Otwarte Fundusze Emerytalne

Artykuły - Otwarte Fundusze Emerytalne (252)

 • OFE: Największe miesięczne zakupy od 2013 roku

  OFE: Największe miesięczne zakupy od 2013 roku

  Jak wynika z danych KNF, ​wartość aktywów zarządzanych przez OFE wzrosła w czerwcu o 3,2 proc. mdm. Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem funduszy emerytalnych wzrosła na koniec czerwca do 131 mld zł. Zdaniem analityków DM Trigon, miesiąc czerwiec przyniósł największe miesięczne zakupy OFE od 2013 roku.
 • Fundusze emerytalne sprzedały polskie akcje

  Fundusze emerytalne sprzedały polskie akcje

  - Trigon DM Fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu polskie akcje za ok. 464 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM.
 • OFE - to był świetny początek roku

  OFE - to był świetny początek roku

  To był świetny początek roku na globalnych rynkach kapitałowych, indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na giełdach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, wzrósł o +5,6% - najwyżej od niemal dwóch lat. - Wartość aktywów OFE wzrosła w styczniu 2018 roku o +4,7 mld zł do 184,3 mld zł.
 • Hennig-Kloska (Nowoczesna): To drugi rozbiór OFE

  Hennig-Kloska (Nowoczesna): To drugi rozbiór OFE

  Paulina Hennig-Kloska nazywa planowaną przez rząd reformę emerytur "drugim rozbiorem OFE". Posłanka Nowoczesnej, gość radiowej Jedynki oceniła, że będzie to kontynuacja złych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, które rozpoczął rząd PO-PSL.
 • Propozycja o wykorzystaniu pieniędzy z OFE do sfinansowania planu Morawieckiego byłaby poważnym ciosem dla i tak słabej warszawskiej giełdy

  Propozycja o wykorzystaniu pieniędzy z OFE do sfinansowania planu Morawieckiego byłaby poważnym ciosem dla i tak słabej warszawskiej giełdy

  Podczas sobotniego kongresu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezes tej partii, zasugerował użycie pieniędzy zarządzanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do sfinansowania tzw. planu Morawieckiego. Zdaniem Sebastiana Buczka, szefa towarzystwa Quercus TFI, byłby to silny cios w warszawską giełdę. Inwestorzy bowiem nie cenią spółek, w których znaczącym udziałowcem jest Skarb Państwa.
 • Nowe zadania dla funduszy emerytalnych

  Nowe zadania dla funduszy emerytalnych

  Otwarte Fundusze Emerytalne, których aktywa wynoszą 143,5 mld zł, nie zostaną zlikwidowane - powiedział Interii wysoki przedstawiciel rządu. W planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego przewiduje się dla nich nową rolę jako wehikułów, które miałyby realizować całkowicie inną polityką inwestycyjną, bardziej dostosowaną do rządowych priorytetów, a równocześnie gromadziłyby oszczędności.
 • FOR: Krótkowzroczne stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  FOR: Krótkowzroczne stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że większość zmian w systemie emerytalnym i funkcjonowaniu OFE, które zostały zaskarżone przez Prezydenta RP i Rzecznika Praw Obywatelskich, było zgodnych z konstytucją. Należy podkreślić, że TK zajął się tylko wątpliwościami konstytucyjnymi zawartymi w złożonych wnioskach, a więc nie zajął się m.in. trybem błyskawicznego przeforsowania przez parlament ustawy o zmianach w systemie emerytalnym.
 • Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Zapadła decyzja ws OFE. TK ocenił zgodność z konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian w Otwartych Funduszy Emerytalnych. TK oddalił niemal wszystkie zastrzeżenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, za niezgodny z ustawą zasadniczą uznając tylko jeden przepis - zakaz reklamy OFE okazał się częściowo niekonstytucyjny. Odrzucono wnioski ówczesnej rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz. Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne. Podkreślono także, że składki emerytalne przekazane do OFE to środki publiczne, a nie prywatne.
 • OFE poskarżyły się na rząd. KE odpowiedziała

  OFE poskarżyły się na rząd. KE odpowiedziała

  Otwarte Fundusze Emerytalne skarżą się w Brukseli na polski rząd. Zrzeszająca Powszechne Towarzystwa Emerytalne Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych napisała list protestacyjny do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Przewodniczący komisji odesłał już pierwszą odpowiedź - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.
 • Eksperci: OFE to poważny problem dla naszej gospodarki

  Eksperci: OFE to poważny problem dla naszej gospodarki

  - OFE są problemem dla polskiej gospodarki, powiększają dziurę w budżecie i są niesprawiedliwe dla emerytów - ocenili eksperci podczas debaty "Co dalej z OFE? Otwarte Fundusze Emerytalne - problem do rozwiązania", która odbyła się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Filmy - Otwarte Fundusze Emerytalne (3)

 • Czym różnią się PPK od OFE?

  Pracownicze Plany Kapitałowe oceniane są jako potrzebne rozwiązanie, niezbędne dla przyszłości emerytalnej Polaków. Program jest szczególnie ważny w sytuacji niżu demograficznego i zwiększających się obciążeń Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oszczędzanie na emeryturę okazuje się niezbędne.
 • "Przez najbliższe pół roku OFE będą kształtowały sytuację na giełdzie"

  Najbliższe miesiące na warszawskiej giełdzie upłyną pod znakiem otwartych funduszy emerytalnych i wydarzeń z tym związanych – prognozuje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Polacy mają czas do końca lipca na podjęcie ostatecznej decyzji, dotyczącej tego, czy zostają w OFE, czy przechodzą do ZUS. Fundusze zrobią wszystko, by przekonać ich do siebie wynikami finansowymi. Jeśli im się to uda, giełda na tym zyska.
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Nasze, czyli ich

  Co mają ze sobą wspólnego: Muppety, kury i Otwarte Fundusze Emerytalne? Odpowiedź zna Tomasz Olbratowski! Felietonów słuchaj w radiu RMF FM od poniedziałku do piątku o 7:50.