi (26,8 proc.) i Słowacy (25,7 proc.). Jak pokazuje Indeks, otyłość stanowi największy problem w Wielkiej Brytanii, gdzie cierpi na nią aż 28,1 proc. społeczeństwa. „Najszczuplejszymi” Europejczykami są natomiast Austriacy, bo choroba dotyczy tylko 18,4 proc. z nich. Poniżej średniej europejskiej w zakresie otyłości plasują się również Duńczycy (19,3 proc.) i Szwajcarzy (po 19,4 proc.).
 • Najgrubsze dziecko na świecie

  10-latek na drastycznej diecie? Tak – jeśli to najgrubsze dziecko na świecie, które w każdej chwili może umrzeć. Arya Permana waży 192 kilogramy, a to już nie zwykła, ale chorobliwa otyłość. Jego waga uniemożliwia mu chodzenie do szkoły. Chłopiec nie jest już bowiem w stanie samodzielnie się poruszać. Ze względu na wagę chłopca, jego rodzice nie mają go także w co ubierać, dlatego jedyne co nosi to sarong – bawełnianą tkaninę upiętą wokół sylwetki. Ale teraz rodzice zaczynają ograniczać mu jedzenie – ze strachu, że ich syn może umrzeć. - Mój syn tyje w zastraszającym tempie. On jest wiecznie głodny. Na dodatek, zawsze jest zmęczony i skarży się na duszności. Nie ma większego bólu od tego, gdy widzisz cierpienie własnego dziecka. Mój syn nie chodzi do szkoły, bo nie może chodzić o własnych siłach i potrzebuje całodobowej opieki – mówi zrozpaczona matka chłopca. - Mój syn może zrobić tylko kilka małych kroczków. Potem traci równowagę. Chciałabym, żeby uczył się i bawił z innymi dziećmi z sąsiedztwa – dodaje. Arya jest drugim synem 35-letniej Rokayah i 45-letniego rolnika Ade Somantri. Chłopiec urodził się w domu, a mały ważył niewiele ponad 3 kilo. Ale zanim skończył dwa lata, zaczął tyć zbyt szybko jak na swój wiek. Mimo to, jego rodzice niczego się nie obawiali. Byli szczęśliwi, że ich syn tak „zdrowo” rośnie. - Kilka lat później, kiedy mocno utył i jego waga wymknęła się spod kontroli, zdaliśmy sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia i wymaga pomocy lekarskiej – wspomną matka chłopca. Co zaskakujące - lekarze nie znaleźli niczego nienormalnego. - Mówili nam, żebyśmy zabrali syna do lepszego szpitala. Na leczenie wydałem tyle, ile mogłem, ale jestem biednym rolnikiem i ciężko mi związać koniec z końcem – wyznaje Ade Somantri, ojciec chłopca. Bezradni rodzice próbują utrzymać chłopca na diecie złożonej z brązowego ryżu w nadziei, że przejmą kontrolę nad jego wagą.