open-source

Artykuły - Open-source (140)

 • Windows 7 jako wolne oprogramowanie?

  Windows 7 jako wolne oprogramowanie?

  Free Software Foundation wystosowało specjalną petycję domagającą się wydania Windows 7 jako oprogramowania open source.
 • Toyota wspiera budowę symulatora autonomicznej jazdy

  Toyota wspiera budowę symulatora autonomicznej jazdy

  Toyota Research Institute (TRI) zwiększa swoje wsparcie dla oprogramowania open-source, przekazując 100 000 dolarów ośrodkowi badawczemu non-profit Computer Vision Center (CVC). Dotacja ma na celu przyspieszenie budowy symulatora zautomatyzowanej jazdy z otwartym kodem źródłowym.
 • Microsoft: Wolne oprogramowanie jest bardziej podatne na ataki

  Microsoft: Wolne oprogramowanie jest bardziej podatne na ataki

  Podczas jednego ze szczytów Parlamentu Europejskiego, w którym udział brała przedstawicielka Microsoftu, padły słowa na temat podatności wolnego oprogramowania na wszelkiego rodzaju ataki i wymuszenia. Według giganta z Redmond, ryzyko jest znacznie większe niż w przypadku klasycznego software’u.
 • Żandarmeria we Francji przeszła na Linuxa

  Żandarmeria we Francji przeszła na Linuxa

  Francuska żandarmeria całkowicie zrezygnowała z rozwiązań komercyjnych na rzecz programów typu open-source. Zaczęło się niewinnie - od instalacji darmowego pakietu biurowego Open Office. Aktualnie prawie cała struktura żandarmerii operuje na Linuksie, używając wyłącznie wolnego oprogramowania. Czy odważny przykład z Francji przekona inne kraje do podobnych rozwiązań?
 • Open Data - wolny przepływ danych w Unii Europejskiej

  Open Data - wolny przepływ danych w Unii Europejskiej

  27 krajów członkowskich Unii Europejskiej podjęło decyzję o udostępnieniu cyfrowych danych zgromadzonych przez biblioteki, archiwa oraz muzea. Wszystkie instytucje korzystające z budżetu państwowego. Dlaczego podjęta decyzja może być tak rewolucyjna?
 • Niemieccy urzędnicy narzekają na Open Office, chcą powrotu MS Office

  Niemieccy urzędnicy narzekają na Open Office, chcą powrotu MS Office

  OpenOffice i projekty pochodne poczyniły duży postęp w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele przedsiębiorstw i urzędów zaoszczędziło dzięki korzystaniu z tych dystrybucji spore sumy pieniędzy. Czy jednak wolnoźródłowy pakiet biurowy rzeczywiście dorównuje komercyjnej konkurencji z Microsoft?
 • Magenta - nieznana twarz iOS

  Magenta - nieznana twarz iOS

  System operacyjny jest najważniejszą częścią oprogramowania każdego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku iPhone'a i jego iOS. Projekt Magenta zmierza do odtworzenia pierwszej wersji tego systemu przy pomocy dostępnych bibliotek Open Source.
 • Vivaldi - tablet open-source wkrótce w sprzedaży

  Vivaldi - tablet open-source wkrótce w sprzedaży

  Ciekawy tablet typut open-source o nazwie Vivaldi wkrótce trafi do sprzedaży. Dlaczego warto się nim zainteresować?
 • Red Hat - Linux, który zarobił miliard dolarów

  Red Hat - Linux, który zarobił miliard dolarów

  Stare, ludowe porzekadło mówi, że najbardziej cenną rzeczą jest święty spokój. Czy reguła ta sprawdza się również w branży IT? Okazuje się, że jak najbardziej. Dowodem na to może być jedna z dystrybucji Linuksa - Red Hat, którego dochód przekroczył miliard dolarów. Naprawdę dużo, prawda? Szczególnie, że jest to rozwiązanie o korzeniach open-source.
 • Islandia zamierza przejść na open source

  Islandia zamierza przejść na open source

  Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Komisji Europejskiej, Rząd Islandii rozpoczął projekt mający na celu przygotowanie się do migracji wszystkich swoich stacji roboczych na oprogramowanie open source (otwarte oprogramowanie).