Biznes - olej

Artykuły - Olej (129)

 • Olej po smażeniu frytek uratuje polski transport?

  Olej po smażeniu frytek uratuje polski transport?

  Udział odnawialnej energii w polskim transporcie jest niższy niż średnia unijna. Polska najpewniej nie wypełni unijnego celu odnawialnej energii na 2020 r. Szansą, aby to zmienić, są biopaliwa, a wśród nich olej po smażeniu frytek.
 • W sieci przybywa nieprawdziwych informacji o produktach żywnościowych. Coraz trudniej z nimi walczyć

  W sieci przybywa nieprawdziwych informacji o produktach żywnościowych. Coraz trudniej z nimi walczyć

  Fałszywe informacje, czyli tzw. fake newsy, pojawiają się w przestrzeni publicznej w jednej chwili i szybko się rozprzestrzeniają. Nagle konsumenci dowiadują się, że produkty, których bez żadnych negatywnych skutków używali przez dużą część życia, są niekorzystne lub wręcz szkodliwe. Takie historie to nie nowość, ale w dobie cyfrowych mediów coraz trudniej z nimi walczyć. Ostatnią, choć niejedyną, głośną sprawą tego typu była historii Nutelli.
 • Zalewa nas olej napędowy z szarej strefy

  Zalewa nas olej napędowy z szarej strefy

  Dane o rozwoju polskiej gospodarki i wzroście transportu nie korelują z danymi o oficjalnym zużyciu oleju napędowego.
 • Ceny rzepaku bardzo niskie. Olej na półkach może potanieć o 5-6 proc.

  Ceny rzepaku bardzo niskie. Olej na półkach może potanieć o 5-6 proc.

  Rzepak w skupach jest nawet dwa razy tańszy niż w ubiegłym roku. To efekt zwiększonego areału upraw, ale też zapowiedzi dobrych zbiorów w Polsce i w innych krajach UE. Rolnicy protestują, ale według Polskiej Federacji Producentów Żywności niskie ceny są naturalną konsekwencją nadpodaży na rynku. Eksperci szacują, że spadną również ceny oleju rzepakowego.
 • Odnawianie drewnianych drzwi i okien

  Odnawianie drewnianych drzwi i okien

  Okna i drzwi zewnętrzne pełnią w domu szczególną funkcję. Mają być wytrzymałe, żeby zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Muszą być na tyle trwałe, by nie wpuszczać do domu zimna i wilgoci. Jak również, powinny być ładne - w końcu będziemy na nie patrzeć przez wiele lat. Te wszystkie warunki z powodzeniem spełni drewniana stolarka otworowa.
 • Stare drewno pod specjalną ochroną

  Stare drewno pod specjalną ochroną

  Skrzypiąca dębowa podłoga, stolik po babci z przetartym blatem czy wysłużona ogrodowa altanka - stare drewno ma wyjątkowy urok i nierzadko wielką wartość. Wymaga jednak szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów, jeśli chcemy, by cieszyło oczy przez długie lata. Wiedzą o tym nie tylko konserwatorzy zabytków, ale i zwykli użytkownicy, którzy chcą zachować urok antyków.
 • Odświeżamy wnętrza - szybki remont w jeden dzień

  Odświeżamy wnętrza - szybki remont w jeden dzień

  Odnowienie drewnianych wnętrz i mebli w domu to zajęcie, które łatwo odkładać w nieokreśloną przyszłość. Tymczasem stary stolik straszy, a obdrapane drzwi aż proszą się o pomalowanie. Może w tym roku warto zebrać się w sobie? Szybki remont to zadanie na tyle proste, że możemy z łatwością sami się do tego zabrać. Jeśli starannie przemyślimy plan pracy i odpowiednio dobierzemy produkty, całość może zabrać nam mniej niż jeden dzień! Podpowiadamy jak ułatwić sobie to zadanie.
 • Zabezpieczenie drewnianej architektury na zewnątrz

  Zabezpieczenie drewnianej architektury na zewnątrz

  Drewno użytkowane na zewnątrz w największym stopniu narażone jest na zniszczenie przez grzyby, pleśń czy robaki oraz czynniki atmosferyczne. Dlatego wymaga trwałego zabezpieczenia. Jakim preparatem najlepiej zabezpieczyć wybraną powierzchnię i jak często odnawiać ochronę?
 • Zasady stosowania zwolnienia od akcyzy dla olejów smarowych

  Na gruncie ustawy o podatku akcyzowym, oleje smarowe o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 są wyrobami akcyzowymi należącymi do grupy wyrobów energetycznych. Oleje te, zasadniczo, podlegają opodatkowaniu według stawki akcyzy w wysokości 1 180,00 PLN/1 000 litrów (z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 - oleje białe, parafina ciekła oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99). Powyższe wynika z art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym.
 • 5 zł za litr - taniej nie będzie

  5 zł za litr - taniej nie będzie

  Zdaniem analityków, litr benzyny bezołowiowej 95 lub oleju napędowego będzie kosztować 5 złotych już w tym tygodniu.