oligarchowie

Artykuły - Oligarchowie (32)

 • "FT": Prawdziwy test dla Ukrainy

  "FT": Prawdziwy test dla Ukrainy

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski staje przed decydującym wyborem: czy chce zostać "sługą narodu", od nazwy jego partii, czy "sługą oligarchów" - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times". Gazeta ostrzega przed ugodą wokół PrivatBanku.
 • Ukraina ostro głosuje przeciw układowi

  Ukraina ostro głosuje przeciw układowi

  Zakładając, że Ukraińcy zagłosowali przeciwko układowi, to "wybór telewizyjnego komika, który dotychczas nie miał nic wspólnego z polityką, jest jak najbardziej racjonalny" - konstatuje konserwatywny dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
 • Rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew pozostanie w areszcie

  Rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew pozostanie w areszcie

  Rosyjski bankier Jarosław Aleksiejew pozostanie na razie w areszcie, choć wpłacone zostało za niego 400 tys. zł poręczenia majątkowego. Sąd wstrzymał zwolnienie na wniosek prokuratury - poinformował we wtorek obrońca aresztowanego mec. Maciej Zaborowski.
 • Będą raje podatkowe dla rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

  Będą raje podatkowe dla rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

  Władze Rosji chcą stworzyć raje podatkowe, do których oligarchowie, objęci sankcjami USA, mogliby sprowadzić kapitały z zagranicy; omawiany jest projekt powołania dwóch takich specjalnych stref: w Królewcu (ros. Kaliningradzie) i Władywostoku - piszą we wtorek "Wiedomosti".
 • Media to sfera wrażliwa

  Media to sfera wrażliwa

  Rosyjski kapitał nie powinien mieć możliwości zakupu najważniejszych mediów w Polsce - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • Miliardowe premie członków zarządu Rosnieftu

  Miliardowe premie członków zarządu Rosnieftu

  Łączna suma premii wypłaconych członkom zarządu rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft za pierwszy kwartał 2017 r. wyniosła 1,5 mld rubli (ok. 100 mln zł) i przewyższyła stukrotnie wysokość premii za pierwszy kwartał 2016 r. - poinformowała rosyjska gazeta "Wiedomosti".
 • Czeski minister finansów ma spore kłopoty

  Czeski minister finansów ma spore kłopoty

  Czeski minister finansów Andrej Babisz zapowiedział, że poradzi się prawników, jak ma postępować w związku z uchwaloną wczoraj przez Izbę Poselską nowelizacją ustawy o konflikcie interesów, ale uczyni to dopiero po zatwierdzeniu jej przez Senat i prezydenta.
 • MFW: Możliwe wycofanie trzeciej transzy kredytu dla Ukrainy?

  MFW: Możliwe wycofanie trzeciej transzy kredytu dla Ukrainy?

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy dostrzega zachodzące na Ukrainie postępy. Jednocześnie ocenia, że walka z korupcją toczy się zbyt wolno. Dlatego odłożył do września przyznanie wsparcia finansowego, na które czeka kraj, wymagający odbudowy i wprowadzenia dalszych zmian.
 • Związki wiceszefa Banku Rosji z tagańską mafią

  Związki wiceszefa Banku Rosji z tagańską mafią

  - Wiceprezes Banku Rosji Aleksandr Torszyn instruował członków tagańskiej mafii w sprawie prania pieniędzy za pośrednictwem banków i handlu nieruchomościami w Hiszpanii - podała we wtorek agencja Bloomberg, powołując się na informacje hiszpańskiej policji.
 • Putin blokuje transakcję Rosnieftu

  Putin blokuje transakcję Rosnieftu

  Prezydent Rosji Władimir Putin zablokował w ubiegłym tygodniu udział Rosnieftu w prywatyzacji spółki naftowej Basznieft; szefem Rosnieftu jest Igor Sieczyn, jeden z jego najbliższych współpracowników. "Putin hamuje apetyt Sieczyna" - pisze magazyn "American Interest".

Filmy - Oligarchowie (2)

 • Tak żyją dzieci rosyjskich oligarchów!

  Francuska dziennikarka Marie Freyssac przez rok była guwernantką dzieci rosyjskich miliarderów. Mieszkała w wynajętym specjalnie dla niej apartamencie, a za swoją pracę dostawała miesięcznie 5 tysięcy euro. Do jej obowiązków należało uczenie czteroletniego Aloszy i siedmioletniej Lizy języka francuskiego oraz spełnianie ich zachcianek. W "Dzień Dobry TVN" Freyssac opowiedziała o tym, jak żyją najbogatsi Rosjanie. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Rosyjscy oligarchowie pod opieką Putina

  Despota w przebraniu demokraty - tak odbierany jest Władimir Putin na Zachodzie. Ale w Rosji wielu ludzi darzy go wielką sympatią. Problemu z Putinem nie mają także rosyjscy oligarchowie, cieszący się szczególnymi przywilejami. Jednym z nich jest Uzbek Maks Ibragimow, przez rosyjską prasę okrzyknięty „królem kanap”. To potentat na rynku meblowym i jeden z najbogatszych ludzi w Rosji. Ibragimow ma u Władimira Putina specjalne względy. Dzięki specjalnemu pozwoleniu od prezydenta, jego firma zbudowała dla katedry w Kaliningradzie kopię zabytkowych organów. W rewanżu oligarcha przekazał pokaźną sumę na odbudowę kościelnej biblioteki, w której niegdyś przez kilkadziesiąt lat pracował Immanuel Kant. Fabrykant wyposażył też rządowe samoloty, którymi Putin podróżuje po Rosji. Pytany o wojnę na Ukrainie, odpowiada, że doniesienia z frontu to propaganda. Nie jest też za zwiększaniem swobód demokratycznych w kraju. Uzbecki bogacz mieszka w centrum Kaliningradu, w pałacyku przypominającym budowle z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Najważniejsze osoby w jego życiu to żona i dwójka dzieci. Sen z powiek spędza jednak Maksowi możliwe zaostrzenie kryzysu ukraińskiego. – Wszędzie zapanował chaos. Jeśli coś podobnego wydarzy się u nas, to my, bogaci, będziemy pierwszymi ofiarami. Staniemy się żywymi tarczami strzelniczymi – mówi oligarcha. Dla rosyjskich bogaczy Władimir Putin jest kimś więcej niż politycznym przywódcą. To ich dobroczyńca i protektor, gwarantujący bezpieczeństwo ich fortun. Nic dziwnego, że oligarchowie stoją za nim murem...