obozy zagłady

Synonimy:
obóz zagłady,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Obozy zagłady (24)

 • PiS: Użycie słów "polskie obozy śmierci" powinno być ścigane z urzędu

  PiS: Użycie słów "polskie obozy śmierci" powinno być ścigane z urzędu

  Określanie niemieckich nazistowskich obozów zagłady mianem polskich powinno być ścigane z urzędu i zagrożone karą do 5 lat więzienia - uważają posłowie PiS, którzy złożyli projekty nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o IPN zawierające takie zapisy.
 • "Zginęli w dramatycznej, krzyczącej, sobiborskiej ciszy"

  "Zginęli w dramatycznej, krzyczącej, sobiborskiej ciszy"

  Z udziałem przedstawicieli rządów Polski, Izraela, Holandii i Słowacji odbyły się uroczystości 70. rocznicy powstania w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze na Lubelszczyźnie. Uczestniczyli w nich także trzej z 49 ocalałych uczestników buntu, którym udało się uciec z obozu 14 października 1943 roku: Thomas Blatt, Philip Bialowitz i Jules Schelvis. Z rąk szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego odebrali nadane przez Bronisława Komorowskiego Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 • "Użycie tych słów to moralne zło"

  "Użycie tych słów to moralne zło"

  Użycie słów "polskie obozy śmierci" to zło z punktu widzenia historii i moralności - zgodzili się badacze z Polski, Niemiec i USA podczas konferencji "Wadliwe kody pamięci". MSZ podaje, że co roku podejmuje w tej sprawie ponad 100 interwencji dyplomatycznych.
 • Najbardziej znane przypadki użycia broni chemicznej

  Najbardziej znane przypadki użycia broni chemicznej

  Bitwa pod Ypres, powstanie tambowskie, inwazja na Etiopię... To tylko niektóre z licznych momentów w historii, kiedy do unicestwienia przeciwnika użyto broni chemicznej.
 • "Polskie obozy zagłady". Niemcy nie przeproszą, bo... jest sezon urlopowy

  "Polskie obozy zagłady". Niemcy nie przeproszą, bo... jest sezon urlopowy

  Niemiecka telewizja ZDF przysłała odpowiedź na wezwanie przedsądowe w związku z użyciem przez nią określenia "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Na razie Niemcy jednak nie przepraszają, a jedynie wyrażają ubolewanie, bo jest sezon urlopowy - ustaliła "niezalezna.pl"
 • Francuskie radio przeprasza za "polski obóz zagłady"

  Francuskie radio informacyjne "France Info" przeprosiło za użycie w swoim serwisie zwrotu "polski obóz zagłady". Wcześniej w tej sprawie interweniowała ambasada polska w Paryżu. Błędne sformułowanie wyemitowano dziś w serwisach o godzinie 12.00 i 13.30.
 • 70 lat temu Niemcy rozpoczęli budowę obozu zagłady w Treblince

  Na przełomie maja i czerwca 1942 r. w ramach "Akcji Reinhard", której celem była zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, Niemcy rozpoczęli budowę obozu w Treblince. Do czasu jego likwidacji w listopadzie 1943 r. zamordowali w nim blisko 900 tys. Żydów.
 • "Administracja dała Polakom kopniaka". Amerykańskie media o gafie

  "Administracja dała Polakom kopniaka". Amerykańskie media o gafie

  Media w USA na ogół zdawkowo i z opóźnieniem informowały o gafie prezydenta Baracka Obamy z "polskim obozem śmierci" i zaczęły komentować sprawę dopiero po reakcji polskiego rządu.
 • Czechy: Zmarł Arnoszt Lustig, opisujący przeżycia z obozów zagłady

  W wieku 84 lat zmarł w Pradze czeski pisarz żydowskiego pochodzenia Arnoszt Lustig, który w swych książkach zawarł przeżycia z nazistowskich obozów zagłady. W Czechach należał do powojennej czołówki literackiej.
 • Treblinka była nazywana "Eldoradem Podlasia"

  Treblinka była nazywana "Eldoradem Podlasia"

  Martyna Rusiniak-Karwat, historyczka, która badała losy obozu zagłady w Treblince, uważa, że Jan Gross w książce "Złote żniwa" przywołuje prawdziwe przypadki, gdy okoliczna ludność wzbogacała się na działalności nazistowskiej machiny śmierci. Treblinka była nazywana - przypomina - "Eldoradem Podlasia".