opakowania

Artykuły - Opakowania (85)

 • Koniec z plastikowymi sztućcami? Koszty spadną na konsumentów

  Koniec z plastikowymi sztućcami? Koszty spadną na konsumentów

  Trwają prace nad wycofywaniem z rynku plastikowych sztućców, słomek i talerzy. Koszty ekologicznych zamienników mogą spaść na konsumentów.
 • Przy sklepach Żabki staną automaty do zbiórki opakowań

  Przy sklepach Żabki staną automaty do zbiórki opakowań

  Żabka Polska i Żywiec Zdrój postawią przy sklepach Żabki automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych butelek. Podjęte działania mają wpisywać się w gospodarkę obiegu zamkniętego.
 • Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Największym wyzwaniem w gospodarce odpadami jest brak perspektyw co do tego, jak będzie wyglądał system w perspektywie kilku lat. Nie możemy budować na potęgę spalarni odpadów, bo biorąc po uwagę przewidziane prawem wymagane poziomy recyklingu w końcu zabraknie wsadu do spalania - mówi Interii Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych w Europie Północno-Wschodniej firmy TOMRA działającej na rynku urządzeń do sortowania i automatów do opakowań zwrotnych.
 • Raport: Europa wraca do plastiku

  Raport: Europa wraca do plastiku

  Dzisiaj same opakowania, jak kubeczki po jogurtach i butelki na wodę, stanowią 61 proc. odpadów z tworzyw sztucznych w UE, a będzie jeszcze gorzej - wynika z najnowszego raportu unijnych kontrolerów.
 • Jak powinien funkcjonować dobry system kaucyjny?

  Jak powinien funkcjonować dobry system kaucyjny?

  Obserwacja sprawnie funkcjonujących systemów kaucyjnych w krajach skandynawskich oraz innych krajach Europy Zachodniej pozwala nam wyciągnąć z nich najlepsze doświadczenia - elementy przesądzające, że systemy te są w pełni skuteczne. Przede wszystkim kluczowe jest funkcjonowanie jednego, scentralizowanego systemu kaucyjnego.
 • Ekologia zdominowała rynek opakowań. W najbliższych latach nie wyprze jednak tworzyw sztucznych

  Ekologia zdominowała rynek opakowań. W najbliższych latach nie wyprze jednak tworzyw sztucznych

  Na rynku pojawia się coraz więcej biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań. Producenci w ten sposób chcą nadążyć za modą na ekologię. - Pomimo tego w ciągu najbliższych kilku lat plastik nie zniknie całkowicie z rynku opakowań. Wygoda jego użytkowania przewyższa na razie aspekty ekologiczne - mówi Beata Pyś-Skrońska, zastępca dyrektora w Polskiej Izbie Opakowań.
 • W Polsce jest za dużo opakowań - jak rozwiązać ten problem?

  W Polsce jest za dużo opakowań - jak rozwiązać ten problem?

  W obecnie obowiązującym systemie za zbieranie, przetwarzanie i segregowanie odpadów odpowiedzialne są przede wszystkim gminy - przy dużym współudziale finansowym konsumentów.
 • Oddawanie opakowań za kaucją powinno być łatwe, automatyczne i motywujące

  Oddawanie opakowań za kaucją powinno być łatwe, automatyczne i motywujące

  Obecnie system kaucyjny w Polsce dotyczy tylko butelek szklanych. Jest też dosyć skomplikowany i trudny dla konsumenta - oddanie butelki w sklepie często wymaga przedstawienia dowodu zakupu, nie jest więc ani szybkie, ani łatwe. Według dyrektywy unijnej, która zaczęła obowiązywać od lipca tego roku, w Polsce powinien działać scentralizowany, sprawny system kaucyjny - obejmujący wszystkie opakowania po napojach.
 • Canpack zbuduje fabrykę w USA

  Canpack zbuduje fabrykę w USA

  Krakowska firma produkująca opakowania metalowe i szklane zamierza zbudować fabrykę w USA. Grupa Canpack SA otwarcie fabryki planuje na ostatni kwartał 2021 roku.
 • Kto płaci, a kto powinien płacić za odpady opakowaniowe?

  Kto płaci, a kto powinien płacić za odpady opakowaniowe?

  Od kilku miesięcy w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, który ma spełniać wymagania dyrektyw unijnych w sprawie odpadów. Według tych dyrektyw, to wprowadzający produkt w opakowaniach jest odpowiedzialny za jego zbiórkę, zagospodarowanie i recykling, gdy ten stanie się odpadem.

Filmy - Opakowania (6)

 • W Polsce jest za dużo opakowań – jak rozwiązać ten problem?

  W obecnie obowiązującym systemie za zbieranie, przetwarzanie i segregowanie odpadów odpowiedzialne są przede wszystkim gminy – przy dużym współudziale finansowym konsumentów. Ciężar finansowy, który jest z tym związany, jest znaczący. Brakuje natomiast w całym systemie odpowiedzialności osób i organizacji, które są głównym powodem powstawania tak dużej ilości śmieci – producentów.
 • Jak samodzielnie zrobić papier pakunkowy?

  Prezenty, którymi obdarowujemy swoich najbliższych, nie mogą obejść się bez odpowiedniego opakowania. W sklepach dostępnych jest mnóstwo przepięknych torebek, ale wielu z nas chętnie sięga po tradycyjny papier pakunkowy. Choć to trudniejsze, efekt jest za każdym razem niesamowity, a cały sekret tkwi nie tylko w tym, jak poskładać taki papier, ale przede wszystkim we wzorach i kolorach, dobieranych stosowanie do okazji. Jak samodzielnie zrobić papier pakunkowy? To dziecinnie proste! W ten sposób samodzielnie zrobicie papier do pakowania prezentów, który z pewnością podkreśli osobisty charakter prezentu!
 • Zgrzewanie folii domowym sposobem

  Zgrzewarka to doskonały sposób na zabezpieczanie przedmiotów, a także jedzenia - w ten sposób zyskujemy pewność, że nic nieporządanego nie znajdzie się w zupie czy specjalnie przygotowanych rzeczach, to też świetny sposób, by zachować świeżość produktów! Pakowanie folią na ciepło wymaga jednak drogiego urządzenia - chyba że wypróbujecie nasz domowy sposób na zgrzewanie folii! To naprawdę proste!
 • Życie bez śmieci. Sklep bez opakowań

  W Kolonii powstał sklep bez opakowań. W asortymencie znaleźć można czekoladę, makaron czy mydło. Skusicie się?