opieka nad dzieckiem

Artykuły - Opieka nad dzieckiem (42)

 • Zasiłek opiekuńczy dla ojca z tytułu opieki nad noworodkiem

  Zasiłek opiekuńczy dla ojca z tytułu opieki nad noworodkiem

  Jeśli ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od "podstawowego" zasiłku opiekuńczego, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni .
 • ​Zasiłek opiekuńczy trudny do zdobycia

  ​Zasiłek opiekuńczy trudny do zdobycia

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ze zm.) jako świadczenie szczególne. W czasie epidemii miał on umożliwić rodzicom sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi. Świadczenie wynosiło 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru i przysługiwało m.in. rodzicom dzieci do ósmego roku życia.
 • Kiedy należy odmówić wypłaty zasiłku opiekuńczego?

  Kiedy należy odmówić wypłaty zasiłku opiekuńczego?

  Gdy pracownik zmuszony jest przerwać pracę, aby zaopiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, z reguły może liczyć na wypłatę zasiłku opiekuńczego, który w pewnym stopniu zrekompensuje mu utracone za ten okres wynagrodzenie. Trzeba jednak pamiętać, a niekiedy i uświadomić pracownika, że nie zawsze świadczenie to może być wypłacone. I nie chodzi tu wyłącznie o limit dni, za które ono przysługuje.
 • Rozwód: czy opieka naprzemienna to dobre rozwiązanie?

  Rozwód: czy opieka naprzemienna to dobre rozwiązanie?

  Rozstający się rodzice często nieświadomie krzywdzą swoje dzieci poprzez zapraszanie ich do swojego dorosłego konfliktu, a opieka naprzemienna nie gwarantuje tego, że dziecko wyjdzie z doświadczenia rozwodu rodziców bez szwanku. O tym, jak być ze swoimi dziećmi w trakcie i po rozstaniu rodziców opowiada psychoterapeutka i psycholog dziecięcy dr Kamila Lenkiewicz.
 • Częstochowa zapłaci rodzicom do 3250 zł za nianię, byle tylko pracowali

  Częstochowa zapłaci rodzicom do 3250 zł za nianię, byle tylko pracowali

  W Częstochowie startuje kolejna edycja projektu oferującego rodzicom chcącym wrócić do pracy dofinansowanie do zatrudnienia 30 niań oraz 13 nowych miejsc w jednym ze żłobków miejskich. Miasto zdobyło na ten cel 1,9 mln zł unijnego dofinansowania.
 • Zwolnienie na dziecko do lat 14

  Zwolnienie na dziecko do lat 14

  Pracownicy, którzy wychowują dzieci, mają szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14, które potocznie nazywane jest opieką na dziecko.
 • Internauci nie mieli litości. "Matka roku!"

  Internauci nie mieli litości. "Matka roku!"

  Wideo ukazujące małą dziewczynkę, która usiłuje doprosić się o matczyną uwagę podbiło internet. Użytkownicy nie zostawiają suchej nitki na matce. Często w mocno niecenzuralnych słowach udowadniają, że sami postąpiliby inaczej. Nie brakuje jednak głosów rozsądku.
 • 

Pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny

  Pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny

  Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny. Resort przygotował projekt nowelizacji, która doprecyzuje przepisy w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
 • Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu mogą wkrótce zniknąć

  Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu mogą wkrótce zniknąć

  Żądanie pieniędzy za obecność rodzica to norma w większości placówek, które rekompensują sobie dodatkowe wydatki na prąd czy wodę. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział uregulowanie tej kwestii.
 • Rząd wycofuje się ze wsparcia dla dzieci do trzech lat

  Rząd wycofuje się ze wsparcia dla dzieci do trzech lat

  Niania jest najdroższą formą opieki nad dziećmi do lat 3 i najmniej popularną - zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W jego ocenie, państwo powinno działać na rzecz dostępności instytucji opieki nad dziećmi tj. żłobków i klubów dziecięcych.