oszczędności Polaków

Artykuły - Oszczędności Polaków (70)

 • W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  Choć z lokat pieniądze wyjmujemy, to wciąż wielu rodaków zbiera "na czarną godzinę". Dlatego puchną konta zwykłe i oszczędnościowe i to pomimo tego, że mamy niemal gwarancję, że za pieniądze tam zgromadzone z czasem będziemy mogli kupić coraz mniej.
 • Dodatkowe miliardy. Co Polacy zrobią z zaskórniakami z pandemii?

  Dodatkowe miliardy. Co Polacy zrobią z zaskórniakami z pandemii?

  W blokach startowych czeka ponad 4 proc. naszego PKB - gotowe do wydania. Amerykanie mają w kieszeniach znacznie więcej, bo bez mała 8 proc. PKB USA. Nieco mniej - konsumenci w państwach strefy euro. To pieniądze, po które z dnia na dzień możemy sięgnąć. Co wtedy? Czy gospodarka ruszy z kopyta? Albo też ceny ruszą w górę jak szalone?
 • Rekordowo słabe dane na temat oszczędności Polaków

  Rekordowo słabe dane na temat oszczędności Polaków

  Epidemia sprawiła, że w kwestiach finansowych dzieją się rzeczy, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy. Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat bankowych zakładanych w kwietniu po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc. Z wyliczeń Expandera wynika, że dla kwoty 10 000 zł ulokowanej na rok, przeciętna kwota odsetek spadła z 126 zł przed rokiem do 75 zł obecnie. W kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej.
 • Bankowe depozyty warte tyle co większość mieszkań

  Bankowe depozyty warte tyle co większość mieszkań

  W 17 miastach wojewódzkich mamy około 3,8 mln mieszkań o wartości na poziomie mniej więcej 1,6 biliona złotych - wynika z szacunków HRE Investments. Jest to kwota zbliżona do kapitału spoczywającego na bankowych rachunkach i lokatach osób fizycznych oraz firm.
 • Co dalej z oszczędnościami Polaków?

  Co dalej z oszczędnościami Polaków?

  Inflacja zżera oszczędności w bankach i Polacy rozglądają się za alternatywnym sposobem lokowania nadwyżek finansowych. W tym roku jeszcze większą popularnością wśród oszczędzających będą się cieszyć skarbowe obligacje detaliczne. Pojawiają się też jaskółki zmiany nastawienia do akcyjnych funduszy inwestycyjnych, ale na odrodzenie miłości do giełdy na razie nie ma co liczyć.
 • W październiku oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian

  W październiku oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian

  W październiku br. oprocentowanie obligacji oszczędnościowych nie zmieni się, pozostanie na poziomie z września - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • Lokaty wracają do łask?

  Lokaty wracają do łask?

  Kwota oszczędności, jaką Polacy trzymają w bankach, wzrosła w grudniu aż o 13,4 mld zł. To największy wzrost od trzech lat. Expander zwraca też uwagę, że wyjątkowo duża (5,5 mld zł) kwota została ulokowana na lokatach, które w ostatnich latach nie cieszyły się popularnością. Tu również jest to największy wzrost od grudnia 2015 r.
 • Rosną oszczędności Polaków

  Rosną oszczędności Polaków

  W trzecim kwartale 2018 roku wartość oszczędności gospodarstw domowych zwiększyła się o ok. 23,9 mld zł. To efekt wzrostu aktywów OFE oraz przyrostu depozytów i gotówki w obiegu.
 • Czy pieniądze Polaków są bezpieczne? Efekt paniki największym zagrożeniem

  Czy pieniądze Polaków są bezpieczne? Efekt paniki największym zagrożeniem

  Stress testy banków prowadzone są w laboratoryjnych warunkach. Trzeba zauważyć, że dotyczą tych banków, które mają dosyć komfortową sytuację - spora część pożyczek jest udzielana polskiemu rządowi. Stąd analizy te są pozytywne. Należy jednak pamiętać o sytuacjach życiowych nie do przewidzenia. Jeżeli dojdzie do wybuchu paniki, żaden system nie wytrzyma jego objawów.
 • Sondaż Deutsche Bank: Mamy więcej oszczędności, ale wciąż stawiamy na lokaty

  Sondaż Deutsche Bank: Mamy więcej oszczędności, ale wciąż stawiamy na lokaty

  Kapitał z myślą o przyszłości buduje już trzy czwarte Polaków, a wśród osób o wyższych zarobkach odsetek ten wynosi prawie 90 proc. Mimo to, niezależnie od wysokości dochodów, od lat wybieramy w tym celu głównie konta oszczędnościowe i lokaty. Z danych NBP wynika, że na koniec 2017 r. Polacy trzymali aż jedną trzecią wszystkich swoich zasobów finansowych w gotówce lub na nieoprocentowanych bieżących rachunkach bankowych.

Filmy - Oszczędności Polaków (13)

 • Rafał Madej: Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe

  Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe z myślą o emeryturze i potrzebują wsparcia merytorycznego przy ich wyborze - mówi Rafał Madej, dyr. Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w PKO BP.
 • Nastolatki coraz chętniej oszczędzają. Najczęściej na realizację marzeń

  Blisko połowa nastolatków odkłada pieniądze na realizację swoich marzeń – wynika z obserwacji aplikacji Cashap. Zdecydowanie rzadziej oszczędzają na prezenty urodzinowe czy gwiazdkowe albo na podróże. U młodych ludzi wpływy do skarbonki są raczej okazjonalne i uzależnione od decyzji rodziców, więc motywacja do oszczędzania jest duża.
 • Chcesz być bogaty jak Niemcy? Sprawdź, jak oszczędzają

  Jak Niemcy pomnażają swoje majątki? Inwestują. Kupują coraz więcej złota. Prognozuje się, że w tym roku kupią ok. 120 ton czystego kruszcu. Polacy natomiast kupią między 7 a 10 ton złota. - Niemieccy klienci pokochali złoto. To jest niewątpliwy fakt. W tym roku prognozuje się, że w Niemczech klienci indywidualni kupią ok. 120 ton czystego kruszcu. W Polsce dla odmiany według różnych szacunków będzie to miedzy 7 a 10 ton. W związku z tym widać jak duży dystans między nami jest – mówi Michał Tekliński.
 • Ile pieniędzy potrzebujesz żeby spokojnie spać?

  Ile pensji potrzebujemy żeby spać spokojnie? 20 średnich krajowych. Minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tys. zł. Czy to wystarczy gdy np. stracimy pracę? To zależy od naszej sytuacji. Ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy?