Ośrodek Studiów Wschodnich

Artykuły - Ośrodek Studiów Wschodnich (2)

 • Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Przecena na rynku surowcowym wywołana koronawirusem dotknęła wiele krajów, w tym Rosję, której budżet w dużej mierze opiera się na wpływach z wydobycia i eksportu węglowodorów. O nowych realiach i wyzwaniach, jakie niesie dla Moskwy obecna sytuacja mówi Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
 • Nuklearny rynek Europy Środkowej jest dla Rosji bardzo atrakcyjny

  Nuklearny rynek Europy Środkowej jest dla Rosji bardzo atrakcyjny

  Rosja jest coraz bardziej zainteresowana inwestycjami w sektorze nuklearnym poza granicami kraju. Walczy o kontrakt na budowę elektrowni w Czechach. Zdaniem Marka Menkiszaka, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich, stanie w przetargu dotyczącym polskiej siłowni. Zarówno budowa elektrowni jądrowej za granicą, handel energią elektryczną, jak i wzbogacanie uranu i sprzedaż paliwa jądrowego są dla Moskwy istotnym źródłem dochodów. To także możliwość oddziaływania politycznego na poszczególne kraje.

Filmy - Ośrodek Studiów Wschodnich (1)

 • Nuklearny rynek Europy Środkowej atrakcyjny dla Rosji

  Rosja jest coraz bardziej zainteresowana inwestycjami w sektorze nuklearnym poza granicami kraju. Walczy o kontrakt na budowę elektrowni w Czechach. Zdaniem Marka Menkiszaka, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich, Rosja stanie w przetargu dotyczącym polskiej siłowni. Zarówno budowa elektrowni jądrowej za granicą, handel energią elektryczną, jak i wzbogacanie uranu i sprzedaż paliwa jądrowego są dla Moskwy istotnym źródłem dochodów. To także możliwość oddziaływania politycznego na poszczególne kraje.