oksytocyna

Artykuły - Oksytocyna (19)

 • Olej sojowy jest niebezpieczny

  Olej sojowy jest niebezpieczny

  ​Użycie oleju sojowego znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dekad - w Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej spożywany olej jadalny. To zdarzenie zbiegło się w czasie z alarmującym wzrostem wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Nowe wyniki badań sugerują, że mogą za to odpowiadać zmiany genetyczne wywoływane przez olej sojowy.
 • Stworzono nową wersję oksytocyny

  Stworzono nową wersję oksytocyny

  Oksytocyna, często nazywana "hormonem miłości", stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Wiele osób używa jej jako składnik tuszy do tatuaży lub naszyjników. Ale ma także efekty uboczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland stworzyli zmodyfikowaną wersję oksytocyny bez wad.
 • Oksytocyna pomaga zachować trzeźwość

  Oksytocyna pomaga zachować trzeźwość

  Naukowcy odkryli kolejne pozytywne działanie oksytocyny, zwanej hormonem miłości. Tym razem okazało się, że substancja ta zapobiega odurzeniu alkoholem.
 • Bez "hormonu miłości" nie ma seksu

  Bez "hormonu miłości" nie ma seksu

  ​Niewielka grupa neuronów, która reaguje na hormon oksytocynę jest kluczem do kontroli zachowań seksualnych u myszy. Prawdopodobnie podobny mechanizm zachodzi także u ludzi.
 • Hormon miłości sprzyja kłamstwom dla dobra grupy

  Hormon miłości sprzyja kłamstwom dla dobra grupy

  Oksytocyna jest powszechnie nazywana hormonem miłości, ale ma również swoje mroczniejsze oblicze. Naukowcy zauważyli, że pod wpływem oksytocyny możemy być bardziej skłonni do kłamania.
 • Oksytocyna lekarstwem na bóle brzucha

  Oksytocyna lekarstwem na bóle brzucha

  Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", bardzo dobrze działa na przewlekły ból brzucha.
 • Odkryto gen odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy

  Odkryto gen odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy

  Odkryto gen, który odpowiada za zdolność do zapamiętywania twarzy. Naukowcy przekonują, że to osiągnięcie może mieć ogromne znaczenie dla osób, u których występują problemy z przetwarzaniem informacji społecznych, łącznie z autyzmem.
 • Oksytocyna: Odsuwa zajętych mężczyzn od obcych kobiet

  Oksytocyna: Odsuwa zajętych mężczyzn od obcych kobiet

  Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkrywają kolejną tajemnicę okstytocyny. Potwierdzają, że ten "hormon miłości" buduje więzi między ludźmi na wiele sposobów. Przed rokiem ogłosili, że oksytocyna dosłownie odpycha mężczyznę od innych kobiet, teraz okazuje się, że za sprawą tego hormonu jego własna partnerka podoba mu się jeszcze bardziej.
 • Jest ciemna strona hormonu miłości

  Jest ciemna strona hormonu miłości

  Oksytocyna, zwana też hormonem miłości, była do tej pory kojarzona z pozytywnymi zjawiskami - współpracą, zaufaniem i wysokim poziomem dobrostanu psychicznego. Tymczasem okazuje się, że sprzyja też powstawaniu uczuć strachu i lęku - wynika z najnowszych badań.

Filmy - Oksytocyna (1)

 • Oksytocyna: Hormon o niezwykłych właściwościach

  Z wielu badań wynika, że utrzymywanie wysokiego poziomu oksytocyny we krwi jest wręcz niezbędne dla dobrego samopoczucia i funkcjonowania kobiety. Hormon ten może wpłynąć na poprawę jakość związku, na zdrowie, a także na... wagę. Szczególnie kobiet.