Odra

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
odra (choroba) ,

Artykuły - Odra (486)

 • Coraz więcej dorosłych osób choruje na odrę

  Coraz więcej dorosłych osób choruje na odrę

  Od stycznia w całej Polsce odnotowano ponad 1200 przypadków tej choroby. Dla porównania: w całym ubiegłym roku odrę zdiagnozowano u 900 pacjentów. Dane lekarzy pokazują, że w całym kraju jest teraz kilka ognisk tej choroby.
 • Ognisko odry już 35 kilometrów od Polski

  Ognisko odry już 35 kilometrów od Polski

  ​Nie umilkły jeszcze echa informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat drastycznego wzrostu liczby zachorowań na odrę, gdy zza naszej wschodniej granicy przyszła dramatyczna wiadomość. W leżącym zaledwie 35 kilometrów od Polski Wołkowysku znajduje się ognisko tej choroby. Liczba cierpiących na nią pacjentów w ciągu 10 dni wzrosła o ponad 300 procent.
 • Odra w Europie

  Odra w Europie

  Groźna choroba wirusowa – odra – zbiera śmiertelne żniwo w Rumunii. Od początku epidemii w 2016 roku zmarło tam już 17 dzieci, a do 10 marca odnotowano 3446 przypadków choroby. Niepokoi także sytuacja w kilku innych krajach europejskich.
 • Promy i barki wrócą na polskie rzeki

  Promy i barki wrócą na polskie rzeki

  Tak deklaruje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kierownictwo resortu pokazało we Wrocławiu plan użeglownienia Odry i Wisły.
 • Czy grozi nam epidemia odry?

  Czy grozi nam epidemia odry?

  Pediatra Aneta Górska-Kot opowiedziała w "Dzień Dobry TVN" o tym, czy grozi nam epidemia odry. - Odra jest chorobą wirusową, która kiedyś była dość powszechna. Nie jest groźna, ale jej powikłania, takie jak zapalenie płuc czy mózgu mogą być śmiertelne - wyjaśniła. - To, co się dzieje z odrą na świecie, to pokłosie ruchów antyszczepionkowych i turystycznych. Przywieźć odrę z zagranicy nie jest trudno - dodała. Czy szczep
 • Opolskie: Wody w rzekach stopniowo opadają

  Wody w rzekach na Opolszczyźnie stopniowo opadają - wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK). Stan alarmowy jest przekroczony tylko na Odrze w Brzegu, gdzie w nocy poziom wody jeszcze rósł, oraz przy ujściu Nysy Kłodzkiej.
 • Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Nowelizacja Prawa wodnego, zakładająca m.in. obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie np. z rzek, powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
 • RMF24: Epidemia odry w Holandii. Zmarła nastolatka

  RMF24: Epidemia odry w Holandii. Zmarła nastolatka

  17-letnia uczennica zmarła w Holandii na odrę. Nastolatka nie była szczepiona. Należała do protestanckiej grupy religijnej, której członkowie odmawiają szczepień. Szacuje się, że na odrę może chorować około 300 osób.
 • Co to za wysypka? Pediatra wyjaśnia

  Co to za wysypka? Pediatra wyjaśnia

  ​Smyk ma na ciele krostki? Sprawdź, jak odróżnić zwykłe podrażnienie od groźnej choroby zakaźnej.
 • IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne dla dorzecza Odry

  IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne dla dorzecza Odry

  Na zachodzie Polski spodziewane są intensywne opady deszczu, co grozi zalaniami i podtopieniami.

Filmy - Odra (26)

 • Odra w Zachodniopomorskiem. Już 30 przypadków

  Szczecin. Trzydzieści przypadków podejrzeń zachorowań na odrę wystąpiło w Zachodniopomorskiem – poinformował wojewódzki sanepid. W związku z wystąpieniem ogniska odry wśród pracowników szpitala MSWiA w Szczecinie wprowadzono szczególny rygor sanitarny. - 20 przypadków, w tym jeden potwierdzony, dotyczy ogniska w szpitalu w Szczecinie. Kolejnych 8 to pojedyncze przypadki zgłoszone przez lekarzy, a kolejne dwa przypadki dotyczą jednej osoby w Świnoujściu i jednej w powiecie kamieńskim – poinformowała Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. W szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Wprowadzono zakaz odwiedzin oraz odwołano niektóre zabiegi dla pacjentów dochodzących z domu. - Pani z ochrony powiedziała, że nie można wchodzić, że wszystko jest odwołane i trzeba dzwonić – powiedziała jedna z pacjentek. Dyrekcja szpitala poinformowała na stronie internetowej, że od wtorku (22.01) planowane jest wznowienie przyjmowania pacjentów w poradniach specjalistycznych. Przywrócone zostaną badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. (TVN24/x-news)
 • Odra atakuje pod Warszawą. Coraz więcej chorych

  Do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie lekarze zgłosili 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej z podstawówek i ich rodzin. Drugie ognisko odry rozszerza się w Piastowie. Kolejne może pojawić się również w Nadarzynie. (TVN24/x-news)
 • W Polsce lawinowo wzrasta liczba chorych na odrę

  Choroba, która do niedawna już u nas nie występowała, jest przywlekana z sąsiednich krajów, gdzie wciąż jest groźna. Według specjalistów, powrót odry to "zasługa" przeciwników szczepień. "Propaganda ludzi niedouczonych, pewnych siebie i bardzo agresywnych działa skutecznie. Mówię o ruchach antyszczepionkowych" – ubolewa prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Prof. Andrzej Radzikowski, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że jedynym sposobem na powstrzymanie nadchodzącej epidemii odry są powszechne szczepienia. Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce nie ma miejscowych ognisk choroby, jednak można się nią zarazić od mieszkańców sąsiadujących z Polską krajów. Epidemię odry odnotowano niedawno m. in. w Czechach. "Jedna osoba, może zarazić 15 do 20 osób, dla porównania chory na grypę może zarazić jedną, dwie osoby. Jest to zatem choroba bardzo szybko rozprzestrzeniająca się" – tłumaczy dr n. medycznych Andrzej Trybusz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. (TVN24/x-news)
 • 22. kol.: Wisła - Odra

  Być może nasza taktyka zabiła piękno gry, ale cel uświęca środki - mówił po meczu z Wisłą, szczęśliwy z remisu, szkoleniowiec Odry Janusz Białek.