Opętanie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Opętanie (Film (2002)[Possession] Reż.Neil LaBute) ,

Artykuły - Opętanie (14)

 • W starożytności napady padaczkowe wiązano z opętaniem przez demona

  W starożytności napady padaczkowe wiązano z opętaniem przez demona

  Epilepsja to choroba znana od starożytności, która charakteryzuje się niekontrolowanymi atakami. Okazuje się, że w starożytnej Asyrii za napady padaczkowe obwiniano opętanie demona.
 • To oni biorą diabła za rogi. Zawód - egzorcysta

  To oni biorą diabła za rogi. Zawód - egzorcysta

  W Polsce jest ich około 120, ale niewiele mówi się na temat posługi, którą pełnią. Niezbędną zgodę do wykonywania "zawodu" otrzymują od samego biskupa, ale za swoje usługi nie mają prawa pobierać wynagrodzenia. O ich profesji nakręcono sporo filmów, które chętnie są oglądane przez miłośników mocnych wrażeń. Kim są egzorcyści, na czym polega ich funkcja, skąd czerpią wiedzę i czy podczas odprawiania egzorcyzmów są bezpośrednio narażeni na niebezpieczeństwo? Między innymi na te pytania odpowiada ksiądz egzorcysta Andrzej Grefkowicz.
 • "Rzeczpospolita": Egzorcyści mają u nas dużo pracy

  "Rzeczpospolita": Egzorcyści mają u nas dużo pracy

  Liczba Polaków, którzy chcą skorzystać z pomocy egzorcystów, rośnie tak szybko, że zaniepokoiła biskupów - donosi "Rzeczpospolita".
 • Prawdziwa historia dziewczyny, która nie chciała być medium

  Prawdziwa historia dziewczyny, która nie chciała być medium

  ​"Mama przez długi czas trwania małżeństwa nie mogła zajść w ciążę, dlatego obydwoje rodzice leczyli się wszelkimi sposobami - także tymi 'szamańskimi', jak mi o tym powtórzono. Decydujący w tym przypadku wydawał się być zabieg akupunktury, wykonany przez Chinkę, absolwentkę tamtejszego uniwersytetu medycyny ludowej" - czytamy w książce Rose Mary i ks. Aleksandra Posackiego "Nie krocz za mną". To "prawdziwa historia dziewczyny, która nie chciała być medium"...
 • Czy opętany może być tylko człowiek?

  Czy opętany może być tylko człowiek?

  ​Z opętaniem mamy do czynienia w momencie, gdy duch pozbawiony ciała przejmuje kontrolę nad umysłem i ciałem osoby żyjącej lub gdy na tę osobę mają wpływ jakieś negatywne energie. Opętanie zawsze prowadzi do poważnych zmian osobowości.
 • Demony nie śpią - egzorcyści nie próżnują

  Demony nie śpią - egzorcyści nie próżnują

  Egzorcyzmy, demony, magia, czary... Dla wielu to wymysły średniowiecza, dla niektórych - chleb powszedni. Grzegorz Bacik, autor książek "Okultyzm", "Zniewolenie demoniczne" oraz "Pokonać mroczne siły" w wywiadzie dla INTERIA. PL opowiada historie, które podsumować można by jednym słowem: niewiarygodne. Żyjemy w XXI wieku, ktoś powie. Jak więc wytłumaczyć fakt, że egzorcyści nie narzekają dziś na brak "roboty"? Może tym, że ponoć największym sukcesem szatana jest to, że ludzie przestali w niego wierzyć?
 • "Każdego może opętać szatan"

  "Każdego może opętać szatan"

  Przed cerkwią Wszystkich Krymskich Świętych w mieście Ałuszta na Krymie wielkie poruszenie. Zakutane w czarne chusty babiny nabierają święconej wody do pustych, plastykowych butelek po gazowanych napojach. Wody może natoczyć sobie każdy - stoi przed cerkwią w wielkich, blaszanych cysternach. Kurek ma kształt prawosławnego krzyża. Z pełnymi butelkami w dłoniach kobiety przechodzą przez cerkiewne drzwi i znikają w ciemnym wnętrzu. Ze środka dobywa się przeraźliwy krzyk.
 • Choroba zwana opętaniem

  Choroba zwana opętaniem

  Zewnętrzne objawy opętania, takie jak sztywnienie mięśni czy drgawki, łudząco przypominają objawy wielu chorób psychicznych. Czy można zatem powiedzieć, że opętanie jest chorobą psychiczną?
 • Mężni w wierze

  Z księdzem Andrzejem Trojanowskim, wykładowcą teologii, diecezjalnym egzorcystą, rozmawia Jadwiga Knie-Górna
 • Luchino Visconti w Arsie

  Luchino Visconti w Arsie

  W krakowskim kinie Ars, z okazji setnej rocznicy urodzin Luchino Viscontiego, rozpoczął się w poniedziałek, 27 listopada, przegląd 10 filmów włoskiego mistrza kina. Na początek wyświetlono "Niewinne" (1976) - ostatni film twórcy "Śmierci w Wenecji". Przegląd potrwa do 7 grudnia.

Filmy - Opętanie (7)

 • Sebastian Szałachowski. Z boiska do egzorcyzmów

  Sebastian Szałachowski skończył karierę piłkarską w wieku 30 lat, postanowił wówczas oddać swoje życie Bogu. Razem z żoną Martą Szałachowską należą do Zakonu Rodzina Serca Miłości Ukrzyżowanej. Obecnie jest asystentem egzorcysty. Jak wygląda jego posługa? Jak zachowuje się osoba opętana? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Klientka kawiarni wpadła w furię! Potrzebuje egzorcysty?

  Znakomity pomysł na marketingowy żart! W ramach promocji nowego remake'u legendarnego horroru "Carrie", klientom pewnej amerykańskiej kawiarni zgotowano posępny "wkręt". Co jeśli jedna ze zdenerwowanych klientek wykorzysta swoje magiczne moce, by zemścić się na facecie, który oblał jej laptopa kawą? Zobaczcie!
 • Opętany kucharz smaży naleśniki

  Ewidentnie rozpiera go energia...
 • "Ostatni egzorcyzm. Część 2"

  Błąkająca się, przerażona Nell Sweetzer (Ashley Bell) zostaje znaleziona na pustkowiach Luizjany. Kobieta padła ofiarą amnezji i nie pamięta większości dramatycznych wydarzeń z ostatnich miesięcy. Po powrocie do Nowego Orleanu Nell próbuje ułożyć sobie życie na nowo, jednak wkrótce zła moc, która ją opętała, powraca z kolejnym, diabolicznym planem...